Pradinis Švietimas Jaunimėlis Išvyka į Užugirio kiemą

Išvyka į Užugirio kiemą

1878
0

Šiemet sukanka 100 metų, kai Antanas Smetona buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės prezidentu, ir Seimo nutarimu 2019 metai paskelbti Antano Smetonos metais. Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių pradinio ugdymo skyriaus mokiniai, apie tai ne kartą girdėję per pamokas, aplankė Užugirio krašto muziejinį kompleksą, vis stebėdamiesi, kad prezidentas yra mūsų kraštietis ir važiuoti teko netoli, tik per trisdešimt kilometrų.

Gimtasis prezidento namas sudegė karo metu, likę tik pamatai. Mokinius viliojo prezidento dvaras. Neretai, senu vietinių gyventojų papratimu, ši dvaro žemė su pastatu vadinama Užugirio kiemu. Tik pravėrus muziejaus duris, pasitinka prezidento regalijomis ir apdovanojimais pasipuošusio A. Smetonos portretas. Išgirdę, jog prezidentas su žmona Sofija buvę svetingi šeimininkai, drąsiai aplankome dvaro svetainę su didingu židiniu, valgomąjį, kuriame dabar eksponuojama senovinių dviračių kolekcija. Darbo kambaryje išgirstame tikrą prezidento balsą. Filmuotuose dokumentiniuose kadruose nesunkiai atpažinome inteligentišką „dėdę“ su anuomet madinga barzdele ir šalia jo vis nauja kepuraite pasipuošusią Sofiją, atsakėme dar į keletą muziejininkės klausimų ir galėjome nusifotografuoti dvaro balkone.

Taku palei rožyną nubėgome prie Lėno ežero pažiūrėti, kaip bangos muša ir putoja krantą. Vasaromis ta pakrante į dvarą prabangiu automobiliu atvykdavo ir prezidentas A. Smetona. Laisvomis nuo valstybės reikalų valandomis jis mėgo jodinėti, susitikti ir pasikalbėti su kaimo žmonėmis, o medžiojo gimtųjų apylinkių miškuose tik dėl besilankančių svečių pramogos, nes žvėrelių šaudyti prezidentas nemėgo.

Dvaro kieme apėję „smetoniško“ garažo ir ledaunės akmenines sienas, vykome į Užugirio mokyklą-muziejų. Ši mokykla buvo pastatyta 1935 metais A.Smetonos rūpesčiu, kad galėtų rašto mokytis valstiečių vaikai ir jų tėvai. Patiko sėdėti senoviniuose mokykliniuose suoluose, apžiūrėti medines dėžutes mokinio reikmenims susidėti. Muziejaus eksponatai mokiniams padėjo suprasti lino kelią nuo liauno stiebelio iki rankšluosčio ar lovatiesės raštų bei duonos skalsą ant mūsų kasdieninio stalo. Kitos muziejaus patalpos primena mokytojų šeimos gyvenimo sąlygas. Muziejininkė pabrėžė, kad mokykloje jau buvo įrengtas vandentiekis ir kanalizacija. Mums atrodo nieko stebėtino, bet prieš septyniasdešimt metų kaimo vietovėje, matyt, tai buvo labai pažangu.

Įdomi ir naudinga buvo pažintinė išvyka į pirmojo Lietuvos prezidento gimtinę.

Informacija pasidalijo Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių pradinio ugdymo 4 klasės mokiniai Gabija Blažytė ir Benas Varnas

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia