Pradinis Gyvenimas Žmonės Socialinį verslą įkūrusi 18–metė mergina iš Ukmergės: nieko nėra neįmanomo

Socialinį verslą įkūrusi 18–metė mergina iš Ukmergės: nieko nėra neįmanomo

1109
0
R. Jakimavičiūtės kurtas maišelis

Verslas, prasidėjęs kaip jaunoji moksleivių bendrovė, gali peržengti mokyklos ribas. Moksleivių komanda iš Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos, pradėję savo mokomąjį verslą dar 2018 metais, šiandien džiaugiasi įkurtu socialiniu verslu. Komandos lyderė Rūta Jakimavičiūtė pasakoja, kad planuoja plėsti veiklą bei socialinį poveikį.

„Pradėjome savo veiklą, kai buvome 9-oje klasėje. Tada negalėjome suprasti, kiek „Lietuvos Junior Achievement“ orgranizuojama jaunųjų mokinių bendrovių programa „accelerator_x“ išmokys, kiek patirsime, kaip pasikeisime asmeniškai“, – pasakoja R.Jakimavičiūtė. Mergina, ką tik baigusi mokyklą, jau metus laiko yra VšĮ „Eco bagis“ vadovė. Organizacija gamina natūralios vilnos maišelius, rankomis dekoruotus piešiniais.

Veiklos pradžioje itin svarbus palaikymas

R.Jakimavičiūtė pasakoja, kad vos pradėjusios savo veikla, jautė didelį palaikymą iš aplinkos. „Nuo pirmųjų veiklos dienų mūsų aplinkoje kasdien atsirasdavo žmonių, kurie padrąsindavo, patardavo ir padėdavo. Žinoma, didžiausia palaikytoja buvo mūsų mokytoja – be jos nebūtume nukeliavusios tiek daug, nebūtume įkūrusios įmonės ir dabar neplanuotume plėstis“, – dėkoja R.Jakimavičiūtė.

Merginų mokytoja Edita Pečiulienė savo ruožtu sako, kad padėti jaunajai bendrovei buvo labai lengva. „Jos visos labai veržlios, atsakingos, atjaunčiančios, dirba ne dėl savęs, o dėl kilnių tikslų. Darbas su komanda buvo paprastas – jos pačios sugalvojo verslo idėją, vystė veiklą, kūrė ateities planus“, sako E.Pečiulienė. Ji pastebi, kad itin smagu matyti, kaip Ukmergėje skleidžiasi jaunų žmonių verslumas – mokyklose ir už jų ribų.

Socialinis verslas sulaukė palaikymo ir iš Ukmergės verslo bendruomenės – Lietuvoje įsikūrusi tarptautinė biuro baldų įmonė „Narbutas“ komandai nuo pat veiklos pradžios teikia antrines žaliavas – vilnos atraižas, iš kurių merginos gamina savo produkciją.  „Narbutas“ atstovai sako, kad džiaugiasi galėdami prisidėti prie tvarios moksleivių bendrovės veiklos vystymo. „Tvarumas ir antreprenersytė yra svarbūs principai mūsų darbe. „Eco Bagis“ šiuos du aspektus suderina ir pasiūlo rinkai įdomų, unikalų produktą. Tikimės, kad jauna komanda dar sėkmingiau vystys veiklą, antram gyvenimui prikels atraižas“, – sako „Narbutas“ Organizacinės kultūros ir komunikacijos grupės vadovė Kamilė Lileikė. „Narbutas“ prie moksleivių antreprenerystės ugdymo prisideda jau daug metų, sistemingai remia „accelerator_x“ programą, mentoriauja jos dalyviams.

Lemiamas momentas – karantino metu

Rūta Jakimavičiūtė (iš dešinės) kartu su drauge.

„Kurdamos savo mokomąją bendrovę, tobulinome savo produktą, vykdėme pardavimus, aktyviai dalyvavome įvairiuose konkursuose. Norėjome iš šios patirties pasiimti viską, ką tik galėjome“, – prisimena R.Jakimavičiūtė. Ji pasakoja, kad Lietuvoje įvedus karantiną, jaunosios bendrovės veikla kiek sustojo, tačiau tas laikotarptis tapo lemiančiu ateitį. „Paskatintos auklėtojos, pradėjome svarstyti apie realios įmonės įkūrimą, parašėme projektą gamybinių įrankių finansavimui. Jį laimėjusios jau nebegalvojome apie kitus variantus, stačia galva nėrėme į realaus verslo pasaulį. Supratome, kad nieko nėra neįmanomo, jeigu įdedi daug nuoširdaus darbo.“

 „Eco Bagis“ komanda yra įsigijusi gamybą paspartinsiančių prietaisų, kuriuos šiuo metu įrenginėja. R.Jakimavičiūtė pasakoja, kad efektyvesni gamybos procesai leis sutaupyti lėšų ir daugiau jų paskirti socialinei misijai. „Kol „Eco Bagis“ buvo mokomoji bendrovė, savo pelno dalį skirdavome onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams. Tokiu būdu prisidėjome prie vėžiu sergančio mūsų mokyklos mokinio gydymo. Dabar, kai jau pradedame savo socialinį verslą, šiek tiek krypstame prie kitokios socialinės misijos. Norime savo pelno dalį skirti moterims, kurios susidūrė su prievarta ar smurtu. Galvojame, kad kuo daugiau jaunų žmonių kalbės apie šią socialinę problemą, tuo greičiau ji nebebus tabu, tuo greičiau galėsime ją spręsti“, sako „Eco Bagis“ vadovė.

Netrukus pristatys naujus produktus

Komanda maišelių kūrimui naudoja antrines žaliavas

„Eco Bagis“ netrukus pristatys atnaujintus vilnos maišelius, vis dar išlaikančius unikalų, rankų darbo dekorą. R.Jakimavičiūtė sako, kad naujieji produktai bus tokie patys kokybiški, pagaminti iš natūralios, „Narbutas“ padovanotos vilnos, tvarūs ir bus papuošti moksleivių piešiniais. Be to, bus galima užsisakyti ir individualaus, asmeniškai sukurto dizaino maišelius. Komanda paslaptingai prasitaria, kad netrukus rinkai pristatys ir naujų produktų iš vilnos. Paklausti, kas tai bus, atsako, kad šie naujieji produktai bus tokie patys jaukūs ir šilti, ir pakviečia sekti įmonės socialinius tinklus.

„Nuostabu išgirsti tokias istorijas kaip „Eco Bagis“. Jos tik patvirtinta, kad kasdien mūsų šalies mokyklose ugdome tūkstančius antrepreneriškos Lietuvos kūrėjų, kurie turi unikalių talentą jungti aštrų protą ir didelę širdį.  „accelerator_x“ programa tuo ir yra ypatinga, nes leidžia mokiniams išbandyti savo jėgas kuriant verslą rinkos sąlygomis ir programos metu nejučia pamesti baimę kurti savo įmones už mokyklos ribų“, – apie antreprenerystės mokymosi mokykloje naudą pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė. Ji priduria, kad ateinančiais mokslo metais mokyklose vėl susikurs šimtai tokių bendrovių.

Apie „Lietuvos Junior Achievement“ ir „accelerator_x“

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderė Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“,  „Narbutas“, „Scandagra“, partneriai „Coca-Cola Foundation“, „MJJ fondas“ ir kiti.

Strateginės plėtros partnerė Inovacijų agentūra 2021 m. inicijavo „accelerator_x“  programos įgyvendinimą visos Lietuvos mastu, o 2022 m. tęsia programos plėtrą.

„accelerator_x“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.

Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia