Ukmergiškiai kviečiami skiepytis nuo gripo

  961
  0

  IMG 1690

  Nuo rugsėjo 15 d. vis didėjantis Ukmergės rajono gyventojų sergamumas viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, kitaip dar vadinamomis peršalimo ligomis, įspėja apie atėjusį gripo sezoną. O praėjusią savaitę jau registruotas 1 gripo atvejis.

  Norint apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų, gripo sezonui reikia tinkamai pasiruošti. Kadangi gripas sukelia didžiulę žalą sveikatai, specialistai rekomenduoja saugantis nuo gripo  ir jo sukeliamų komplikacijų naudoti efektyviausią priemonę – skiepus nuo gripo. Rizika sunkiai susirgti gripu yra daug kartų didesnė nei rizika, susijusi su galimu nežymiu šalutiniu skiepo poveikiu.
  Rekomenduojama skiepytis nuo gripo kasmet
  Nepriklausomai nuo to, ar praėjusį sezoną buvote skiepytas ar sirgote gripu, rekomenduojama pasiskiepyti kasmet,  spalio – lapkričio mėn., nes atsparumas gripui susidaro ne iš karto, o tik po dviejų savaičių.  
  Europos Sąjungos šalyse žmonės nuo gripo skiepijasi labai aktyviai. Pasiskiepijusiųjų rodikliai siekia 50–80 proc. Lietuva kol kas labai išsiskiria iš kitų šalių – kasmet pasiskiepija tik 5–6 proc. lietuvių.  Ukmergėje per metus pasiskiepija vidutiniškai1600 rajono gyventojų, o tai sudaro tik 4 proc. Tokiems žemiems skiepijimosi rodikliams įtaką daro viešojoje erdvėje sklandanti nepagrįsta neigiama informacija apie skiepus. Specialistų teigimu, gripo vakcinoje esantys gripo virusai yra inaktyvuoti ir suskaldyti į fragmentus, todėl jie negali daugintis ir sukelti ligą ar kitaip pakenkti.
  Rizikos grupių asmenys skiepijami nemokamai
  Naujajam 2014–2015 m. gripo sezonui skirta vakcina nemokamai, t. y. valstybės lėšomis, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką bus skiepijami rizikos grupių asmenys: visi vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys,  asmenys iki 65 metų amžiaus, sergantys lėtinėmis širdies-kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis bei kitomis lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai bei nėščios moterys.
  Beveik 2 tūkst. dozių valstybės lėšomis nupirktos gripo vakcinos jau pasiekė Ukmergės rajono gydymo įstaigas. Pasiskiepyti galima Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre (poliklinikoje), UAB „TERAGYDA“, UAB Laimutės šeimos gydytojo centre, UAB „Vilkmergės klinika“, Stanislavos Žižienės terapiniame kabinete. Norintys pasiskiepyti rajono gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus.
  Gripas ar peršalimas?
  Dažnai virusinė infekcija sukelia simptomus, panašius į gripą. Tačiau gripas ir peršalimas nėra tas pats. Primename, kad gripui būdinga staigi ligos pradžia: pakyla aukšta temperatūra, kamuoja bendras silpnumas, kaulų ir raumenų skausmas. Vėliau pasireiškia įprastiniai peršalimo požymiai (sloga, gerklės skausmas, kosulys ir  pan.).
  Nors daug žmonių serga lengvomis gripo formomis, deja, pasitaiko ir sunkių atvejų, ir komplikacijų.  Sunkiomis gripo formomis serga ir nuo jų miršta ne tik rizikos grupėms priklausantys, bet ir jauni, prieš tai buvę sveiki asmenys. Lietuvoje kasmet užregistruojami mirties nuo gripo ir jo komplikacijų atvejai. Beveik visi mirusieji nebuvo pasiskiepiję nuo gripo.
  Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus specialistai, linkėdami visiems geros sveikatos, primena, kad skiepydamiesi apsaugome ne tik savo, bet ir aplinkinių sveikatą. Gripo profilaktika kur kas pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei gydymas.

  Vitalija Motiejūnienė, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė

  vilkmerge.lt archyvo nuotr.

  Atsakyti:

  Prašome įrašyti komentarą
  Prašome įvesti vardą čia