Pradinis Verslas Verslo naujienos R. Budbergytė: regionuose ES investicijomis turi būti kuriamos darbo vietos

R. Budbergytė: regionuose ES investicijomis turi būti kuriamos darbo vietos

1848
0
789 430521d499c67f4fe9c0b3df09a3809c

789 430521d499c67f4fe9c0b3df09a3809c

Nors Europos Sąjungos (ES) fondų lėšos Lietuvoje sudaro apie 70 proc. visų viešųjų investicijų, dauguma jų vis dar skiriama tik kelių ir tiltų remontui, socialinei infrastruktūrai gerinti, tačiau ne darbo vietų kūrimui. Apie tai, kaip reikėtų keisti požiūrį į ES investicijas, kokią konkrečią paramą verslui ir savivaldybėms, planuojant ES struktūrinę paramą, galėtų suteikti Finansų ministerija ir Vyriausybė, kad ES pinigai būtų panaudojami efektyviau, šiandien Ukmergėje su vietos verslininkais bei savivaldybės atstovais aiškinosi finansų ministrė Rasa Budbergytė.

Susitikdama su Ukmergės rajono savivaldybės administracija finansų ministrė R. Budbergytė pažymėjo, kad, nors Ukmergės rajone 2007–2013 m. įgyvendinamiems projektams buvo skirta apie 90 mln. eurų ES struktūrinių fondų lėšų, gyvenimo kokybės indeksas rajone pagerėjo labai nežymiai, t. y. perpus mažiau nei vidutiniškai Lietuvoje, tačiau materialinės gyvenimo sąlygos (gyventojų užimtumas, pajamos, būsto sąlygos ir kt.) – pablogėjo, pavyzdžiui, Ukmergėje renovuota tik 5 proc. daugiabučių.

Buvo atkreiptas dėmesį į paradoksalią situaciją: per pastaruosius metus labiausiai gerėjo Ukmergės rajono švietimo kokybė (įvykdyta 12 projektų), tačiau jaunimo nedarbo lygis šiame rajone yra didžiausias Vilniaus apskrityje, be to, jaunimas sparčiai emigruoja. Skaičiuojama, kad 2006–2016 m. gyventojų skaičius Ukmergės rajone sumažėjo net 20 proc., kurį didžiąja dalimi nulėmė jaunimo emigracija.

„Apmaudu, kad nepaisant padarytų didelių investicijų, ypač švietimo srityje, jaunimas nenori pasilikti Ukmergėje. Galbūt taip yra ir dėl to, kad rajone be smulkios prekybos – žinant, kad du trečdaliai rajono įmonių, kur vidutiniškai dirba iki 4 žmonių, užsiima tik prekybine veikla, praktiškai nėra, kur dirbti ir užsidirbti. Liūdina tai, kad iš įpročio ir toliau planuojama ES investicijas nukreipti ne į užimtumą ir verslumą skatinančius projektus, o labiau į estetinę, bet ne praktinę naudą galintį atnešti viešųjų Ukmergės erdvių infrastruktūros sutvarkymą“, – pastebi finansų ministrė R. Budbergytė.

Dalykiškame susitikime su Ukmergės meru ir administracijos atstovais buvo išgirsta vertingų pasiūlymų kaip supaprastinti ES lėšų administravimą, pasidalinta konkrečia projektų įgyvendinimo patirtimi. Tiesa, pastebėta, kad ir Ukmergėje, ir kituose mažesniuose šalies miestuose projektai iš ES investicijų planuoti ir vykdyti vadovaujantis trumparegišku požiūriu, deramai neįvertinant, ar naudojamos investicijos gali atnešti realią naudą žmonėms.

„Graži aplinka, gatvės ir parkai puošia miestelius, tačiau to neužtenka, kad žmogus norėtų gyventi juose. Darbingo amžiaus ir net vyresni žmonės priversti išvažiuoti, nes čia nėra kur dirbti. Turime žinoti, kad po 2020 m. Lietuva  sulauks ženkliai mažesnės ES paramos, todėl būtina jau dabar planuoti, kaip ekonomikos augimą užtikrinti nuosavais finansiniais ištekliais. Siekiant, kad dabartinio 2014–2020 m. finansinio laikotarpio ES fondų lėšos būtų panaudotos veiksmingai, būtina investuoti į naujų ilgalaikių darbo vietų kūrimą ir kokybiškesnių materialinių sąlygų sudarymą gyventojams. Galiausiai, norintiems pradėti verslą, turi būti suteikiama visa įmanoma pagalba – pradedant išsamiomis mokesčių administratorių konsultacijomis baigiant verslumo skatinimo programomis“, – pažymėjo R. Budbergytė.

Vizito metu R. Budbergytė taip pat apsilankė įmonėje „Systemair“, kuri pasinaudojant ES struktūrinių fondų parama Ukmergėje yra sukūrusi daugiausia ilgalaikių darbo vietų, diskutavo su Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo nariais.

LR Finansų ministerijos informacija

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia