Pradinis Švietimas Gamtos vaistinė Ukmergės lopšelyje-darželyje „Eglutė“ atidaryta!

Gamtos vaistinė Ukmergės lopšelyje-darželyje „Eglutė“ atidaryta!

533
0

Organizuotas ekologinis projektas „Augalai – mūsų draugai“, kurį atsakingai įgyvendinau aš, Ukmergės lopšelio-darželio „Eglutė“ vyr. mokytoja Jolanta Verbickienė. Tai ilgalaikis projektas, kuris vyko nuo 2022 m. pavasario, kai sėjome, sodinome vaistinius augalus darželio lysvėse, o vasarą rinkome vaistinius augalus, džiovinome, rūšiavome, visuose darbuose talkino mažieji augalų mylėtojai. Projekto pabaigą vainikavo pagal mano viziją darželyje įrengta erdvė vaistiniams ir maistiniams augalams.

Ugdytiniai vaistinių ir maistinių augalų karalystėje įgalina visus žmogiškuosius pojūčius: regą, klausą, uoslę, lytėjimą, skonį. Tai magiškas susitikimas su vaistiniais augalais, pabuvimas gamtos apsuptyje, laikas pažinčiai prisiliečiant gyvai, visokeriopai stiprinant sveikatą, atradimams. Projekto tikslas – padėti vaikams suprasti vaistažolių naudą, svarbą sveikatai, populiarinti sveikatinimą augalais, formuoti sveikos gyvensenos nuostatą ugdymo erdvės kontekste. Pagrindinis uždavinys – siekti ekologinio sąmoningumo, žmogaus nuostatas, elgesį gamtos ir sveikatinimo atžvilgiu keisti pamažu, tikslingai jas formuoti jau ikimokyklinio ugdymo procese.

Ukmergės lopšelio-darželio „Eglutė“ bendruomenė pritaria, palaiko ir naudoja Sebastijano Kneipo sukurtą sveikatinimo metodiką, pedagogai veikia kartu su ugdytiniais. Juk Kneipas kartu su ekologija, už gamtą su penkiais sveikatinimo elementais: judėjimo terapija, sveika mityba, vandens terapija, gyvenimo tvarka, vaistažolių terapija. Vienas iš elementų yra augalai, kurie siejasi su visais elementais ir esą svarbiausi. Darželyje įrengiau gamtinę augalų multisensorinę aplinką: aplankyk gamtos vaistinę, išbandyk vaistinių augalų terapiją! Stebėk, liesk, rink, trink, užuosk, matyk, klausyk, ragauk, draugauk, šypsokis, gerk arbatą ir mėgaukis! Šioje erdvėje lentynose išrikiavau popierinius maišelius su daugiau kaip 50 rūšių vaistinių augalų, stiklainiuose prikaupta 30 rūšių sėklų, prieskonių, riešutų, grūdų pavyzdžių. Augalus rinkau Kopūstėlių, Vaitkuškio kaimų pievose, rišau vaistinių augalų, medžių lapų šluoteles, dėliojau džiovinti, rūšiavau. Sukaupta sėklų, riešutų, prieskoninių augalų ir grūdų kolekcija. Spaudimo metodu išdžiovinti augalai su visomis augalo dalimis tapo herbariumais, vaikams tai kaip pažinimo, lytėjimo priemonė. Kiekvienas vaikas savo rankutėmis patiria kvapų simfoniją, trupindamas vaistinius augalus stiklainiuose, spausdamas medžiaginius maišelius su vaistiniais augalais.

Natūralūs difuzoriai iš molio ir ekologiški eteriniai aliejai leidžia vaikams pajusti koncentruotą įvairių augalų, medžio lapų kvapą. Vaistiniai augalai, atgyjantys aliejuje, skirti stebėjimams, atskleidžiantys tikrą augalo struktūrą, plaukiojančio žiedo grožį. Čia vaikai gali ne tik išgirsti vaistažolių traškėjimą, šlamėjimą, bet ir klausytis upelio čiurlenimo, paukščio giesmės, miško ošimo, lietaus muzikos, atlikti meditacijos ir susikaupimo pratimus. Didžiausias malonumas vaikams – gerti arbatą, patiems sukurti, išsirinkti, užsiplikyti ir laukti jos skonio ir aromato. Tuo metu galima skaityti, išgirsti pasaką apie pamėgtą arba užplikytą arbatinuke vaistinį augalą. Surinkta literatūra, knygos, pasakos apie vaistažoles vaikams ir viskas, kas siejasi su augalais. Tai edukacinė, terapinė, pažintinė, multisensorinė gamtos aplinka, kuri sužadins vaikus domėtis vaistiniais augalais, formuos įprotį auginti, rinkti, džiovinti ir naudingai vartoti. Vaikams, tėvams, kolektyvui vaistiniai augalai taps mūsų gyvenimo draugais ne tik susirgus, bet ir palydovais per visą gyvenimą.

Dėkoju Ukmergės lopšelio-darželio „Eglutė“ kolektyvui ir visiems, prisidėjusiems prie šio projekto darbais, daiktais, mintimis, geru žodžiu, pagalba, vaistiniais augalais. Gamtos magijos erdvė – tai tik gera kelionės pradžia į vaistažolių ir augančio žmogaus sveikatos pasaulį. Jūs visi esate savo sveikatos, gamtos vaistinės šeimininkai, gerkite arbatą, būkitės gamtos apsuptyje, pažinkite, mylėkite ir vartokite gamtos stebuklus – vaistinius ir maistinius augalus. Ramiau, nuoširdžiau, paprasčiau ir sveikiau su vaistiniais augalais. Likite sveiki ir laimingi.
Jolanta Verbickienė,Ukmergės l.-d. „Eglutė“ vyr. mokytoja

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia