Senoji Ukmergė parodoje „Ukmergė. Istorija ir dabartis”

    1812
    0

    Kasdien mes vaikštome Ukmergės miesto gatvėmis, kasdien matome tuos pačius pastatus, kelius, šaligatvius. Tai – mūsų kasdienybė. Įdomu pamatyti, kaip visa tai atrodė seniau? Tai galima padaryti apsilankius Ukmergės kraštotyros muziejuje, kuriame veikia paroda „Ukmergė. Istorija ir dabartis“. Šią parodą norintieji galės apžiūrėti iki balandžio 20 dienos.

    parodan

    Nijolės Paškauskienės nuotr./Parodoje

    Parodos tikslas – parodyti žmonėms senąją Ukmergę, parodyti, kaip laikas pakeitė miestą. Šioje parodoje yra 36 senosios Ukmergės nuotraukos ir 10 dabartinės Ukmergės vaizdų. Dabartinės Ukmergės nuotraukas padarė Ukmergės Užupio vidurinės mokyklos fotografų būrelio, vadovaujamo mokytojos Nijolės Paškauskienės, nariai. Senosios fotografijos paimtos iš muziejaus fondų rinkinių lobyno, kur saugoma virš 3800 fotografijų, beveik 2000 negatyvų įvairiomis temomis. Viena iš parodos organizatorių, muziejaus administracijos darbuotoja Jolanta Petronytė, tikisi, kad, turint tiek nuotraukų muziejaus archyve, bus surengta dar ne viena įdomi paroda. Jos nuomone, būtų labai įdomu surengti portretų parodą, nes šių nuotraukų archyve daug ir jos labai kokybiškos. Parodą remia LR Kultūros ministerijos Muziejinės veiklos rėmimo fondas, nuotraukas ant drobių atspausdino vilniečių firma „Spaudos klasė“. Taip pat greitai bus išleisti atvirukai su parodoje eksponuojamais vaizdais, planuojama išleisti 5000 atvirukų.

    Visos parodos nuotraukos yra nespalvotos. Mano nuomone, tai puiku, nes taip senąsias nuotraukas lengviau palyginti su naujosiomis, palyginti būtent vaizdus, neatsižvelgiant į spalvas. Vienoje salėje galima pamatyti nuotraukas, kuriose užfiksuotos Laisvės paminklo, esančio miesto centre, statybos. Šios nuotraukos yra labai įdomios, daugumoje iš jų užfiksuoti veidai, stačiusiųjų paminklą ir aplinkinių žmonių išraiškos. Nuotraukose matyti žemės, rąstai, akmens luitai, statybininkai, šalmai, kranai, keliantys akmenis. Šiose nuotraukose paties miesto nepamatysi, jos labiau sudomins tuos, kuriems patinka fotografijos stambiu planu. Žvelgdama į šias nuotraukas tikrai jaučiau tą dvasią, girdėjau statybininkų riksmus, kranų keliamą ūžesį, žmonių šurmulį. Jos parodė visa paminklo statymo procesą.

    Kitoje salėje yra nuotraukos, kuriose – senosios Ukmergės gatvės, namai, Šv. Trejybės bažnyčia, Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, Kęstučio aikštė, Vilniaus, Kauno gatvės, vaizdai nuo piliakalnio į Ukmergę, Šventosios upės pakrantė. Visose šiose nuotraukose sunkiai atpažinsite nufotografuotas vietas – viskas dabar gerokai pasikeitę. Šioje salėje dauguma senųjų Ukmergės vaizdų įrėminti, bet yra 10 didelių drobių, ant kurių, viena šalia kitos atspausdintos senos ir naujos Ukmergės nuotraukos. Šias drobes apžiūrinėti ir buvo įdomiausia, nes čia aiškiausiai buvo galima pamatyti miesto pasikeitimus. Labiausiai pasikeitusi man pasirodė Kęstučio aikštė. Seniau tas jos plotas, kur auga medžiai ir stovi paminklas, buvo aptvertas paprasta tvora, gatvė šalimais irgi atrodė visai kitaip, šalia sankryžos stovėjo nedidelis namelis – nė nežinau, kas jame buvo, bet atrodė jis tikrai įdomiai.

    Paroda „Ukmergė. Istorija ir dabartis“ man labai patiko. Nė nemaniau, kad tas pats miestas seniau galėjo atrodyti visiškai kitaip. Pamačiau daug įdomių ir gražių nuotraukų, ypač grožėjausi fotografijomis, atspausdintomis ant drobių. Siūlyčiau kiekvienam apžiūrėti šią parodą. Man ji atskleidė daugybę niekada nematytų Ukmergės vaizdų.

    Donata Gavėnaitė, 8a klasė, Užupio vid. mokykla

    {dybanners}20{/dybanners}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia