Pradinis Kultūra Anonsai Lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“ kviečia į mėgėjų ir profesionalų spektaklius

Lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“ kviečia į mėgėjų ir profesionalų spektaklius

394
0

Po ilgo laiko Ukmergėje vėl atgimstantis lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“ kviečia mažuosius žiūrovus į magišką lėlių teatro pasaulį. Programoje – geriausių šalyje mėgėjų ir profesionalių lėlių teatrų spektakliai bei edukacijos.

Lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“ Ukmergėje buvo organizuojamas kas dvejus metus nuo 1992-ųjų. Paskutinį kartą jis vykos 2007-iaisiai. Šiemet birželio 5 ir 7 dienomis festivalis sugrįžta su gausia programa, pristatysiančia skirtingų šalies regionų teatrus bei Ukmergėje vykstančias lėlių teatro veiklas. Mažųjų žiūrovų laukia keturi spektakliai, atskleidžiantys pasaulį ir padedantys geriau suprasti savo jausmus, ir šešios edukacijos, skirtos ne tik pažinti lėlių teatrą, bet ir išmėginti įvairias jo formas patiems. Vaidins nacionalinį apdovanojimą „Aukso paukštę“ pelnę mėgėjų teatrai iš Ukmergės, Utenos ir Rokiškio rajono bei profesionalus Klaipėdos lėlių teatras.

Šešėlių teatras

Skirtingos edukacijos festivalio programoje leis pažinti lėlių teatro specifiką ir patiems išbandyti įvairias jo formas. Festivalis startuos birželio 5 d.  „Tėkmės“ mokyklos teatro edukacija „Kūrybinės vaikų piešinių šešėlių teatro dirbtuvės“ ir vaidinimu „Šviesioji ir tamsioji Pasaulio pusės“, režisierė – Birutė Golubeva.

Teatras nuo 2017-ųjų kuria vaidinimus mokyklos šventėms. Vaidina mokytojai, auklėtojos, tėvai, kiti mokyklos bendruomenės nariai. 2020-aisiais teatras tapo Lietuvos lėlių teatro konkurso „Molinuko teatras“ diplomantu, apdovanotas už vaidinimą „Kai miške tamsu“.

Kūrybinių vaikų piešinių šešėlių teatro dirbtuvių metu matysite „Tėkmės“ mokyklos teatro kurtą šešėlių teatro vaidinimą „Šviesioji ir tamsioji Pasaulio pusės“. Vadinime naudojami vaikų piešiniai ir dialogai iš realių vaikiškų situacijų. Taip pat patys galėsite išbandyti pasigaminti spalvotą šešėlių lėlę. Dirbtuves ves žmonės, kurie su dėmesiu, meile ir užsidegimu dirba vaikams.

Pirštukinės lėlės

Birželio 7-ąją festivalio programa prasidės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros ir edukacijų skyriaus edukacija „Žaidžiame teatrą“.

Edukacijos metu matysite lėlių spektaklį pagal rašytojos Piret Raud knygą „Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais“ ir dalyvausite kūrybinėse dirbtuvėse, kuriose gaminsite popierines pirštų lėlytes ir kursite personažų dialogus. Skirta ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams.

Spektaklis ir pramoga

Festivalio šeimininkas – Katino Murklio teatras – pakvies į spektaklį „Ypatingas berniukas Nukas“ režisierė – Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė, ir vabzdžių gaminimo edukaciją.

Katino murklio teatras, įkurtas režisierės Natalijos Kovarskienės, veiklą pradėjo 1988-aisiais Ukmergės kultūros centre. Jame pagrindus gavo ir išaugo ne viena ukmergiškių karta. Sukurta dešimtys lėlių spektaklių su vaikais ir jaunimu. Nuo 2007-ųjų suburta suaugusiųjų grupė, kurianti spektaklius vaikams. 2008-aisiais teatras apdovanotas Nacionalinio kultūros centro įsteigta mėgėjų teatrų nominacija „Aukso paukšte“. Nuo 2016-ųjų veikia kaip savarankiškas teatras.

Spektaklis „Ypatingas berniukas Nukas“ sukurtas pagal A. Baranauskaitės ir L. Itagaki paveikslėlių knygą. Nukas yra ypatingas berniukas, nes vieną dieną nieko negirdi, o kitą dieną – nieko nemato. Ne gana to, jam nutinka keistų dalykų. Linksmas ir interkatyvus lėlių, šešėlių ir objektų spektaklis tiek didelius, tiek mažus įtrauks į veiksmą.

Spektaklį lydės edukacija – vaikai pasigamins po vabzdį ir žais garsų žaidimus, padedančius lavinti tartį bei klausą.

Senolių išmintis

Rokiškio kultūros centro Priemiesčio padalinio Bajoruose lėlių teatras „ČIZ“ lauks žiūrovų po skambančiu ąžuolu, kur parodys spektaklį „Pasakėčios kaip akėčios“, režisierė – Nijolė Čirūnienė.

Teatrą sudaro trys moterys – Č, I, Z. Sujungusios savo teatrinę išmintį 2000-aisiais jos ligi šiol žaidžia su lėlėmis. Teatras už veiklą apdovanotas Nacionalinio kultūros centro įsteigta mėgėjų teatrų nominacija „Aukso paukšte“. „Visada džiaugiamės kurdamos spektaklį kartu su žiūrovu arba po spektaklio stebėdamos žiūrovus žaidžiančius su mūsų lėlėmis“, – sako teatro narės.

Spektaklis „Pasakėčios kaip akėčios“ sukurtas pagal lietuvių liaudies pasakėčias. Spektaklio tikslas – parodyti vaikams senuosius buities rakandus, kurie aktorėms bežaidžiant virsta lėlėmis. Skraido grėbliai-gandrai, aliuminiai bidonėliai virsta avinu ir vilku, ir t.t.

Po spektaklio vaikai kviečiami dalyvaudami lėlių rišimo edukacijoje. Teatras „ČIZ“ pamokys, kaip susirišti lėlę iš siūlų. O greta Ukmergės kultūros centro Deltuvos filialo darbuotojos kvies į lėlių iš medžiagos skiaučių rišimo edukaciją.

Atvyksta profesionalai

Festivalyje dalyvaus Klaipėdos lėlių teatras, į Ukmergę atvežantis spektaklį ir edukaciją.

Tai – atviras, modernus, lėlių teatro tradicijas puoselėjantis ir nuo šiuolaikinių pasaulinių tendencijų neatsiliekantis, tarptautiškas lėlių teatras, kuriame kuria lėlių teatro meną mylintys ir gerbiantys profesionalai. 1991-aisiais savo veiklą lėlininkai pradėjo Klaipėdos universitete, prie menų fakulteto režisūros katedros. 1992-aisiais pasivadino Klaipėdos universiteto lėlių teatru „KU-KŪ“, o 2000-aisiais įkurtas Klaipėdos lėlių teatras – profesionalus, repertuarinis lėlių teatras, rengiantis edukacijas vaikams, kūrybines dirbtuves profesionaliems lėlininkams. Teatrologai Klaipėdos lėlių teatrą vertina kaip vieną stipriausių, ambicingiausių lėlių teatrų mūsų šalyje.

Teatras kviečia ukmergiškius į edukaciją „Lėlių teatro magija“. Tai įdomus ir informatyvus kūrybinis projektas apie lėlių teatrą, kurio bendraautoriais tampa jo dalyviai. Iš pačių paprasčiausių ir prieinamiausių priemonių susikursite lėlę ir suteiksite jai gyvybę. Sulig lėlės gimimu sužinosite svarbiausius lėlių teatro istorijos bei raidos momentus, atrasite lėlių teatro kūrybinius principus ir pajusite teatro magijos galią.

Gyvenimo prasmės paieškos

Klaipėdos lėlių teatro sukurtas spektaklis „Kad tave žąsis“, režisierė – Gintarė Radvilavičiūtė, bus rodomas du kartus.

Pagrindinė spektaklio herojė Žąsis gyvena liūdesy. Ji nebemato gyvenimo prasmės, jaučiasi nelaiminga ir nemylima. Kai į vištidę įsisuka Lapinas ir renkasi vištą vakarienei, ji pasiūlo save. Lapinas atsisako, tačiau spiriamas pasiūlo supažindinti Žąsį su savo geru bičiuliu Vilku. Taip prasideda ilga ir įdomi jų kelionė gyvenimo prasmės link.

Spektaklio kūrėjai pastebi, kad XXI amžiuje depresija tapo jaunų žmonių liga, tad kalbėti apie ją, išmokti atpažinti savo ir artimo žmogaus jausmus, analizuoti liūdesio, džiaugsmo, laimės priežastis svarbu jau su mažais vaikais. Tėvai ne visada išdrįsta, žino ir moka, kaip kalbėti su vaikais sunkiomis temomis, tad spektaklis „Kad tave žąsis!“  pagal Martos Gusniowskos pjesę kviečia paprastai ir šmaikščiai panagrinėti, kodėl mes kartais liūdime, ir kaip tapti laimingais. M. Gusniowska yra viena garsiausių Lenkijos pasakų kūrėjų, lėlių teatro dramaturgių. Pasak režisierės, spektaklyje sudėtinga gyvenimo prasmės tema pateikta labai paprastai ir su humoru.

Meilės svajos

Festivalį užbaigsime Utenos kultūros centro lėlių teatro ,,Zuikis Puikis“ spektakliu „Drugys“, režisierė – Janina Baldauskienė

Teatras „Zuikis Puikis“ šiemet mini kūrybinės veiklos 50-metį. Nuo 1974-ųjų rašoma istorija, turtinga spektakliais, edukacinėmis programomis, organizuojamoms respublikinėmis ir tarptautinėmis lėlių ir dramos teatrų šventėmis. Kolektyvo spektakliai buvo filmuojami ir rodomi per Lietuvos nacionalinę televiziją. Teatras 1999-aisiais buvo pripažintas geriausiu mėgėjų lėlių teatru Lietuvoje ir apdovanotas ,,Aukso paukšte“. O nuo 2006-ųjų yra tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA narys.

Spektaklis ,,Drugys“ sukurtas H. K Anderseno pasakos motyvais. Tai meilės istorija be atsako, kurią seka pagrindinis pasakos herojus – savimi pasitikintis, lengvabūdis Drugelis. Pavasaris…. Pats gėlių žydėjimas! Drugys skraidydamas nuo vieno ant kito gėlės žiedo sugalvojo nebebūti vienas, o vesti pačią gražiausią gėlę. Išsirinkti nuotaką iš gausybės gėlių – nelengva užduotis.

Festivalį „Debesų avytė“ organizuoja Katino Murklio teatras su partneriu Ukmergės kultūros centru. Visi renginiai vyks šio centro erdvėse. Be spektaklių ir edukacijų bus galima apžiūrėti ir lėlių parodą. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Ukmergės rajono savivaldybė, tad visi renginiai – nemokami.

Rytiniuose spektakliuose ir edukacijose dalyvauja mažieji žiūrovai iš rajono ugdymo įstaigų, o popietinėje dalyje laukiama šeimų. Daugiau informacijos apie renginius ir registracija į juos vykdoma tel. Nr. +370 642 15994, el. p.: edukacijos@ukmergeskc.lt

Katino Murklio teatro inf.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia