Prezidentė: viešųjų pirkimų priežiūros srityje būtinos radikalios permainos (atnaujinta)

    1181
    0

    img_6822

    Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybės kontrolės ir Konkurencijos tarybos vadovais aptarė priemones korupcijai viešųjų pirkimų srityje pažaboti.

    Viešiesiems pirkimams kasmet išleidžiama apie 10 milijardų litų. Prezidentė viešųjų pirkimų skaidrumo ir efektyvumo kontrolę yra įvardijusi vienu iš kovos su korupcija prioritetų.

    „Viešųjų pirkimų srityje matome įžūlų ir atvirą manipuliavimą valstybės biudžeto pinigais. Kiekvienu neskaidriu sandoriu apvagiami Lietuvos žmones, griaunamas pasitikėjimas valstybės institucijomis, užkertamas kelias sąžiningai konkurencijai. Viešųjų pirkimų priežiūros srityje būtinos radikalios permainos”, – pabrėžė Prezidentė.

    Prezidentės teigimu, ypatingai palankia terpe korupcijai ir nesąžiningai konkurencijai tapo valstybės institucijų ir savivaldybių piktnaudžiavimas Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta išimtimi, leidžiančia prekes ir paslaugas pirkti vidaus sandoriais ar neskelbiamų derybų būdu. Tuo akivaizdžiai piktnaudžiaujama dalijant valstybės institucijų veiklos viešinimui skirtus pinigus.

    Tokią praktiką, kai pinigai informacijai viešinti dalinami be jokios konkurencijos, viešai apie tai neskelbiant šalies vadovė vadina atvira korupcija.

    Siekiant efektyvesnės viešųjų pirkimų kontrolės, Prezidentės iniciatyva bus teikiamos Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos, kuriomis bus siūloma įvesti prievolę apie visus, net ir neskelbiamų derybų ar vidaus sandoriais vykdomus pirkimus skelbti viešai ir vykdyti juos tik gavus Viešųjų pirkimų tarnybos leidimą , taip pat bus siūloma griežtinti atsakomybę už viešųjų pirkimų pažeidimus.

    Prezidentės teigimu, efektyviau išnaudoti įgaliojimus pirkimų priežiūros srityje turi ir Viešųjų pirkimų tarnyba, Valstybės kontrolė ir Konkurencijos taryba.

    Šalies vadovė siūlo spręsti ir Viešųjų pirkimų tarnybos pavaldumo klausimą. Viešųjų pirkimų tarnyba, pasak Prezidentės, turi būti ne Ūkio ministerijos padalinys, o nepriklausoma, depolitizuota ir savarankiška institucija.

    Prezidentės spaudos tarnyba

    Patarėjas: Premjeras pritaria pasiūlymams skaidrinti viešuosius pirkimus

    Premjeras Andrius Kubilius pritaria Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymams skaidrinti viešuosius pirkimus. „Premjeras Andrius Kubilius sveikina visas iniciatyvas, kuriomis siekiama skaidrinti viešuosius pirkimus”, – teigia Ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius.

    Patarėjo nuomone, ministerijos ir kitos valstybės įstaigos galėjo piktnaudžiauti viešaisiais pirkimais viešinimo paslaugoms, kai vietoj konkurso paslauga buvo perkama per neskelbiamas derybas, todėl Premjeras pritaria viešųjų pirkimų tvarkos sugriežtinimui bei Viešųjų pirkimų tarnybos pasiūlymui, kad neskelbiamos derybos būtų leidžiamos tik gavus Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimą.

    „Galutinį žodį dėl realių pažeidimų viešinimo paslaugų pirkimo neskelbiamų derybų būdu masto turi tarti VPT, kruopščiai ištyrusi visus konkrečius tokio pirkimo atvejus”, – sakė V. Valentinavičius. Jo nuomone, didesniam viešųjų pirkimų skaidrumui būtų svarbu ir didesnė VPT nepriklausomybė.

    V. Valentinavičius priminė, kad Viešųjų pirkimų tarnyba pernai metų viduryje paskelbė rekomenduojamas viešinimo paslaugų pirkimo konkursų taisykles. Dėl šių rekomendacijų bent kai kurios ministerijos nutraukė neskelbtomis derybomis sudarytas viešinimo paslaugų sutartis ir dabar skelbia atvirus konkursus. „Tačiau akivaizdu, kad ne rekomenduojama, o privaloma viešųjų pirkimų tvarka geriau apsaugotų visuomenę nuo galimų piktnaudžiavimų”, – kalbėjo Premjero patarėjas V. Valentinavičius.

    Patarėjas pastebi, kad nekonkursiniai viešieji pirkimai klestėjo Gedimino Kirkilo vadovaujamos vyriausybės laikais, bet pastaraisiais metais padėtis gerėjo. „Anksčiau už ES pinigus, kuriuos privaloma išleisti europinių programų viešinimui, buvo spausdinamos ministrų nuotraukos ir reklamuojami tariami nuopelnai, dabar to nebematome”, – teigė V. Valentinavičius. Europos Komisijos duomenimis Lietuva 2007 – 2008 metais pirmavo tarp Europos Sąjungos šalių pagal neskelbiamų derybų apimtis. Remiantis preliminariais 2010 metų Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis , Lietuva nukristų į 10 – 14 vietą.

    „Tačiau to aiškiai per maža norint atgauti visuomenės pasitikėjimą viešaisiais pirkimais,” – sakė Premjero patarėjas.


    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia