Pradinis Gyvenimas Laisvalaikis KNYGA, atverianti paslaptingą lietuvių mitinių būtybių pasaulį

KNYGA, atverianti paslaptingą lietuvių mitinių būtybių pasaulį

2779
0

Vasario 18 d. Meno mokyklos dailės skyriuje įvyko enciklopedijos vaikams „Didžioji būtybių knyga“ pristatymas. Tai išsami, iliustruota, moderni enciklopedija šiuolaikiniams vaikams apie mūsų paveldą – lietuviškas mitines būtybes.

Knygos skaitytojai sutiks net 26 dangaus, namų, žmogaus gyvenimo, žemės, vandens ir požemio būtybes, ras jų aprašymus ir iliustracijas, gerąsias ir blogąsias savybes, nuotykius ir dabartines slėptuvių vietas. Knygos autorė ir dailininkė Kotryna Zylė jau pažįstama jauniesiems skaitytojams. Ji debiutavo 2014 metais padavimais ir legendomis paremta apysaka-pasaka apie milžino Kerniaus kelionę po Lietuvą – „Milžinas mažylis“, kurioje keletas puslapių skirta ir Ukmergės kraštui. Abi knygas išleido leidykla „Aukso žuvys“. „Didžioji būtybių knyga“ jau pelnė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos apdovanojimą – ji išrinkta gražiausia 2016 metų knyga vaikams.

„Ar kada nors susimąstėte, kur prapuolė mūsų senosios mitinės būtybės? O gal jos visada paslapčia gyveno visai šalia?“ – klausia rašytoja ir savo knygoje pateikia intriguojančius atsakymus. Pasak knygos autorės, mūsų dienomis aitvarai – namų būtybės, nešančios žmonėms turtus, mėgsta įsikurti balkonuose, jei tik šie nebūna įstiklinti. Deivė Laima, globojanti būsimas mamas ir naujagimius, dažniausiai lankosi ligoninėse, o mamai ir kūdikiui parvažiavus į namus, laukia vonioje ir saugo pirmą kartą maudomą mažylį – sučiumpa, jei šis slysteli iš rankų, atvėsina per karštą vandenį ar sušildo per šaltą kambarį. Namų dievaitis Dimstipatis mūsų dienomis truputį tinginiauja, nes jam dažniausiai tereikia prižiūrėti vieną butą ar namą, kartais – dar ir garažą ar sandėliuką, bet ne daugybę ūkio pastatų kaip senovėje. Blogąją vandens būtybę – maumą šiais laikais pamatyti beveik neįmanoma, mat jis labai vengia šiltų ir švarių namų. Maumas jau pamiršo mažylių gąsdinimą ir dažniausiai miestuose niekam netrukdydamas šlepsi po plačius smirdančius vamzdynus.

Kotryna prisipažino, kad su naująja knyga į mūsų miestą ji labai norėjo atvykti, mat pirmasis apsilankymas Ukmergėje, kai buvo pristatytas „Milžinas mažylis“, jai paliko didžiulį įspūdį, buvo pats mieliausias iš visų susitikimų. Naujoje knygoje taip pat paminėta Ukmergė (žr. p. 52)! Renginio metu viešnia atskleidė knygos kūrimo užkulisius: parodė namų vaizdelius, naudotus kuriant iliustracijas, papasakojo, kaip rašomos ir iliustruojamos knygos vaikams. Prisipažino, kad siekdama kiek įmanoma didesnio objektyvumo, patikimais šaltiniais pagrįsto būtybių vaizdavimo ir aprašymo, perskaitė ne vieną mokslinę knygą, konsultavosi su mitologijos tyrinėtoja, humanitarinių mokslų habilituota daktare Nijole Laurinkiene. Atsakė į klausimus ir dalino autografus. Na, o klausytojų kompanija susirinko labai šauni – Meno mokyklos dailės skyriaus mokiniai ir mokytojai, Viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus skaitytojai ir bibliotekininkės, mamos, tėčiai ir net močiutės – pradžiugino savo žiniomis, klausimais, dėmesiu, pastabumu ir bendravimu.

Tikiuosi, kad „Didžioji būtybių knyga“ bus jums naujų kasdienių nuotykių ir atradimų pradžia“, – sako knygos autorė Kotryna Zylė.
„Tai knyga, kurią būčiau pamėgusi vaikystėje: atverianti paslaptingą lietuvių mitinių būtybių pasaulį, šiek tiek bauginantį, bet kartu – jaukų, nes savą“, – tvirtina vaikų literatūros kritikė Neringa Mikalauskienė.

Jolanta Žvirblytė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė

Ritos Chmieliauskienės nuotraukos

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia