Pradinis Aktualijos Istorijos puslapiai Prisiminkime Joninių papročius

Prisiminkime Joninių papročius

1489
0

Žmogus yra žmogus ar gyveno kažkada, ar dabar, po šiandienos saule. Kad ir keistai nuskambės, bet pergyvenus žiemą kiekvienam iš mūsų labai svarbu yra sulaukti vasaros, šiltojo periodo, kad pajusti palaimą. Todėl Joninių ar Vasarvidžio šventė kviečia keliauti ten, kur žalia, kur žydi, kur galima rasti vandens, tiesiog po ilgos ir šaltos žiemos atsikvėpti gamtos harmonijoje.

Seniau gražesnėje vietoje jaunimas statydavo kartį, ant kurios užmaudavo stebulę ar pritaisydavo statinę, uždegdavo ir linksmindavosi, dainuodavo, šokdavo, sulaukdavo aušros. Buvo paprotys ieškoti paparčio žiedo. Sakoma, kad paparčio žiedas pražysta trumpą akimirką. Jis pasirodo tik geriems žmonėms ir tik kartą gyvenime. Būta papročio ir šokinėti per laužą pavieniui, po kelis ar būryje. Merginos burė vedybinę laimę. Puošdavo šakotą kartį, ant kurios mėtė žolynų vainikėlius. Kurios vainikas užkibs, ta – ištekės. Galėjo būti lemtingas ir pats trumpiausios nakties pasilinksminimas. Tikėta, kad skirstantis nuo laužo susitikus mylimąjį (mylimąją), „tą patį reiškia, ką ir žodį duoti – tada jau nebereikia vienas kitam pasižadėti”. Taip pat tikėta, kad gali būti lemtingas ir pats jaunimo bendravimas, manyta, kad pora, susidraugavusi Joninių naktį, būtinai susituoks.

Šventės išvakarėse sodiečiai ėjo rinkti stebuklingų žolelių, tinkančių vaistams, galinčių atnešti žmogui laimę ir sveikatą. Stebuklinga ir rytmečio rasa, būtinai reikia pabraidyt ar net pasivolioti, kad būtum sveikas ir gražus.

Kad ir kokie būtų jūsų planai trumpiausiai vasaros nakčiai, keliaukit į gamtą, pasibūkit užmiestyje, kad tikrai pajustumėt stebuklą.

Dar negalime laisvai be apribojimų susitikinėti, betarpiškai bendrauti, bet gal gi greit baigsis suvaržymai ir galėsime pasidžiaugti gražiais renginiai, gausiais susibūrimais, smagiais pasibuvimais.

Tačiau ir šių metų trumpiausią naktis bus paminėta. Kaip ir kiekvienamet stebuklingą naktį kviečia švęsti stovyklavietė River Camp Lithuania Šventupėje. Jūsų laukia Joninės su roko prieskoniu. 23d. nuo 18.00 val. – atrakcijos, žaidimai, gyvo garso koncertas, trumpiausios nakties burtai.

Dėdienytės ir Agotėlės gerbėjus pradžiugins etnopokalbiai Joninių tematika KC facebook paskyroje.

Neužmiršime ir varduvininku. Visuose mūsų rajono kaimeliuose ir miesteliuose sveikinsime juos, pinsime vainikus, vainikuosime aikštes ir namų duris ir ieškosime paslaptingojo paparčio žiedo.

Kultūros centro etnokultūros specialistė Vilma Mulevičiūtė-Sabaliauskienė

 

 

 

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia