Rajono valdžia susirūpino ukmergiškių dvasine kultūra

    1008
    0

    P1600125

    Lapkričio 9 dieną 18 valandą Kultūros centre Kauno valstybinės filharmonijos simfoninis orkestras ir Kauno valstybinis choras atliks nemirtingą kūrinį – V. A. Mocarto „Requiem“. Artėjantis koncertas – sutarties tarp rajono savivaldybės ir Kauno valstybinės filharmonijos išdava.

    Apie ją ir artėjantį koncertą papasakojo Kauno valstybinės filharmonijos vadovo pavaduotojas meno reikalams, kompozitorius, Nacionalinės premijos laureatas Vidmantas Bartulis ir Filharmonijos koncertinės veiklos skyriaus viršininkė Sonata Filinienė, rajono mero pavaduotojas Regimantas Baravykas ir savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Lolita Gerulskienė.

    V. Bartulis džiaugėsi savivaldybės iniciatyva bendradarbiauti, nes sutartis tarp savivaldybės ir Kauno valstybinės filharmonijos rodo savivaldybės rūpinimasi rimtojo meno sklaida, dėmesiu jam. Tai kultūros plėtra, nors filharmonija per metus rengia už Kauno ribų virš 40 koncertų, bet bendradarbiavimo sutartis iki šiol pasirašyta tik su Kauno rajonu.

    V. Bartulio nuomone, sutartis padės skleisti profesionalios muzikos kultūros sampratą – laimės visi žmonės, mokiniai, kuriems koncertai gali tapti edukaciniais užsiėmimais. Sutartis rodo, kad profesionali kultūra neužsidaro filharmonijose, koncertų salėse ar įrašų studijose, bet ji stengiasi skleistis po visą Lietuvą. Tokių sutarčių naudą kompozitorius pagrindė Kauno rajono pavyzdžiu. Pasirašius pastarąją sutartį žmonės pradėjo kitaip žiūrėti į rajono savivaldybę – ji neapsiriboja ekonominiais dalykais, nepritekliais.

    Kauno filharmonija, pasak svečių, negauna jokių dotacijų koncertinei veiklai, koncertų rengimui. Skiriamos valstybės dotacijos tik pastatų išlaikymui ir atlyginimams. Tačiau V. Bartulio teigimu, niekada nežiūrima į finansinę naudą. Svarbiausia – rengti koncertus, kuriuos išgirstų kuo daugiau žmonių.

    Paklausus kokia nauda iš bendradarbiavimo sutarties rajonui, juolab, kad šis kolektyvas Ukmergėje jau prieš šešis metus buvo surengęs nemokamą koncertą ir ar iki šiol Ukmergėje profesionalaus meno nebuvo, R. Baravykas argumentavo, kad Ukmergės rajonas yra neturtingas, tik maža dalis žmonių gali aukščiausio lygio meninius kolektyvus pamatyti Vilniuje, Kaune. Bet rajono gyventojų dauguma neturi lėšų ten nuvykti. Todėl sutartis profesionalų meną atveš į Ukmergę. Vicemero teigimu, toks „menas bus manevringas“ – profesionalūs kolektyvai važiuos į kaimus, miestelius, mokyklas. Galvojama apie edukacines pamokas Meno mokykloje. Tokiose pamokose jaunimas bus auklėjamas „suvokti meną plačiau ir giliau“.

    Komentuodamas profesionaliojo meno sklaidą vicemeras pasakojo, kad jo reklama neapsiribos tik skelbimų iškabinimu – į tai bus įtraukiamos seniūnijos, mokyklos. Taip tikimasi ugdyti naujas tradicijas. Juk tai ne trumpalaikis popsas, kurį iš karto užmirštame – čia ilgalaikis procesas, kurį savivaldybė pradeda pasirašydama bendradarbiavimo sutartį.

    Vienas sutarties punktų numato, kad savivaldybė finansiškai rems Kauno valstybinę filharmoniją. Vicemeras paaiškino, kad „kai bus situacija, tada ir žiūrėsime“. Remiantis sutartimi savivaldybė turės paremti ir pirmąjį koncertą Ukmergėje. Tačiau suma nebuvo įvardinta, tik pašnekovai užsiminė, kad kalbama ne apie šimtus litų. Teigiama, kad abi šalys nieko konkrečiai neįsipareigoja – esant reikalui finansiškai gali prisidėti ir savivaldybė, ir pati filharmonija. Pastaroji dažniausiai prisidės žmogiškais ištekliais. „Nes tokio koncerto jūs nenupirksite“, – sakė V. Bartulis.

    R. Baravykas užsiminė, kad koncertą parems rėmėjai. Jo nuomone, renginiai iš savivaldybės gali būti finansuojami tik 10-15 procentų. Trūkstamas lėšas reikia rasti iš rėmėjų.

    Valandos trukmės koncertą Kultūros centre atliks 70-ties žmonių choras, 50-ties muzikantų orkestras, dirigentas ir keturi solistai.

    Tai labai dvasingas ir įspūdingas koncertas, kurį V. A. Mocartas sukūrė paskutinį. Didžiajam kompozitoriui jį baigti sutrukdė mirtis, kūrinį baigė jo draugas. Pasak legendos, pas V. A. Mocartą apsilankė juodai apsirengęs nepažįstamasis ir užsakė kompozitoriui parašyti gedulingas mišias. Šias 12 dalių mišias autorius kūrė paskutinį savo gyvenimo pusmetį.

     

    {niftycolumn background=crimson, textcolor=#000}9 d. 18 val.  Kauno Valstybinės filharmonijos koncertas, skirtas Vėlinėms. W.A.Mozart „Requiem“{/niftycolumn}

    Arvydas Pėšina

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia