Meistro kataloge – darbai pabirę po Lietuvą

    1089
    0

    virselis1

    Kasmet bundančią gamtą rajono tautodailininkai pasitinka surengdami parodą Kultūros centro dailės galerijoje. Šiais metais ši paroda šiek tiek kitokia. Vienoje galerijos salėje savo darbus eksponuoja rajono tautodailininkai, kitoje – personalinę parodą surengė rajono tautodailininkų vadovas, liaudies meistras Rimantas Zinkevičius.

    Nors tautodailininkų paroda Kultūros centre veikia nuo kovo 27 dienos, oficialaus parodos atidarymo nebuvo. Jos simboliniu atidarymu taps R. Zinkevičiaus kūrybos albumo pristatymas Kultūros centre balandžio 4 dieną.

    Kalbėdamas apie katalogo pasirodymo istoriją R. Zinkevičius pajuokavo, kad pastaruoju metu pasidarė madinga kiekvienam save gerbiančiam ir kažkiek pasiekusiam meistrui turėti katalogą. Meistras pasakojo, kad jį išleisti tikėjosi sulaukęs 60-mečio, bet teko išleisti anksčiau. Nes, nelaukdama jubiliejaus, Lietuvos tautodailininkų sąjunga užsiėmė leidybos reikalais ir 500 egzempliorių tiražu išleido knygą. „Turbūt manė, kad aš esu vertas tokio leidinio, nes katalogai ne visiems menininkams leidžiami“ – sakė meistras.

    1

    Daugiau kaip 150 puslapių albume  – per pastaruosius 20 metų sukurtų ir keleto darbų, sukurtų anksčiau – dar prieš Lietuvos nepriklausomybę, nuotraukos. Dauguma meistro darbų, radusių vietą kataloge yra Lietuvoje, keletas – užsienyje. Albumo nuotraukose – koplytstulpiai, kryžiai, skulptūros bažnyčiose, parkuose, bei skulptūros, radusios vietą paties meistro ar kieno nors namuose.

    Katalogo išleidimas gražiai siejasi su meistro paroda Kultūros centro dailės galerijoje. Čia pristatomi per pastaruosius 20 metų specialiai parodoms sukurti darbai. Juokaudamas menininkas apgailestauja: „pernai Lietuvos nacionalinis muziejus nupirko šešis darbus. Taip išardė kolekciją“.

    Visus darbus R. Zinkevičius skirsto į kūrybinius ir komercinius. Komerciniai daromi pardavimui, pagal užsakymus. „Juk gyventi reikia. O pragyvenimo šaltinis yra drožyba“, – sako meistras. Komercinių darbų sukuriama daugiausia. Argumentą, kad pagal komercinius užsakymus sukurti darbai irgi yra kūryba, meistras pakomentuoja: „tai kažkiek panašu į tiražavimą“. Atėjęs užsakovas kartais nežino kokio kūrinio nori. Tada jam duodamas jau padarytų darbų albumas. Čia radęs patinkantį kūrinį užsakovas užsisako tokį ir sau. Nors kartojant jau anksčiau padarytą darbą kažkas keičiama, vis tik gaunasi tiražavimas – kūrinio pakartojimas. Pasakodamas apie tai R. Zinkevičius pateikė pavyzdį – panašių paminklų kapinėse padarytas ne vienas.

    2

    O kūryba – darbai „dėl dūšios“ drožiami sau. R. Zinkevičius pasakoja, kad tokių darbų daug nepadaroma, bet jie meistrui brangiausi. Pradžioje ilgai, kartais  du metus, brandinama ir „išnešiojama“ idėja. „Ir tik atėjus laikui gimsta kūrinys“ – sako menininkas.

    Komercija ir darbas dėl „dūšios“ susitinka tik kuriant kryžius ir koplytstulpius. Tai ir verslas, nes už šiuos kūrinius mokami pinigai, bet tai ir kūryba, kurios metu kuriamas ir realizuojamas projektas.

    Pavyzdžiui, R. Zinkevičius parengė kūrybinį projektą „Kryžių atstatymas senųjų Lyduokių seniūnijos kaimų kapinėse“, kurį finansavo Kultūros ministerija. Įgyvendinant projektą keturiose kapinėse buvo pastatyta po kryžių. „Tai buvo kūryba“ – sako menininkas. Nes visi jie skirtingi.

     DSC1642

    Kasmet R. Zinkevičius važiuoja į Vengrijos Kiškunmajsa miestą pas ten gyvenančius draugus, su kuriais susipažino prieš daug metų vykusiame plenere. Čia atvykstančiam menininkui vengrai stengiasi sudaryti sąlygas pailsėti. Bet nemėgstantis būti be darbo R. Zinkevičius pasakoja, kad ir svečioje šalyje jis užsiima kūryba. Jeigu nekuria, tai nors apžiūri senus kūrinius, juos restauruoja.  

    1956 metais gimęs menininkas dalyvauti parodose pradėjo dar 1975 metais. Iki šiol jis surengė 14 svarbesnių autorinių parodų, tapo daugelio konkursų laureatu.

     DSC1637  DSC1639

    Nemažai apdovanojimų pelnyta labiausiai prestižiniame tautodailininkų respublikiniame konkurse „Aukso vainikas“. R. Zinkevičius 2005 metais tapo respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioninio turo I vietos laimėtoju. Sekančiais metais jis pasipuošė „Aukso vainiku“, nugalėjęs respublikiniame ture. 2007 metais šio konkurso respublikiniame ture jam paskirta  II vieta. 2011 metais menininkui vėl atiteko „Aukso vainikas“. R. Zinkevičiui 2013 metais Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija paskyrė valstybinę stipendiją.

    Arvydas Pėšina

     DSC1640  DSC1643

    virselis

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia