Parodoje – medžio drožėjų darbai

    1277
    0

    DSCF2183

    Kraštotyros muziejuje atidaryta nauja paroda “Ukmergės krašto medžio drožėjai ir dievdirbiai”. Šioje parodoje pristatomi 39 įvairių laikotarpių nuo XIX a. pab. iki XXI a. pr. medžio meistrų darbai.

    Parodoje pateikta muziejuje saugoma viena vertingiausių liaudies meno kolekcijų, kurią sudaro polichrominės medžio skulptūrėlės, altorėliai, koplytėlės, stogastulpiai. Šių darbų autoriai: Kazimieras Katinas (1836-1913) iš Griežionių, Mykolas Vyšniauskas (1856 – 1918) iš Nuotekų, Jonas Šepetys (1858 – 1932) iš Kazliškių, Kazys ir Bernardas Gezevičiai iš Neprausčių, tautodailininkai – Valentas Butkus iš Bakšionių, Rimantas Zinkevičius iš Juodausių ir kt.

    Parodos kuratorė Kristina Darulienė, pristatydama parodą, rašo, kad “jau nuo XIV amžiaus pabaigos, iškart po Lietuvos krikšto, Ukmergėje ir jos apylinkėse statomos bažnyčios ir vienuolynai, kuriuose buvo apstu vertingų meno kūrinių. Krikščioniškos kultūros formos, kaip naujos gyvenimo vertybės, formavo kaimo pasaulėžiūrą. Liaudies menininkai savaip plėtojo europietišką krikščioniško bažnytinio meno tradiciją, krikščioniško meno formos veikė kryždirbių ir dievdirbių kūrybą. Aukštaitijos kultūriniame liaudies palikime ypač vertingi memorialiniai paminklai – kryžiai ir stogastulpiai, statomi kapinėse, sodybose, pakelėse, laukuose. Sakralinė mažoji liaudies architektūra, sietina su stipriu paprasto žmogaus religingumu, labiausiai paplito XIX amžiuje”.

    Parodos atidarymą pradėjo folklorinio ansamblio “Pyniava” sutartinių grupė simboline sutartine, kurioje minimi ir medžio drožėjų darbai.

    Dalis parodoje eksponuojamų darbų restauruoti R. Zinkevičiaus. Kalbėdamas apie parodą jis sakė, kad visi to meto medžio drožėjų darbai originalūs. Žmonės neturėjo galimybės važinėti ir kopijuoti kitų darbų. To meto darbai ir šiandieniniai skiriasi. “Dabartiniai darbai atliekami techniškai gerai, bet mažai įdedama dūšios. Dabar ir bedievis gali išdrožti Dievą” – sakė R. Zinkevičius. Apie savo darbus kalbėjo ir V. Butkus.  

    Muziejus rengia katalogą “Ukmergės krašto medžio drožėjai ir dievdirbiai”. Tikimasi, kad šis katalogas bus išleistas iki parodos uždarymo – gruodžio 19 dienos.

    vilkmerge.lt

    DSCF2179

    DSCF2180

    DSCF2181

    DSCF2184

    DSCF2185

    DSCF2186

    DSCF2189

    DSCF2191

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia