Kasos aparatai naudingi ir prekiautojams, ir pirkėjams (atnaujinta)

    1101
    0

    kasaŠiandien Vyriausybė pasitarime pritarė nutarimo projektui, kad nuo š.m. gegužės 1 d. kasos aparatai turės būti naudojami gyventojams maisto produktais prekiaujant pastatuose, patalpose, kioskuose ir autoparduotuvėse, o be kasos aparatų prekiauti bus leidžiama tik ten, kur nėra fizinių sąlygų – lauke. Taip pat numatyta kompensuoti visas arba dalį kasos aparato įsigijimo išlaidų, priklausomai nuo kasos aparato įsigijimo laikotarpio, o dėl to artimiausiu metu bus parengtas atskiras sprendimas.

    {BANNER}

    Taip pat nutarta, kad Finansų ministerija iki balandžio mėnesio priims supaprastintą gyventojų, besiverčiančių individualia veikla ir naudojančių kasos aparatus buhalterinės apskaitos tvarką ir įvertins kitas galimybes dar labiau sumažinti administracinę naštą kasos aparatų eksploatavimo srityje.

    Nauja kasos aparatų naudojimo tvarka, pagal kurią panaikinus buvusias išimtis išplėstas privalomo naudojimo atvejų sąrašas, užtikrina didesnį verslo skaidrumą, geresnę pajamų apskaitos kontrolę, sudaro galimybę tiksliai fiksuoti gautas pajamas ir kartu užkerta kelią nereglamentuotai, šešėlinei veiklai. Kasos aparatų naudojimas taip pat užtikrina geresnį mokesčių administravimą, stiprina pasitikėjimą pardavėju bei geriau apsaugo vartotojų teises.

    Atkreipiame dėmesį, jog nuogąstavimai, kad dėl privalomo kasos aparatų naudojimo prekiautojai patirs nuostolių ar tai sukels jiems kitų neigiamų pasekmių, neturi pagrindo. Priešingai, taikant naująją kasos aparatų tvarką, individualia veikla besiverčiantiems gyventojams sumažės administracinė našta. Be to, bus taikomi supaprastinti reikalavimai – dėl ne savo vardu registruotų aparatų naudojimo, jų registravimo, kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo, ir numatyta dar paprastinti šią tvarką.

    Nutarimo projektą Vyriausybė tvirtins šį trečiadienį posėdyje.

    ***

    Kas bus įvedus naują kasos aparatų naudojimo tvarką? Pateikiame atsakymus į pagrindinius klausimus:

    Ar pradėjus naudoti kasos aparatą, reikės mokėti PVM?

    Kasos aparatai savaime nesukuria prievolės mokėti PVM. PVM mokėtoju tampama pasiekus 100 tūkst. litų ribą, o statistiniai deklaracijų duomenys teigia, kad gyventojų, kurie pagal verslo liudijimą užsiima prekyba prekyvietėse, vidutinės deklaruojamos pajamos iš prekybos nesiekia 25 tūkst. litų per metus. Taigi, jiems iki šios PVM mokėtojo registracijos ribos dar toli, ir žinoma, dėlto jiems nereikės mokėti PVM.

    Ar bus privaloma papildoma sudėtinga apskaita?

    Priešingai, Finansų ministerija parengs supaprastintą gyventojų, kurie naudoja kasos aparatus pajamų ir išlaidų apskaitos tvarką – jiems nebereiks ranka pildyti pajamų ir išlaidų žurnalų, o pakaks kasos aparato atspausdintos dienos ataskaitos

    Kokie bus supaprastinimai prekiautojams, naudojantiems kasos aparatus?

    Siekiant sumažinti administracinę naštą, individualia veikla besiverčiantis gyventojas, sudaręs rašytinę naudojimosi kasos aparatu sutartį, galės naudoti kito ūkio subjekto vardu užregistruotą kasos aparatą, kurio nereikės perregistruoti, tik reikės apie sudaryta sutartį informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją. O iki šiol kasos aparatą galėjo naudoti tik tas ūkio subjektas, kurio vardu jis užregistruotas. Be to, bus taikomi ir kiti supaprastinti reikalavimai – dėl kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo kasos operacijų vietoje. Taip pat mokesčių inspekcijai suteikiama teisė nustatyti dar liberalesnę tvarką dėl kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo kasos operacijų atlikimo vietoje.

    Ar turguje bus galima derėtis?

    Kasos aparatas skirtas tik paimtų grynų pinigų fiksavimui, tad jokiu būdu negalima teigti, kad turguose nebebus galima derėtis – tiesiog pardavėjas atspausdins kasos čekį tik tokiai sumai, kiek realiai gavo pinigų.

    Ar reikės steigti individualias įmones bei mokėti kitus mokesčius?

    Dėl kasos aparato naudojimo nekeičia jokios mokestinės prievolės ar veiklos formos – pajamų mokestis, socialinio ir sveikatos draudimo įmokos ir toliau bus fiksuotų dydžių, nes kaip jau minėta, daugumos gyventojų, kurie pagal verslo liudijimą užsiima prekyba prekyvietėse, vidutinės deklaruojamos pajamos iš prekybos nesiekia 25 tūkst. litų per metus.

    Ar bus taikomos išimtys?

    Ir toliau bus taikoma išimtis žmonėms, kurie prekiauja smulkiame ūkyje ar namų valdoje išaugintais žemės ūkio produktais.

    Kasos aparatai neveikia šaltame ore, tai kaip reikės juos naudoti?

    Dėl to neverta nuogąstauti, techninės charakteristikos garantuoja, kad kasos aparatai gali būti naudojami esant -100C temperatūrai, tuo tarpu pagal taisykles reikalaujama juos naudoti tik patalpose, o ne lauko sąlygom.

    Dėl kasos aparatų naudojimo, pabrangs produkcija ir smulkūs prekiautojai negalės konkuruoti su stambiaisiais?

    Kasos aparatų įsigijimas bus kompensuojamas, o jų naudojimas neturi įtakos prekių kainodarai, nes tai tik priemonė, kuri registruoja grynųjų pinigų gavimą ir taip suteikia skaidrumo verslui bei naudos pirkėjui. Jokių naujų mokestinių pasekmių prekiautojams maisto produktais neatsiranda.

    ***

    Visuomeninis judėjimas „Tėvynės atgimimas ir perspektyva” – „TAIP” , reaguodamas į Vyriausybės norą įrengti kasos aparatus turgavietėse, abejoja tokio sprendimo tikslingumu, nes dar 2009 Vyriausybė tokio ketinimo atsisakė, nes buvo priimta nuomonė, kad kasos aparatai šešėlio nesumažins, o tik stipriai paveiks smulkųjį verslą.

    Tais metais, atsisakius kasos aparatų turgavietėse, buvo priimti geri ir teisingi sprendimai, kurie išsprendė neapskaitytos lenkiškos produkcijos pardavimo problemą. Pirma – įsigaliojus sugriežtintoms verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklėms, verslo liudijimų savininkai neteko teisės parduoti žemės ūkio ir maisto produktus gyventojams, įsigijusiems verslo liudijimus. Antra – turgaviečių administracijos privalėjo fiksuoti prekių įvežimą ir išvežimą iš turgaviečių, o kilmės dokumentus, važtaraščius ir sąskaitas faktūras laikyti užantspauduotus.

    Šiandien bedarbystės lygis vis dar labai aukštas. Atitinkamai, pagal paskelbtus „Eurostat” bedarbystės rodiklius, Lietuva aplenkė Latviją. Tik Ispanijoje nedarbo lygis (20,6 proc.) yra didesnis nei Lietuvoje, kurioje šiuo metu bedarbystė pasiekė 18,3 procento, o Latvijoje – 18,2 procento. Įrengus kasos aparatus turgavietėse labai stipriai nukentės smulkusis verslas. Faktiškai jis bus priverstas keisti juridinę veiklos formą arba nutraukti veiklą, o tai reiškia – papildyti bedarbių gretas.

    Taip pat kasos aparatų įrengimas ir dėl to išaugusi administracinė našta paskatintų dalį legaliai dirbančių smulkių verslininkų pereiti į šešėlį, nemokėti jokių mokesčių ir papildyti socialiai remtinų asmenų gretas.

    Visuomeninis judėjimas „TAIP” įsitikinės, jog turgavietė nėra prekybos centras ir nereikia to siekti. Tikslingiau būtų peržiūrėti mokesčių politiką ir reikalauti darbo rezultatų iš daugelio valstybinių kontroliuojančių institucijų, kurių prievolė bei pareiga kovoti su kontrabanda, o ne dar labiau žlugdyti smulkųjį verslą.

    http://www.sxc.hu nuotr.

    Vyriausybė pritarė kasos aparatų naudojimui dengtose turgavietėse prekiaujant maisto produktais

    Vyriausybė priėmė nutarimą, kad nuo š.m. gegužės 1 d. kasos aparatai turės būti naudojami prekiaujant maisto produktais pastatuose, patalpose, kioskuose ir autoparduotuvėse, o be kasos aparatų prekiauti maistu bus leidžiama tik ten, kur nėra fizinių sąlygų – lauke. Šio nutarimo įsigaliojimo data nustatyta būtent gegužės 1 d., Vyriausybei įgyvendinant savo sprendimą, kad visi pakeitimai, nustatantys naujus administracinius reikalavimus verslui, įsigaliotų tik du kartus per metus – gegužės 1 d. ir lapkričio 1 d., juos paskelbiant ne vėliau kaip 3 mėn. iki įsigaliojimo datos. Taip sudaromos sąlygos ūkio subjektams lengviau susekti visus pokyčius teisės aktuose bei tinkamai pasiruošti jų įgyvendinimui.

    Taip pat numatyta kompensuoti visas arba dalį kasos aparato įsigijimo išlaidų, priklausomai nuo kasos aparato įsigijimo laikotarpio – atskiras sprendimas dėl to bus pateiktas iki vasario mėnesio. Numatoma, kad kompensavimo tvarka galios iki šių metų pabaigos.

    Taip pat nutarta, kad Finansų ministerija supaprastins gyventojų, besiverčiančių individualia veikla ir naudojančių kasos aparatus buhalterinės apskaitos tvarką ir iki balandžio mėnesio įvertins kitas galimybes dar labiau sumažinti administracinę naštą kasos aparatų eksploatavimo srityje.

    Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodę pranešimai, kad kasos aparatai nustoja veikti esant nulinei temperatūrai, nėra teisingi, kadangi techninės charakteristikos garantuoja, kad kasos aparatai gali būti naudojami esant -10°C temperatūrai. Tuo tarpu pagal taisykles bus reikalaujama juos naudoti tik patalpose, o ne lauko sąlygomis. Taip pat „pamirštama” pasakyti, kad maisto produktais galima prekiauti tik esant teigiamai temperatūrai, todėl šie smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų argumentai nėra pagrįsti.

    Nauja kasos aparatų naudojimo tvarka užtikrins didesnį verslo skaidrumą, geresnę pajamų apskaitos kontrolę, sudarys galimybę tiksliai fiksuoti gautas pajamas ir kartu užkirs kelią nereglamentuotai, šešėlinei veiklai, bei geriau apsaugos vartotojų teises. Prekybininkams bus taikomi supaprastinti reikalavimai – dėl ne savo vardu registruotų aparatų naudojimo, jų registravimo, kasos operacijų žurnalo ir pinigų laikymo, kt.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia