Pradinis Aktualijos Pranešimai Kovo 24 – oji – tarptautinė tuberkuliozės diena

Kovo 24 – oji – tarptautinė tuberkuliozės diena

2296
0

IMG 1690 copy

Tuberkuliozė – viena seniausiai žinomų infekcinių ligų. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze – vienas didžiausių Europos Sąjungoje. Įprasta manyti, kad tuberkuliozė – benamių, alkoholį,  narkotikus vartojančių ar panašių visuomenės grupių narių liga.

Tačiau tuberkulioze galime susirgti kiekvienas mūsų.
Tuberkuliozė – tai lėtinė infekcinė liga, dažniausiai plintanti oro lašeliniu būdu ir pakenkianti plaučius, o kartais ir kitus organus (inkstus, žarnyną, akis ir t.t.). Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, kuriam kalbant, kosint ar čiaudint sukėlėjas – tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, o jas įkvėpęs žmogus gali užsikrėsti. Su tuberkuliozės bakterijomis sąlytį turi daugelis žmonių ir jas nešioja savo organizme, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia. Ir tik dalis užsikrėtusių asmenų (apie 5-10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze. Šios ligos vystymasis priklauso nuo tuberkuliozės mikobakterijų kiekio bei organizmo imuniteto būklės.

Ukmergėje sergamumas – vienas didžiausių Lietuvoje
 Vilniaus VSC Ukmergės skyriaus duomenimis Ukmergės rajono gyventojų sergamumas tuberkulioze yra vienas didžiausių šalyje. Sergamumas pirmą kartą gyvenime nustatyta atvira plaučių tuberkulioze per paskutinį dešimtmetį rajone didėja ir atitinka šalies sergamumo didėjimo tendenciją. Rajone kasmet registruojama po 20-30 naujų atviros plaučių tuberkuliozės atvejų. Didžiausią dalį sergančiųjų sudaro darbingo amžiaus bedarbiai. Tačiau vis dažniau suserga darbingo amžiaus dirbantys asmenys, kurie per 2015 m. sudarė 36 proc. Tarp jų buvo  darbininkų, tarnautojų ir ugdymo įstaigų darbuotojų. Taigi, užsikrėsti ir susirgti gali bet kuris asmuo, artimai ir ilgą laiką bendravęs arba nežinantis, kad bendrauja su sergančiuoju atvira plaučių TB forma, ir turintis susilpnėjusį atsparumą (imunitetą). Žmogaus organizmo imunitetą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena. Paauglystė – pavojingas etapas, nes keičiantis organizmui kartais susilpnėja imunitetas dėl rūkymo ir alkoholio poveikio.
Atkreipiame dėmesį, kad efektyviausia tuberkuliozės profilaktika yra skiepai ir ankstyva tuberkuliozės diagnostika bei gydymas. Ukmergės rajone pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikų skiepijimo nuo tuberkuliozės BCG vakcina apimtys anksčiau siekdavo 100 proc., tačiau nuo 2012 m. kasmet mažėja ir 2015 m. sudarė tik 97 proc. Tai kelia nerimą.

Profilaktinis patikrinimas – itin svarbi priemonė

Siekiant kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusius vaikus ir pradėti gydymą, yra atliekamas tuberkulino odos mėginys (Mantu). Kasmet valstybės lėšomis tuberkulino mėginys turi būti atliekamas 7 metų amžiaus vaikams bei vaikams, priklausantiems rizikos grupei. Rizikos grupei priskiriami vaikai – tai neskiepyti nuo tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve), dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis, gydomi kortikosteroidais, vaikai, kuriems nustatyta imunodeficitinės būklės, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu, vaikai iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantys vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantai. Ukmergės rajone per 2015 m. tuberkulino mėginiu patikrinta 640 vaikų, teigiamas tuberkulino mėginys buvo nustatytas 15 proc. vaikų. Teigiamai reagavę vaikai buvo nusiųsti pas specialistą konsultacijai, tuberkuliozės diagnozė nebuvo patvirtinta. Raginame tėvus, kurių vaikai priklauso bent vienai iš aukščiau išvardintų grupių ir kuriems šeimos gydytojas nepasiūlė atlikti tuberkulino mėginio, nelikti abejingiems ir patiems pasirūpinti savo vaikų sveikata.
Suaugusieji nėra skiepijami nuo tuberkuliozės, todėl kiekvieno pareiga pačiam profilaktiškai pasitikrinti, apsilankant pas šeimos gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti dėl tuberkuliozės, t. y. persišviesti plaučius. Per 2015 m. nuo tuberkuliozės profilaktiškai pasitikrino 7353 rajono gyventojai, patikrinimo metu nustatyta 14 sergančių. Be to, teisės aktų nustatyta tvarka, darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams, dirbantys maisto tvarkymo įmonėse, prieš pradėdami dirbti ir vėliau privalo kasmet pasitikrinti dėl tuberkuliozės. Išvardintų profesijų darbuotojai, kuriems šeimos gydytojas nepasiūlė pasitikrinti, derėtų patiems pasirūpinti savo sveikata ir profilaktinio patikrinimo metu apie privalomą patikrinimą dėl tuberkuliozės  priminti šeimos gydytojui.

Paruošė Vilniaus Visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus  vyriausioji specialistė Vitalija Motiejūnienė

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia