Užulėniuose prasidės prezidentinis projektas

    1607
    0

    Šiandien VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūroje (LVPA) pasirašyta Projekto „Užugirio (A. Smetonos) dvaro pritaikymas turizmo reikmėms” finansavimo ir administravimo sutartis su Ukmergės rajono savivaldybės administracijos atstovais.

    Projektas „Užugirio (A. Smetonos) dvaro pritaikymas turizmo reikmėms” parengtas ir atrinktas valstybinio planavimo būdu. Projektui numatoma skirti 5 mln. Lt. paramos iš ES struktūrinių fondų. Darbų pabaiga planuojama kitų metų rugpjūčio mėnesį, taigi jau kitąmet tradicinėmis tampančias „Smetonines”, minimas rugpjūčio 14 dieną, galima bus švęsti dvare, po kurį vaikščiojo ir amžinos atminties ponai Smetonos.

    Užugirio dvarą savo gimtinėje Užulėniuose (dabartiniame Ukmergės rajone) Prezidentas Antanas Smetona gavo dovanų. 1934 metais buvo švenčiamas jo šešiasdešimtasis gimtadienis. Nežinia kaip Prezidentas reagavo į tokią gimtadienio dovaną. Žmonės kalbėjo, jog ypatingai džiaugtasi nebuvo.

    Tačiau prezidentiška vizija gimė iš karto – šiame dvare, kurį Antanas Smetona dar vadino „Užugirio kiemu” jis pageidavo įkurti pavyzdinį ūkį, kuris vėliau galėtų tapti žemės ūkio mokykla.

    Planus pakoregavo prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas, kurio pasekmės ne tik Prezidento gyvenimui, bet ir jo vadovaujamai valstybei, buvo lemtingos. Užugirio dvaras liko be šeimininko – sovietų valdžia jį konfiskavo.

    Antrojo pasaulinio karo metu šio dvaro rezidencijoje buvo įsikūrę vokiečių kareiviai, o kiti pastatai tiesiog paversti tvartais, kuriose buvo laikomos karvės ir kiaulės – tiek ir teliko iš gražių pavyzdinio dvaro užmojų ir norų šiuos namus paversti žemės ūkio mokykla.

    1954-aisiais, kai tuometinė Lietuvos SSR sveikatos apsaugos ministerija Užugirio dvare nutarė įsteigti vaikų sanatoriją. 1954-1991 m. dvaro sodyba priklausė Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijai, čia veikė įvairios paskirties ligoninės, vėliau čia pradėtos rengti skautų stovyklos, kurios dar ir dabar vasaromis pagyvina apleistus dvaro sodus.

    Dvaro sodyba įtraukta į kultūros vertybių registrą kaip statinių komplekso kultūros vertybė, tačiau šiuo metu pačiame dvare nevykdoma jokia veikla, lankytojai į pastatus neįleidžiami. Dvaro sodyba patenka į pažintinį maršrutą „Dvarų žiedas”, kurio metu galima aplankyti šešis rajone esančius dvarus.

    Tarp jų — Taujėnų, Siesikų, Krikštėnų ir kiti dvarai. „Užugirio kiemas” kol kas nesulaukia tokio keliaujančiųjų dėmesio, kaip kiti ES struktūrinių fondų paramos gavę dvarai, mat apleisti Užugirio avarinės būklės pastatai sukuria vaiduoklišką įspūdį.

    2008 m. dvaro pastatai perduoti Ukmergės rajono savivaldybei, tačiau be ES paramos lėšų savivaldybė nebuvo pajėgi dvarą sutvarkyti.

    Projekto įgyvendinimo metu planuojama restauruoti pagrindinius dvaro rūmus, karvidę ir aplinkinę teritoriją bei įsigyti ekspozicinę ir konferencinę įrangą. Norima įrengti pirmojo nepriklausomos Lietuvos Prezidento Antano Smetonos muziejų, viešbutį, kavinę. Konferencijų organizavimo patalpos, sutvarkyta aplinkinė teritorija turėtų atspindėti to laikmečio architektūros ir kraštovaizdžio stilių.

    „Norime atnaujinti visus pastatus autentiškai, ir tai neturėtų būti sunku, kadangi jie yra išsilaikę, nors ir apleisti. Pirmiausia bus sutvarkytas pagrindinis pastatas – rezidencija ir kumetynas. Rezidencijoje planuojame įrengti tik Antano Smetonos muziejų, o kumetyne – dar ir viešbutį, kavinę bei konferencijų sales”, – pasakoja Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys.

    Atnaujinus Užugirio dvarą, bus sukurtas svarbus rajono kultūros centras, kurio labai laukia užulėniškiai ir kiti Antano Smetonos gerbėjai.

    „Užulėniškiai sėslūs gyventojai. Yra žmonių, kurie dar iki šiol prisimena Antaną Smetoną, lankantį savo tėviškę, jie matė jį gyvą, bendravo su juo. Antanas Smetona savo gimtinėje yra gerbiamas ir mylimas iki šiol. Norėtume jo gyvenimo etapus žyminčias vietas – gimtuosius namus, dvarą ir jo vardo mokyklą, kuri beje veikia ir dabar, sujungti į vieną ansamblį. Bet tai – ateityje, pirmiausia turim atnaujinti Užugirio dvarą”, – šypsodamasis pasakojo p. Juozas Varžgalys.

    VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Susiję straipsniai:

     

    Kovos prieš turkišką Ukmergės išskirtinumą

    Pajudėjo Užugirio dvaro sutvarkymo projektas

    Prezidentė: Apleisti paveldo objektai – valstybės gėda. Jie turi būti sutvarkyti ir pritaikyti turizmui

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia