Demografinė ir socialinė ekonominė būklė Ukmergės rajone

    1326
    0
    apsiniaukes_miestas

    apsiniaukes_miestas
    Demografinės situacijos pokyčiai Ukmergės rajone – gyventojų skaičiaus, amžiaus, lyčių kismas – 2010 m. buvo nežymus. Visoje Lietuvoje gyventojų kasmet mažėja. Gyventojų skaičius kasmet mažėja ir Ukmergės rajone. Lyginant 2006 m. ir 2010 m. gyventojų skaičius Ukmergės rajone per pastaruosius 5 metus sumažėjo beveik 6 proc. (1 lentelė).

     

    1 lentelė. Gyventojų skaičiaus pokytis 2006 – 2010 m.

     

    llllvv

    Analizuojant vyrų ir moterų pasiskirstymą rajone matyti, kad iš visų rajono gyventojų 2010 m. vyrai sudarė 47,5 proc., moterys 52,5 proc. Vertinant 5 metų laikotarpį matyti, kad didesniąją dalį rajono gyventojų sudaro moterys, tačiau tiek vyrų, tiek moterų skaičius rajone per pastaruosius metus sumažėjo beveik po 5 proc. (1 pav.).

    aatt

    Analizuojant Ukmergės rajono gyventojų skaičiaus kitimą per pastaruosius 5 metus pagal gyvenamąją vietovę matyti, kad didžiąją dalį rajono gyventojų sudaro mieste gyvenantys žmonės. 2010 m. mieste gyveno 61,4 proc. gyventojų, o kaimo vietovėse 38,6 proc. gyventojų (2 pav.). Kaime gyvenančių žmonių skaičius per 5 metus sumažėjo 6 proc., mieste gyvenančių žmonių – 3,3 proc.

    bbtt

    Ukmergės rajone per pastaruosius 5 metus kito pensinio amžiaus gyventojų skaičius, bei gyventojų, kurių amžius 0-15 metų. Vertinant darbingo amžiaus gyventojų skaičių rajone žymių pokyčių per nagrinėjamą laikotarpį nepastebėta (3 pav.). Didžiąją dalį Ukmergės rajono gyventojų sudaro 18 – 44 m. darbingo amžiaus gyventojai (62,4 proc.). Gyventojų, kurių amžius yra 65 ir daugiau metų Ukmergės rajone 2010 m. buvo 24,2 proc.

    ccccf

    2006-2009 m. Ukmergės rajone kaip ir Vilniaus apskrityje bei visoje šalyje buvo stebimas gimstamumo rodiklio didėjimas. Tačiau nuo 2009 m. gimstamumo rodiklis Ukmergės rajone ir visoje šalyje ėmė mažėti (4 pav.), o Vilniaus apskrityje neženkliai didėja.

    ddrr

    Analizuojant mirtingumo rodiklio tendencijas per paskutinius 5 metus, matyti, kad tiek Lietuvoje, tiek Vilniaus apskrityje, bei Ukmergės rajone mirtingumas nuo 2009 m. palaipsniui mažėja, tačiau Ukmergės rajono mirtingumas vis dar išlieka didesnis nei apskrities ar Lietuvos (5 pav.).

    eeer

    Vertinant gyventojų natūralios gyventojų kaitos rodiklius per pastaruosius 5 metus neženkliai kinta. Gimstamumas palaipsniui turi tendenciją didėti, o mirtingumas Ukmergės rajone nuo 2007 m. ėmė neženkliai mažėti. Natūralus gyventojų prieaugis lyginant pastaruosius metus sumažėjo, bet vis dar išlieką neigiamas (6 pav.).

    fffr

    Kūdikių iki 1 metų amžiaus mirtingumas Ukmergės rajone nuo 2006 m. nebuvo pastovus: didžiausias rodiklis užfiksuotas 2007 m. (7,7/1000 gyvų gimusiųjų) (7 pav.). Lyginant paskutiniu 3 metų rodiklius matyti, kad kūdikių mirtingumas Ukmergės rajone buvo mažesnis, nei šalyje ir apskrityje.

    gggt

    Ukmergės rajone kaip ir visoje Lietuvoje, ilgėja vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė tiek vyrų, tiek moterų tarpe, atsiranda daugiau senyvo amžiaus žmonių, kuriems labai svarbu, kad būtų užtikrintos tinkamos, kokybiškos ir prieinamos asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros paslaugos.

    Analizuojant santuokų ir ištuokų skaičius matyti, kad santuokų Ukmergės rajone nuo 2008 m. sumažėjo. Ištuokų skaičius rajone nuo 2009 m. padidėjo (8 pav.), tačiau santuokų skaičius tenkantis 1000 gyventojų Ukmergės rajone yra beveik 2 kartus didesnis, nei ištuokų skaičius tenkantis 1000 rajono gyventojų.

    iiiiu

    Ukmergės rajone 2010 metais mirtingumas 100 000 gyv. buvo 1566,3 atvejai. Analizuojant mirusiųjų skaičių nuo pagrindinių mirties priežasčių matyti, kad mirusių nuo kraujotakos sistemos ligų skaičius 100 000 gyv. 2010 m. neženkliai sumažėjo, tačiau lyginant su šalies rodikliais išlieka didesnis. Mirčių sąlygotų išorinių priežasčių 2010 m. skaičius padidėjo tiek Ukmergės r. tiek ir apskrityje. 2010 m. mirusių skaičius transporto įvykiuose lyginant su 2009 m. buvo 1,5 karto didesnis (2 lentelė).

    jjjju

    Socialiniai – ekonominiai pokyčiai veikia daugelį visuomenės gyvenimo sričių, kartu veikdami žmogų bei jį supančią aplinką. 2010 m. Ukmergės rajono socialinės rizikos šeimų apskaitoje naujai užregistruotos 28 naujos šeimos, jose auga 38 vaikai. Pagal gyvenamą vietą naujai užregistruotos šeimos yra pasiskirsčiusios beveik tolygiai: tiek gyvenančios kaime, tiek Ukmergės mieste. Pastebimas mažo amžiaus vaikų (0-6 metai), augančių socialinės rizikos šeimose didėjimas, praėjusiais metais naujai išaiškintose šeimose, turinčiose socialinę riziką, tokio amžiaus vaikų skaičius siekė 16. Teigiamas tendencijas rodo tai, kad socialinės rizikos šeimų ir jose augančių vaikų skaičius rajone kasmet mažėja (9 pav.).

    hhhv

    Gyventojų sveikatos būklė

    Geriausiai gyventojų sveikatos būklę atspindi sergamumas – vienas iš pagrindinių ir svarbiausiu sveikatos statistikos rodikliu.

    Ukmergės rajone suaugusiųjų nuo 18 metų amžiaus sergamumas 2010 m. buvo 2056,9 atvejai 1000 suaugusiųjų, naujai užregistruotų susirgimų 909,1 atvejis 1000 suaugusių. Vaikų (0-17 metų amžiaus) susirgimų 2010 m. Ukmergės rajone užregistruota 16534, naujų susirgimų užregistruota 14652.

    Didžiausias bendras sergamumas Ukmergės rajone yra kvėpavimo sistemos ligomis, kraujotakos sistemos ligomis, bei akių ligomis. Lyginant kelių metų bendro sergamumo įvairiomis organizmo sistemos ligomis pokyčius matyti, kad šiek tiek sumažėjo ligotumas kraujotakos sistemos ligomis, psichikos ir elgesio sutrikimais ir kitomis ligomis, tačiau lyginant su Lietuvos ir Vilniaus apskrities duomenimis išlieka vis dar didelis.

    Sergamumas tuberkulioze (nauji nustatyti ligos atvejai) Ukmergės rajone 2010 m. – 47,8 atvejai 100 000 gyv. Lyginant nacionaliniu ir apskrities mastu šis rodiklis yra didesnis, tačiau lyginat penkių metų laikotarpį matyti, kad sergamumas tuberkulioze rajone palaipsniui mažėja (10 pav.). Daugiausiai tuberkulioze sergančių asmenų pasitaiko tarp kaimo gyventojų. Didžiąją dalį sergančių asmenų sudaro vyresni (45-64 metų ) amžiaus rajono gyventojai.

    llliyy

    Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis sergamumas sifiliu Ukmergės rajone nuo 2009 metų didėjo, o 2010 metais esant šios ligos protrūkiui užregistruotas didelis sifilio sergamumas. Lyginant su šalies ir apskrities rodikliais šis rodiklis yra mažesnis išskyrus 2010 metus (11 pav.).

    kkky

    Sergamumo gonorėja, kaip ir sifilio rodiklis Ukmergės rajone yra ženkliai mažesnis lyginant su Lietuvos ir Vilniaus apskrities rodikliais, o 2010 m. sergamumo šia lytiškai plintančia buvo 6,8 atvejai 100 000 gyv. (12 pav.).

    mmmy

    Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, sergamumas psichikos ligomis Ukmergės rajone 2010 m. 50,1 atvejis 100 000 gyventojų, iš jų šizofrenija 18,2 atvejai 100 000 gyventojų. Šis rodiklis yra beveik 3,3 kartus mažesnis lyginant su Vilniaus apskrities rodikliu ir 4 kartus mažesnis lyginant su šalies rodikliu.

    Vertinant sergamumą, nustatytus naujus atvejus, priklausomybės ligomis matyti, kad Ukmergės rajone 2010 m. sergamumas priklausomybės ligomis buvo 54,6 atvejai 100 000 gyventojų, iš jų narkomanija 2,3 atvejai 100 000 gyventojų. Bendrasis sergamumas priklausomybių ligomis Ukmergės rajone 2010 m. buvo 524,7 atvejai 100 000 gyventojų.

    Sergamumas piktybinėmis navikinėmis ligomis Ukmergės rajono savivaldybės moterų ir vyrų tarpe neženkliai didesnis nei šalies vidurkis. Analizuojant atskirus, lokalizuotus piktybinius navikus matyti, kad Ukmergės rajone didžiausias sergamumas yra priešinės liaukos piktybiniais navikais, o mažiausias gimdos kaklelio piktybiniais navikais.

    Ukmergės rajono 0-6 metų amžiaus vaikų, kurie apsilankė gydymo įstaigoje, sveikatą matyti, kad regėjimo sutrikimus turi 4,8 proc., deformuojančios dorsopatijos nustatytos 0,4 proc. Vyresniems vaikams (7-14 metų amžiaus) nustatyta regėjimo sutrikimai 13,7 proc., skoliozės 1,3 proc.

    Apibendrinant Ukmergės rajono demografinę ir gyventojų sveikatos būklę galima pastebėti, kad kaip ir visoje Lietuvoje, nepaisant vis gerėjančių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, taip ir rajone sveikatos rodikliai nėra vieni iš geriausių. Tai priklauso ir nuo senėjančios populiacijos, bei ilgėjančios vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės, kurios pasėkoje daugėja vyresnio amžiaus žmonių, kuriems reikalingos kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos, jų sveikata vis labiau ima šlubuoti.

    Taip pat didelę dalį gyventojų sveikatos rodikliams turi gyvensena, vis labiau įsigalinti žalinga elgsena: rūkymas, alkoholio vartojimas, netinkama mityba ir pan., kurios pasėkoje išsivysto sveikatos sutrikimai. Kita priežastis yra abejingas gyventojų ir gydytojų požiūris į profilaktinius patikrinimus, nenoras dalyvauti profilaktinėse programose, nes laiku diagnozuota liga, onkologinis susirgimas gali užkirsti kelią rimtesniems sveikatos sutrikimams ar net mirčiai.

    Todėl yra labai svarbu rūpintis savo sveikata ir vertinti ja, o nelaukti, kad kas kitas ja pasirūpintų.

    Parengė: visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dainora Širvytė

    Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia