Pradinis Aktualijos Pranešimai Ligoninės parke – moterims skirtas suolelis

Ligoninės parke – moterims skirtas suolelis

2294
0

Ukmergės rajono moterų centras „Gaja“ kartu su savanorėmis moterimis iš kitų organizacijų lapkričio 25 – gruodžio 10 dienomis įgyvendino projektą „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“, kurio metu vyko įvairūs renginiai ukmergiškiams. Baigiamuoju akcentu tapo gruodžio 9 dieną Ukmergės ligoninėje surengta konferencija bei ligoninės parke įkurdinto moterims skirto suolelio „Artuma“ pristatymas.

Ligoninėje vykusioje Konferencijoje apžvelgta, kaip sekėsi įgyvendinti projektą. Idėjos autorė ir veiklų organizatorė, Lietuvos socialdemokratų partijos Ukmergės skyriaus Moterų klubo pirmininkė, Indrė Kižienė pristatė, kas nuveikta ir ko buvo siekiama. „Projekto „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“ tikslas – sutelkti kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, socialinių įstaigų specialistų ir fizinių asmenų kovai su smurtu prieš moteris. Per šešiolika dienų, projekto savanorės apkeliavo ne vieną įstaigą, seniūniją ir organizaciją“ – pasakojo projekto vadovė I. Kižienė.

Projektas pradėtas 16 kilometrų žygiu už moteris Ukmergės gatvėmis. Žygyje dalyvavo įvairių sričių specialistai, kuriems rūpi smurto tema.

Projekto eigoje moterys, socialiniai darbuotojai ir psichologai buvo pakviesti į diskusiją, kurioje analizuotos bei aptartos tikros, išgyventos, su seksualine prievarta bei prekyba moterimis susijusios, istorijos. Tokiose situacijose aukos taip įbauginamos, jog praranda bet kokią viltį. Jos ne tik nesikreipia į institucijas, bet dažnai net neturi galimybių pranešti ar susisiekti su savo artimaisiais.

Vėliau lankytasi Taujėnų, Vidiškių ir Pivonijos seniūnijose, kur vyko susitikimai su moterimis ir aktyviais bendruomenių nariais, siekiant šviesti kovos su smurtu ir prievarta klausimais. Seniūnijų gyventojoms suteikta informacija, kaip atpažinti smurtą, kokios yra smurto rūšys, kaip dirbama su smurtautoju ir auka. Kalbėta apie tai, jog smurtą patiriančių moterų sveikata yra nuolatinėje rizikoje – išlieka ilgalaikis poveikis tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Labiausia dėl smurto artimoje aplinkoje kenčia vaikai. Jie kaltina save, kad negali keisti situacijos, auga nuolatinės baimės ir streso sąlygomis, todėl negali jaustis pilnavertėmis asmenybėmis. Paskaitas vedė rajono įstaigose dirbančios psichologės Ilona Krasauskienė ir Jurgita Zakarauskienė.

Kur galima kreiptis, patyrus smurtą, kas konsultuoja ir teikia teisinę pagalbą, sprendžiant ikiteisminius ir teisminius ginčus, informavo Ukmergės rajono savivaldybės Teisės skyriaus specialistė Justina Markevičiūtė. Nustebino statistika: teisinės pagalbos ieško smurtautojai, o nukentėjusiosios lieka ja nepasinaudojusios.

Tiek psichologinė, tiek teisinė pagalba Ukmergėje yra teikiama Ukmergėje. Svarbiausia, netylėti.

Susitikimų metu išryškėjo tai, jog moterys nedrįsta kreiptis pagalbos. Tai sąlygoja įvairios aplinkybės – moterys nežino, kur galima kreiptis, baiminasi, kad informacija neliks konfidenciali, gėdijasi savo negandos, dėl to ilgus metus tyli ir taikstosi. Kai apie smurtą nepranešama, niekas negali padėti. „Gaila, kad daugeliu atveju pagalbos neįmanoma suteikti, tačiau kalbėtis ir kviesti moteris netylėti yra mūsų projekto tikslas“ – sako I. Kižienė.

Dar vienas projekto renginys – apsilankymas policijos komisariate. Socialiniai darbuotojai, socialiniai pedagogai ir psichologai buvo pakviesti į pažintinę ekskursiją, kad galėtų iš arčiau susipažinti su policijos pareigūnų darbu, sprendžiant smurtu artimoje aplinkoje atvejus. Dalyviai savo akimis pamatė, kur laikomas smurtautojas, kaip atrodo kameros areštinėje, sužinojo, kokie žingsniai seka nuo tos akimirkos, kai policija gauna pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje. „Gaila, kad Ukmergės įstaigų specialistai, kurie turėtų aktyviai dirbti smurto prevencijos klausimais, ne visi atrado laiko sudalyvauti projekto dėka inicijuotoje policijos paskaitoje, tačiau galima džiaugtis tuo, kad nevyriausybinių organizacijų visuomenininkai aktyviai domėjosi šiuo klausimu“ – dalinosi mintimis projekto vadovė.

Projektas užbaigtas Ukmergės ligoninėje, kur projekto vykdytojos galėjo padėkoti projekto partneriams, savanoriams ir ukmergiškiams, prisidėjusiems prie prevencinės akcijos. Projekto parteriai – Taujėnų, Vidiškių, ir Pivonijos seniūnijos, Ukmergės ligoninė, Policijos komisariatas. Prie projekto veiklų įgyvendinimo, informacijos sklaidos bei moterų telkimo prisidėjo socialinės darbuotojos Jurgita Levickienė, Marytė Savickė, Vilma Uselienė, Lina Razumienė. Daug ir aktyviai bendradarbiauta su rajono policijos komisariato atstovais Rolandu Butkumi bei Asta Krogertiene, ligoninės vyriausiuoju Gydytoju Rimvydu Civilka bei jo pavaduotoja Rūta Sriogiene.

Projektą vainikavo moterims skirto suolelio pristatymas. Skulptorius Viktoras Žentelis sugebėjo suolelį paversti meno kūriniu ir jame įprasminti socialiai jautrią savitarpio pagalbos idėją. Suolelis su globojančiais angelo sparnais pavasarį bus įkurdintas ligoninės parko skverelyje. Tebūna tai ne tik išsikalbėjimo apie nuoskaudas, bet ir moterų svajonių, kurios išsipildytų, suolelis.

Projektas „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“ finansuotas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, laimėjus projektų konkursą „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“. Taip pat prisidėjo socialiai atsakingi Ukmergės verslininkai.

Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia