Pradinis Lietuvos naujienos Kas yra GPM lengvata kaupiantiems trečioje pakopoje ir kada lėšas atgaus gyventojai

Kas yra GPM lengvata kaupiantiems trečioje pakopoje ir kada lėšas atgaus gyventojai

927
0
Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė

Laiku ir teisingai pajamų deklaracijas pateikę gyventojai jau gali tikėtis atgauti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM), sumokėto už įmokas į trečios pakopos pensijų fondą. Kas kasmet gali pasinaudoti šia lengvata deklaruojant pajamas, kada bus pervesti šie pinigai ir kur rekomenduojama juos panaudoti, pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

Papildomai skatindama kaupimą trečios pakopos pensijų fonduose, juose investuojantiems žmonėms valstybė suteikia galimybę pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti iki 20 proc. į šios pakopos fondus per metus įmokėtos sumos.

„Lengvata pasinaudoti gali nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurių pajamos yra apmokestinamos 15, 20, 27 arba 32 proc. Gyventojų pajamų mokesčiu. Tai – pagal darbo sutartį ar individualią veiklą dirbantys žmonės, taip pat asmenys gaunantys kitas pajamas, apmokestinamas GPM“, – sako L. Načajienė.

Tiesa, įmokas į kito asmens trečios pakopos pensijų fondą gali pervesti ir kiti žmonės, pavyzdžiui, sutuoktiniai ar tėvai, mokantys įmokas savo nepilnamečių vaikų pensijos kaupimui. GPM lengvata šiais atvejais galioja tiems asmenims, kurie atlieka pervedimus į fondą.

 „Asmuo kasmet gali atgauti iki 20 proc. sumokėtų įmokų sumos, tačiau maksimali suma, kurią galima susigrąžinti, siekia 300 eurų. Pavyzdžiui, kas mėnesį į trečios pakopos pensijų fondą pervesdamas po 50 eurų, per metus asmuo būtų įmokėjęs 600 eurų, tad GPM suma, kurią jis galėtų susigrąžinti, būtų lygi 120 eurų.  Jei žmogus kiekvieną mėnesį į fondą perveda po 125 eurus, metų gale bendra jo įmokų suma sieks 1 500 eurų. Tokiu atveju jis galėtų susigrąžinti maksimalią 300 eurų sumą“, – teigia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Kokioms dar įmokoms ji taikoma ir kada atgaunami pinigai?

 Ši GPM lengvata yra taikoma ne tik visoms per metus atliktoms įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus, bet ir kitais atvejais.

Pavyzdžiui, gyventojai gali atgauti lėšas ir už praėjusiais metais atliktas įmokas ir į antros pakopos pensijų fondus, kurios viršija 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Gyventojai gali pasinaudoti ir GPM lengvata, kuri yra pritaikoma gyvybės draudimo įmokoms.

„Būtina atkreipti dėmesį, kad bendra gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo įmokų suma – ir antros, ir trečios pakopos fonduose – nuo kurios bus sugrąžinama dalis GPM, yra ne didesnė kaip 1 500 eurų. Norint susigrąžinti dalį per metus sumokėto pajamų mokesčio, būtina Valstybinei mokesčių inspekcijai laiku pateikti taisyklingai užpildytą pajamų deklaraciją – šiemet šis terminas buvo gegužės 2 diena. Viską atlikus teisingai, GPM dalis nuo įmokų, sumokėtų į trečios pakopos pensijų fondą už praėjusius metus, bus pervesta į asmens nurodytą sąskaitą iki liepos 31 dienos“, – pažymi L. Načajienė.

 Kaip rekomenduojama išleisti atgautus pinigus?

Prieš panaudojant atgautus pinigus kasdienėms reikmėms, ekspertai rekomenduoja sprendimą priimti apgalvotai. Pasak „Luminor investicijų valdymas“ vadovės, susigrąžintus pinigus patariama reinvestuoti atgal į trečią pakopą, kadangi šių lėšų sutaupymas nepaveikia įprastų pajamų.

„Tokio sprendimo naudą geriausiai atspindi konkretūs pavyzdžiai. Jei asmuo į trečią pakopą kas mėnesį perveda po 125 eurų, jis kitais metais susigrąžina 300 eurų. Jeigu lengvatos nuostatos nepasikeistų ir 20 metų kaupdami kasmet šią sumą investuotumėte atgal į pensijų fondą, esant 6,5 proc. metinei grąžai, potencialiai sukauptumėte apie 11 tūkst. eurų daugiau, negu tada, jei šią suma iškart išleistumėte kasdienėms reikmėms. O štai per 30 metų reinvestavimo, tikėtina, sukauptumėte net 25 tūkst. eurų daugiau. Žinoma, kaupiant pensijų fonduose investicijų vertė gali tiek kilti, tiek kristi, todėl visuomet būtina atsižvelgti į investavimo riziką“, – sako L. Načajienė.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia