Vepriuose prisimintas P. Galaunė

    1235
    0

    IMG 4135

    Sausio 25-osios popietę gausus vepriškių būrys susirinko į Veprių seniūnijos salę paminėti kraštiečio Pauliaus Galaunės 125-ųjų gimimo metinių.

    Renginį svajingomis melodijomis pradėjo Veprių kultūros namų instrumentinė grupė, vadovaujama Edvardo Ratauto. Vytautas Česnaitis papasakojo apie P. Galaunės nuveiktus darbus, tai, kad jis buvo muziejininkas, dailėtyrininkas, pedagogas, dėjo pagrindus nacionalinės dailės istorijai ir kritikai, paminklų apsaugai, daug metų vadovavo  M. K. Čiurlionio galerijai ir Vytauto Didžiojo kultūros muziejui, leido mokslinius katalogus, padėjo tvirtus pagrindus Lietuvos muziejininkystės raidai.

    IMG 4136

    Iš Pageležių kilusi Leonora Jankeliūnienė papasakojo apie P. Galaunės vaikystę. Gimė jis 1890 m. sausio 25 d. Pageležių k., Ukmergės r.  Iš šeimoje gimusių 10 vaikų, užaugo 8. Jo tėvas buvo nagingas kalvis, mama audėja, pribuvėja, puiki šeimininkė. Gyveno kukliai. Jis 1902 m. baigė Veprių liaudies mokyklą, 12-os metų išvažiavo mokytis į Peterburgą.

    P. Galaunė nuo 1924 m. paskiriamas M. K. Čiurlionio galerijos direktoriumi, šiai įstaigai vadovavo 25 metus. Jis buvo albumų serijos „Lietuvių liaudies menas“ pradininkas, parengęs pirmąsias 6 knygas. Per savo gyvenimą P. Galaunė paskelbė 430 publicistinių ir mokslinių studijų įvairiais Lietuvos kultūros ir meno klausimais, išleido kelias knygas.

    P. Galaunė rašė: „Žiemos metu Pageležiuose buvo girdėti garvežio signalai… Galvodavau, kokie laimingi žmonės, kad gali kur tai nuvažiuoti. O kai pamačiau pasaulį – ilgiuosi Pageležių…“

    IMG 4137

    Renginio metu ne kartą skambėjo instrumentinio ansamblio atliekamos melodijos, susirinkusieji galėjo apžiūrėti parodą „Pauliui Galaunei -125“, padiskutuoti.

    Išvada viena, kad ir kokiam mažam kaimelyje gimsti, reikia tik didelio noro, kad nuveiktum svarbius savo tėvynei darbus.

    UKC Veprių filialo vedėja Rasa Šimonienė

    Nuotraukos autorės

    IMG 4138

    IMG 4139

     

    IMG 4140

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia