Pernykštės žolės deginimas – pavojus gamtai

    1036
    0

    P1180350

    Pastaruoju metu žiniasklaidos puslapiai marga didžiulėmis antraštėmis: „Nedeginkit pernykštės žolės“, „Saugokit gamtą ir savo turtą“ ir kitomis, kurios mus vis įspėja, kuo gali baigtis pavasarinės žolės deginimas.

    Spaudoje yra teigiama, kad pernykštės žolės deginimas yra tapęs tradicija, kuri tęsiasi nuo senų laikų, tačiau nėra aptinkama duomenų, kad mūsų protėviai būtų deginę žolę. O įvykių suvestinėse skaičiai rodo, kad žmonės ir toliau elgiasi neatsakingai ir toliau degina žolę, nesusimąstydami apie galimas skaudžias pasekmes.
    Atėjus pavasariui, tvarkomos sodybos, namai ir gyventojai pasirenka paprasčiausią atliekų tvarkymą – deginimą. Deginami nereikalingi daiktai ir per žiemą susikaupusios šiukšlės: baldai ir įvairios plastiko atliekos, drabužiai, sudžiuvusios medžių šakos ir pernykščiai lapai. Užmirštama, kad deginant minėtas atliekas, išsiskiria nuodingos medžiagos, kurios kenkia mūsų sveikatai. O patekusios į organizmą nuodingos kietosios dalelės sudirgina kvėpavimo takus, ko pasekoje paūmėja lėtinių kvėpavimo takų, širdies ar kraujagyslių ligų eiga.
    Deginant pernykštę žolę, nepagalvojama, gamta patiria milžiniškus nuostolius: žūsta vabzdžiai, smulkūs gyvūnai, perintys paukščiai. Dažniausiai „nekalta“ ugnis persimeta į miškus, durpynus, sunaikina retas augalų rūšis, gyventojų sodybas ir jų ūkinius pastatus. Kovodami su ugnimi ir gelbėdami savo turtą dažnai žūsta ir žmonės.
    Siekiant sudrausminti ir apsaugoti žmones nuo skaudžių pasekmių, Aplinkos ministerija šiais metais triskart padidino žalos aplinkai, padarytos deginant žolę, atlyginimo žalą. Primename, kad piliečiai, deginantys žolę, gali būti nubausti nuo 200 Lt iki 1000 Lt bauda, pareigūnai – nuo 400 Lt – 1200 Lt, be to jiems tektų atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri gali siekti ne vieną tūkstantį litų, o Nacionalinė mokėjimo agentūra prie žemės ūkio ministerijos, esant žolės deginimo atvejams, gali taikyti sankcijas išmokant paramą.
    Būkite aktyvūs gamtos saugotojai:
    – pastebėję degančią žolę, nepraeikite pro šalį, pamėginkite užgesinti patys užplakant medžių šakomis, užtrypiant ją kojomis;
    – jei ugnis dega mažame plote, apkaskite ją grioveliais ir užkirsti kelią ugnies išplitimui į didesnį plotą;
    – jei ugnis didelė, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu Nr. 112.

    Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyresnioji specialistė Danutė Pučkytė

    Balandžio 7 d. 10 val. šaukiamas Ukmergės rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu daugiausiai problemų rajone sukelia dėl žolių deginimo atvirose teritorijose kylantys gaisrai, posėdžio metu planuojama numatyti prevencijos priemones situacijai gerinti.

    ukmerge.lt

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia