Pradinis Lietuvos naujienos VRK tvirtins 2024 m. parlamento rinkimų apygardų ribas: nepatenkintos bendruomenės grasina teismais...

VRK tvirtins 2024 m. parlamento rinkimų apygardų ribas: nepatenkintos bendruomenės grasina teismais ir boikotais

213
0
vrk.lt nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienio posėdyje tvirtins 2024 metų rinkimų į parlamentą apygardų ribas. Siūlomi rinkimų apygardų ribų perbraižymo pokyčiai savivaldybėse vertinami nevienareikšmiškai.

Praėjusią savaitę komisijai parašus su prašymu nekeisti jų balsavimo apygardos ribų pristatė Skaudvilės rinkimų apygardos rinkėjai. Vis dėlto, komisijos sprendimas aistras kelia ne tik Vakarų Lietuvoje. Siūlomais pokyčiais nepatenkinti ir dalis ukmergiškių. Pasak Ukmergės rajono mero, inicijuojamus pakeitimus sunku suvokti, kai apygarda tiesiog perskeliama pusiau ir dalis rinkėjų verčiami rinkti nepažįstamus, kitų apylinkių atstovus į parlamentą.

„Jie tiesiog perskėlė Ukmergę per pusę. Dabar 6000 rinkėjų, tarp kurių ir aš, turėsime rinkti kažkokį Panevėžio ar Anykščių rajono kandidatą“, – Eltai teigė Ukmergės rajono meras Darius Varnas.

„Mes, aišku, parašėme jiems skundą, išreiškėme nepasitenkinimą – juk kam jie keitinėja, kas buvo 2020 metais? Jei jiems trūksta rinkėjų, galėjo paimti jų iš Vilniaus rajono, kadangi ten jų – perteklius. Bet dabar laukiame balsavimo. Jei taip ir subalsuos – nežinau, bandysime sprendimą skųsti teismui. Kažką darysime, tikrai, nes taip būti negali“, – pabrėžė Ukmergės rajono meras.

Jis pridūrė, kad, kiek pastaruoju metu teko bendrauti su vietos bendruomene, rinkimus boikotuoti ketina didesnė dalis nuo Pietinės į Šiaurinės Deltuvos apygardą atskiriamų rinkėjų.

„5650 biuletenių bus sugadinta tiesiog, nes jie neturės už ką balsuoti. Kiek teko kalbėtis su gyventojais, tikrai ne su vienu, o su šimtais, tai tikrai visi apie tai ir kalbėjo. Jie nei vieno ten nepažįsta kandidato, tai neturi pasirinkimo. Jie nori turėti ukmergiškį kandidatą, o ne kokį ten Anykščių ar Panevėžio rajono gyventoją“, – sake D. Varnas.

R. Duchnevič: Vilniaus rajone siūlomi pokyčiai „logiški“

Kaip praėjusią savaitę teigė VRK pirmininkė Lina Petronienė, prieštaravimų Seimo rinkimų apygardų ribų perbraižymo projektui komisija susilaukė ir iš dalies sostinės rajono gyventojų. Visgi, Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič sako nepasitenkinimo nuotaikų iš gyventojų negirdėjęs.

„Pagirių seniūnija patenka į tokią apygardą, kuri sujungta dalinai su Vilniumi, nors tie gyventojai naudojasi būtent mūsų paslaugomis, mūsų švietimo įstaigomis. Tai šitas jungimas gana logiškas, nes prieš tai šita seniūnija buvo atiduota į Šalčininkų vienmandatę apygardą ir asmeniškai iš gyventojų girdėjau, kad anksčiau niekas jų nereprezentavo. Apygardoje išrinkti Seimo nariai su jais nebendravo, nes esą šitoje apylinkėje surinko mažiau balsų. Tai čia lazda su dviem galais“, – sakė Vilniaus rajono meras R. Duchnevič.

Jis sako, kad dalis gyventojų išties gali būti nepatenkinti pokyčiais, tačiau pabrėžia, kad gyvenime niekada nėra visi viskuo patenkinti.

„Mano įsitikinimu, apskritai dauguma nelabai ir suvokia, kaip ten tos apygardos yra sudarytos. Tai čia labiau suinteresuoti gal ir patys politikai, jie paskatina vieną ar kitą bendruomenę. Bet viskas normalu, tie politikai irgi iš tam tikrų bendruomenių ateina. (…)

Aišku, gali būti, kad yra grupelė žmonių kurioj nors apylinkėj, kuriems tai nepatinka, nepalanku, gal turi kažkokį mėgstamą kandidatą“, – teigė R. Duchnevič.

„Turbūt reikia suprasti, kad niekada idealu nebus, vis tiek kažkas kažkam tiks ar netiks, kaip bebūtų“, – sakė rajono meras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurie VRK siūlomi rinkimų apygardų ribų pakeitimai rajono savivaldybei kaip tik būtų labai palankūs.

„Dalis pasienio gyvenviečių – Medininkai, Kalveliai – jos nueitų turbūt į Šalčininkų vienmandatę apygardą, bet Pagirių apygarda iš Šalčininkų pereitų mums į Vilniaus pietinę apygardą. Tai šita apygarda tikrai labai logiškai, man atrodo, sudaryta.

Tada perbraižoma Nemenčinės apygarda, atsiranda Riešės apygarda – naujakurių tokios teritorijos mūsų rajone. Nemenčinės riba toks puslankis gaunasi – teritoriškai gal ir keistai atrodo, bet bendrai labai gražiai, atrodo, susidėlioja. Beje, Vilniaus rajonui grįžta ir Paberžės seniūnija – kas irgi logiška yra. Tai kažkaip, mano nuomone, tai visai geri sprendimai“, – vieną iš VRK siūlymų sostinės rajono rinkimų apygardų ribų perbraižymui komentavo R. Duchnevič.

ELTA primena, kad VRK pirmininkei L. Petronienei praėjusį antradienį įteiktas 771 Skaudvilės gyventojo pasirašytas prašymas nejungti miestelio rinkimų apylinkės prie Jurbarko rinkimų apygardos. Kaip teigė gyventojų parašus L. Petronienei pristatęs bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus, jei Skaudvilės rinkimų apylinkė visgi bus priskirta Jurbarko apygardai, kai kurie gyventojai nusiteikę rinkimuose apskritai nedalyvauti.

Komisijos duomenimis, šiuo metu vidutinis rinkėjų skaičius vienoje apygardoje siekia apie 34 tūkst. rinkėjų. Pagal Rinkimų kodekse nustatytas normas, nustatant rinkimų apygardų ribas yra leistinas keleto tūkstančių rinkėjų nuokrypis.

Visgi, pagal dabartinį rinkėjų skaičių, 7 vienmandatės rinkimų apygardos yra per mažos, 7 – per didelės. Visoms joms, kaip nurodė VRK, turi būti surastas sprendimas.

Artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai numatomi 2024 metų spalio 13 dieną.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia