Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Kaip tinkamai paruošti automobilį raliui?

Kaip tinkamai paruošti automobilį raliui?

670
0

Ralių entuziastai dažnai nemato intensyvaus automobilių paruošimo prieš trasą. Sužinokite daugiau apie pagrindines patikras ir tai, kas padeda užtikrinti vairuotojo saugumą.

Lietuvoje tęsiasi ralio sezonas

Lietuvos ralio entuziastai atidžiai stebėjo Lietuvos Mini ralio čempionato trečiąjį etapą „Rally Ukmergė“ ir ne vienam kilo klausimas – kaip reikėtų tinkamai paruošti automobilį raliui? Jeigu norite sužinoti daugiau apie tam reikalingus patikrinimus, skaitykite toliau.

Svarbu suprasti, kad prieš ralį patikrinamos beveik visos automobilio dalys! Ralio metu tiek vairuotojas, tiek automobilis susiduria su itin dideliu krūviu, todėl reikia tam pasiruošti, jeigu norima išvengti daugybės įmanomų trikdžių ir problemų.

Pagrindiniai automobilio filtrai – kodėl jie svarbūs?

Visų pirma, reikia pagalvoti apie keturis pagrindinius automobilio filtrus – alyvos, oro, salono (dar žinomas kaip salono oro) ir degalų. Visi šie filtrai prisideda prie gero automobilio veikimo ir turi būti atidžiai tikrinami.

Pavyzdžiui, alyvos filtras yra atsakingas už tai, kad iš automobilio alyvos būtų pašalintos įvairios nereikalingos dalelės (teršalai, metalo drožlės ir kt). Šio filtro keitimas padeda sumažinti detalių trintį, o tai ypatingai aktualu ralio vairuotojams, jeigu jie nori su tuo pačiu bolidu pasirodyti ne vieną kartą. Ar norite apie šią automobilio dalį sužinoti dar daugiau?

Alyvos filtrą reikia keisti ne tik ralio vairuotojams! Jeigu jau ilgai nepakeitėte šios automobilio dalies, galite tai padaryti patys arba pasitarti su specialistais. Tai nėra sunkus procesas, todėl nereikia tam paskirti visos dienos – šiame dienoraštyje aprašoma, kiek laiko užtrunka alyvos keitimas. Geriausias laikas keisti alyvą yra pavasaris. Tai nereiškia, kad reikia keisti alyvą kartu su padangomis, tačiau kai artėja pavasaris ir nuvažiuoti yra apie 15 tūkst. kilometrų, geriausia būtų atlikti keitimą. Po žiemos ir šalčių alyva praranda savo kokybę, todėl, siekiant pasiruošti šiltajam sezonui ir ilgoms kelionėms, būtų geriausia pasirūpinti naujomis tepalais.

Mechaninė patikra – viskas nuo stabdžių iki variklio

Specialistai taip pat turi užtikrinti, kad visos automobilio dalys yra geros būklės. Tarp jų – variklis, transmisija, pakaba ir stabdžiai.

Sunku laimėti pirmą vietą ralyje, jeigu vairuotojui tenka susidurti su variklio problemomis. Būtent dėl to patikrinama, ar variklyje nepastebimi įvairūs gedimai arba pažeidimai, ar nėra nuotėkio bei kitų problemų, kurios galėtų apsunkinti vairavimą. Variklio apžiūros metu taip pat patikrinama, ar pakanka alyvos.

Ralio dalyviams dažnai tenka ganėtinai greitai perjungti automobilį į kitą pavarą, todėl negalima pamiršti ir transmisijos. Dėl šios priežasties specialistai tikrina automobilio pavarų dėžę bei sankabą ir įsitikina, ar viskas atitinka reikalavimus. Pavyzdžiui, jie gali perjungti pavaras ir patikrinti, ar neatsiranda neįprastų garsų, kurie parodytų įvairius gedimus.

Ar renginiui parinkta ralio trasa pasižymi įvairiais nelygumais? Tada vairuotojui gali pagelbėti tinkamai prižiūrėta automobilio pakaba. Būtent ši dalis sugeria papildomą energiją ir sušvelnina tokius smūgius. Prieš kiekvieną svarbų ralį reikėtų patikrinti automobilio amortizatorių (pvz., patikrinti, ar nesimato jokio nutekėjimo iš amortizatoriaus) bei kitas dalis ir pažiūrėti, ar nėra pažeidimų arba susidėvėjimo požymių – geros būklės pakaba leis lengviau valdyti automobilį net ir važiuojant dideliu greičiu.

Žinoma, automobilis neturėtų būti išleidžiamas į trasą, jeigu jo stabdžiai nėra patikrinti. Ralio metu tenka susidurti su įvairiomis situacijomis ir kartais reikia staigiai stabdyti – dėl šios priežasties automobilio stabdžiai turi būti tobulos būklės. Specialistai tikrina, ar stabdžiai dar nėra susidėvėję, ar nei viena dalis nėra pažeista.

Šie bei kiti patikrinimai ir automobilio paruošimai užtrunka ganėtinai ilgai – gali būti ir apie tris arba keturias savaites, tačiau negalima praleisti šių žingsnių dėl vairuotojo saugumo.

Kaip tikrinamas automobilio kėbulas ir kitos išorinės dalys?

Kai patikrinamos visos vidinės automobilio dalys, pereinama prie išorės, kuri yra ne mažiau svarbi vairuotojo sveikatai ir ralio rezultatams.

Pavyzdžiui, kai tikrinamas automobilio kėbulas, specialistai atkreipia dėmesį į tai, ar nėra jokių naujų įlenkimų ar kitų pažeidimų, kurie tikrai nepadėtų kelyje. Ralio patikros dažnai yra ganėtinai išsamios, todėl peržiūrimos tiek atskiros kėbulo dalys (pvz., durys), tiek bendras automobilio struktūros vientisumas.

Automobilio išorėje taip pat patikrinami automobilio langų stiklai ir priekinis langas – vairuotojui gali kilti pavojus, jeigu netyčia jis išvažiuotų į trasą su įtrūkusiais stiklais. Net ir smulkūs įtrūkimai bei kiti pažeidimai gali pablogėti važiuojant dideliu greičiu, todėl specialistai visada rekomenduoja pakeisti stiklą, jeigu mato tam priežastį.

Kalbant apie stiklus, prieš kiekvieną ralį taip pat reikia įsitikinti, kad visi automobilio veidrodėliai yra gerai sureguliuoti ir neturi jokių defektų. Pavyzdžiui, veidrodėliai turėtų būti priderinti prie ralio vairuotojo ūgio bei kitų rekomendacijų, nes geras matomumas yra ypatingai svarbus trasoje.

Padangų paruošimas trasai – į ką reikia atkreipti dėmesį?

Negalima pamiršti ir automobilio padangų. Nepriklausomai nuo ralio trasos ilgio, bus sunku džiaugtis gerais rezultatais, jeigu ratai nebus kruopščiai patikrinti profesionalų. Taigi, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš ralį (taip pat ir prieš paprastą ilgą kelionę)?

Vienas iš dažniausių patikrinimų – padangų slėgis. Specialistai tikrina, ar visų automobilio padangų slėgis atitinka gamintojų rekomendacijas.

Taip pat reikia patikrinti, ar pačios padangos yra geros būklės (ar nėra įvairių įtrūkimų arba kitų gedimo požymių). Kai kurios ralio trasos nepasižymi itin lygiais keliais, todėl reikia tinkamai pasiruošti ir patikrinti, ar padangos atlaikys tokį krūvį.

Šie ir kiti patikros būdai gali atrodyti itin sudėtingai ralių mėgėjams. Vis dėlto, svarbu nepamiršti, kad tai padeda užtikrinti ne tik gerą ralio patirtį, bet ir vairuotojų saugumą!

Informacijos šaltiniai:

informacija apie alyvos filtrų tipus svetainėje autodoc.lt

informacija apie automobilio paruošimą raliui – 15min.lt

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia