Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Kodėl kyla ir krinta elektros kainos?

Kodėl kyla ir krinta elektros kainos?

1330
0
energija

Pastaruoju metu žiniasklaidos puslapiais nuskriejo žinios apie sparčiai kylančias elektros kainas. Artėjant ilgam šaltajam laikotarpiui, brangstanti energija gąsdina ne vieną. Elektros kainos pastaruoju metu išaugo ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje dėl padidėjusios paklausos pramonės sektoriuje. Tačiau kiekvieno vartotojo sumokama suma taip pat gali kilti ir kristi priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo, laiko zonos tarifo ir kitų faktorių.

Elektros rinkos liberalizavimas, įsibėgėjęs 2020 metų viduryje, leido Lietuvos piliečiams savanoriškai pasirinkti privatų elektros tiekėją ir turėti daugiau autonomijos valdant komunalinių mokesčių kainas. Vyriausybė šiuo įstatymu siekia elektros rinką perkelti nuo monopolininkų pečių ant privačių įmonių. Tai leidžia konkurencingai mažinti kainas ir užtikrinti kokybiškesnį paslaugų tiekimą. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines elektros kainų augimo ir svyravimo priežastis bei tai, kaip pasirinkti privatų tiekėją, kad sutaupytumėte.

Kas daro įtaką elektros kainų pokyčiui?

Antrąjį 2021-ųjų metų pusmetį Lietuvos gyventojus nustebino sparčiai išaugusios elektros ir dujų kainos. Po praeitais metais daugelį šalių užrakinusios COVID-19 pandemijos, pasaulis pradėjo grįžti į senas vėžes su trenksmu. Po pandeminis gamybos ir prekybos atsigavimas pareikalavo didelių energijos kaštų ir taip sutrikdė pasiūlą.

Tačiau vien pandemijos kaltinti nereiktų. Europoje sparčiai įsibėgėjantis žaliasis kursas pabrangino neatsinaujinančių elektros šaltinių pirkimą. Elektrinės, kurios naudoja anglį ar gamtines dujas, turėjo patuštinti pinigines papildomiems taršos ir CO2 emisijos mokesčiams. Tačiau žalios energijos tiekėjai taip pat neapsiėjo be nuostolių. Dėl itin karštos ir nevėjuotos vasaros Šiaurės Europos šalyse sulėtėjo vėjo jėgainių darbas, taip padidindamas energijos kainas. Taip pat kainoms įtaką darė Šiaurės Europos šalyse vykdomi sezoniniai atominių elektrinių priežiūros ir atnaujinimo darbai, taip pat sulėtinę elektros tiekimą.

Remiantis dabartiniais apskaičiavimais, tikėtina, jog bent iki 2022-ųjų metų pavasario elektros kainos nekris ir dar gali kilti dėl išaugusio energijos poreikio šaltuoju metu. Vienas iš būdų suvaldyti augančias elektros kainas – perėjimas prie privačių tiekėjų ir konkurencingų kainų kūrimas.

energijaElektros rinkos liberalizavimas – žingsnis link konkurencingų elektros kainų

2020 m. gegužės 7 d. LR Seimas, remdamasis Europos Sąjungos reglamentavimu, priėmė Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis buvo numatytas visuotinis perėjimą nuo visuomeninio elektros tiekėjo prie privačių įmonių. Elektros rinkos liberalizavimui įsibėgėjus, įstatymas pasiekė II-ąjį etapą, kurio metu vartotojai, kurie suvartoja ne mažiau nei 1000 kWh elektros per metus turi pasirinkti privatų tiekėją. Kitų metų gegužę, prasidės trečiasis etapas, kurio metu tiekėją turės pasirinkti visi likusieji. Tačiau daugeliui kyla klausimas – kaip pasirinkti elektros tiekėją?

Šiuo metu Lietuvoje elektros tiekimą galima rinktis iš „UAB „Perlas Energija“; UAB „Elektrum Lietuva“; UAB „Enefit“; UAB „Ignitis“; UAB „Inregnum“, UAB „EGTO“ energija privačių tiekėjų. Nuo pasirinkto tiekėjo priklausys elektros kainos ateinantiems metams.

Elektros kainos apskaičiavimas

Rinkos decentralizavimas leidžia pasirinkti geresnes kainas ir kokybiškesnes paslaugas siūlančius tiekėjus. Taip pat vartotojai turi galimybę rinktis įmones, kurios elektrą perka iš atsinaujinančių ir gamtai draugiškų šaltinių.

Tačiau net ir renkantis privatų tiekėją galima išleisti daugiau nei planuota. Renkantis naują nepriklausomą elektros tiekėją, svarbu apskaičiuoti pirmųjų dviejų pusmečių išlaidas. Elektros kaina susideda iš tiekimo dedamosios, taip pat valstybės reguliuojamų kainos dalių: persiuntimo paslaugos kainos, VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) kainos, papildomos dedamosios prie skirstymo paslaugos kainos.

Įsibėgėjus rinkos decentralizavimui, daugelis privačių tiekėjų siūlo nuolaidas ir specialius pasiūlymus naujiems klientams. Tačiau atkreipkite dėmesį į galutinę tarifo kainą, įskaičiuodami PVM. Taip pat rekomenduojama prieš pasirašant sutartį įvertinti įmokos dalį, tarifo apskaičiavimo būdą ir sutarties keitimo bei nutraukimo sąlygas.

Apskaičiuokite – elektros kaina 2022 metais.

energijaPrivataus elektros tiekėjo pasirinkimas

Jei dar nesate apsisprendę, kurį elektros tiekėją rinktis, apsilankykite „Perlas Energija“ puslapyje ir apskaičiuokite kiek jums kainuotų ateinančių metų elektros sąnaudos. „Perlas Energija“ – tai viena iš lyderiaujančių privačių įmonių Lietuvoje, siūlanti konkurencingas elektros kainas. Mes pateikiame planus su pastovia elektros kaina, pritaikytus prie jūsų poreikių ir sunaudojamo energijos kiekio.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia