Skulptoriaus M. Striogos 80-ties metų jubiliejinė paroda “Medžio kalba”

    1207
    0

    P1460976Šių metų liepos pradžioje, visam mėnesiui Ukmergės kultūros centro parodų galerijoje buvo atidaryta skulptoriaus Mykolo Striogos 80-ties metų jubiliejinė paroda “medžio kalba”. Abi parodų sales užpildė toks pats skulptūrų skaičius – aštuoniasdešimt. Nuo mažesnių iki žmogaus dydžio medinių kūrinių spindėjo neabejotinu autoriaus virtuoziškumu savo amate, stiliuje ir žanre.

    Po visą parodos erdvę išdėstyti kūriniai sudarė skulptūrų “mišką” arba “miestą”, su nedideliais praėjimais lankytojams, kad kiekvieną kūrinį būtų galimą apžiūrėti iš įvairių pusių, paklaidžioti ir kiekvienam atrasti kažką artimo.

    Parodos atidarymas prasidėjo gan netikėta linkme – skulptorių pasveikino iš Rusijos Saratovo srities atvykęs senosios liaudiškos muzikos ir šokių  kolektyvas “Zabava”. Ryškių, raudonų spalvų apranga pasipuošę kolektyvo nariai, dainavę, šokdinę ir linksminę ukmergiškius vos prieš pusvalandį vykusiame koncerte, įnešė šilumos ir į parodą, atlikę skambią ir šiltą dainą. Atidarymą palaikė ir Ukmergės kultūros centro folkloro ansamblio “Dagilėlis” nariai, taip pat sugužėję iš koncerto.

    Kaip ir dera su jubiliejumi sutapusiai parodai – papasakoti apie skulptorių, prisiminti praeitį, paminėti geru žodžiu bei gausiai pasveikinti susirinko nemažai žmonių: šeima, giminės, artimieji, draugai ir žinoma kiti svečiai, atėję pažiūrėti autoriaus darbų.

    “Jis myli gyvenimą” – tokia frazė nuskambėjo apibūdinant M. Striogą, jo nenumaldomą kūrybinę energiją, santykius su artimaisiais, aplinka ir gamta.

    Mykolo Striogos skulptūros šnekančios “medžio kalba” iliustruoja gan aiškius, lengvai suprantamus ir daugumai pažįstamus dalykus: žmonių gyvenimą ir išgyvenimus, buitį, santykius, supančią aplinką, dvasinius, religinius, tautinius motyvus ir išmintį.

    Galima pastebėti tokius siužetus kaip meilė gamtai ir gyvūnijai, skulptūrose su paukščiais, globojamais gyvūnais, arkliu. Tačiau yra kūrinių iliustruojančių ir  medžioklę – tai dar kitas autoriaus santykis su gamta.

    Į akis krenta ir įspūdingų kompozicijų skulptūros kuriose matome įvairius žmonių susibūrimus, pavyzdžiui: kūrinys „Mes laimėsim“, kuriame ratu susikibusios žmonių figūros, tarsi žaidėjai komandinio pasitarimo metu, o vienas iš jų iškėlęs kamuolį su užrašu „Lietuva“; arba skulptūra  „Jubiliejus“, kurioje keturios žmonių figūros ant kėdės kilnoja jubiliatą. Dar labiau šeimyninius jausmus sukelia skulptūra „Šokis su anūkais“, arba savo nuotaika kiek priešingas kūrinys, skatinantis susimąstymą – „Tėvai ir vaikai“, kuriame pavaizduoti du šeimos asmenys –  seno žmogaus figūra sėdi ant  kėdės atremtos į sieną, liūdnokoje susimąstymo pozoje, o kita – jaunesnio žmogaus figūra – tarsi mąsto atsistojusi ir pasirėmusi į tą pačia sieną, tik iš priešingos pusės nei senolis.

    Netrūksta ir labiau dekoratyvinių kūrinių – tai įvairios formos ar „gyvi“ objektai susiliejantys į simetriškas kompozicijas, primenančias herbus, ženklus, tautodailės raižinius. O kai kuriuose skulptūrose jaučiamas netgi rytų ar Afrikos dvelksmas, kaip „moteris su ąsočiu“.

    Mykolo Striogos skulptūrų siužetai įvairūs, tačiau stilius ganėtinai vientisas: daugumoje kūrinių vyrauja plastiškos, dinamiškos ir ypatingai švelniai nugludintos formos.  Vaizduojami žmonės ar gyvūnai yra įamžini dramatiškose, netgi teatrališkose, hiperbolizuotose pozose. Galima pastebėti, kad vienu metu susilieja tautodailė ir modernumas; liaudiškos tradicijos, paprastumas ir profesionalus laisvumas su šiuolaikiško globalumo dvasia.

    Ukmergiškiai šį autorių labiausiai turėtų pažinoti iš kiek archajiškesnio stiliaus, aukštos skulptūros – paminklo pijorų vienuoliams šalia Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios.

    Autoriaus paroda Ukmergės kultūros centre veiks iki Rugpjūčio 2d.Galerijos lankymo laikas: antradienis-penktadienis- 14-18val; šeštadienis- 11-15val; sekmadienis-pirmadienis- uždaryta

    Andrius Vyšniauskas

    P1460985

    Andriaus Vyšniausko nuotraukos

    vilkmerge.lt nuotraukos

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia