Siūloma keisti per 40 Baudžiamojo proceso kodekso straipsnių ir įvesti susitaikymo institutą

    1040
    0
    teism

    Vykdyma 2009 m. Seimo nutarimą, kuriuo Generalinė prokuratūra įpareigota sumažinti ikiteisminio tyrimo biurokratizmą, generalinio prokuroro Algimanto Valantino sudaryta darbo grupė siūlo 4 pataisų blokus, kuriais būtų pakeista per 40 Baudžiamojo proceso kodekso normų.
    Prokurorai siūlo susipažinimo su pabaigto ikiteisminio tyrimo medžiaga etapą perkelti į pirmosios instancijos teismą. Tokiu būdu tyrimas būtų baigtas greičiau, be to, pats procesas taptų viešesnis ir keltų daugiau pasitikėjimo.

    Taip pat siūloma keisti procesinių skundų nagrinėjimo tvarką, numatant konkrečius terminus ir nurodant skundų pateikimo reikalavimus, kad skundžiamo veiksmo rezultatas būtų kuo operatyvesnis ir sutrumpintų ikiteisminį tyrimą.

    Trečiuoju pataisų bloku siūloma griežtinti prievartos priemonių taikymo tvarką, kad būtų užtikrintos žmonių teisės ir laisvės, o Baudžiamojo kodekso normos atitiktų Europos Sąjungos teisyno reikalavimus.

    Pataisomis siūloma įvesti susitaikymo institutą, kuriuo prokuroras ir kaltinamasis galėtų susitarti dėl bausmės, žalos atlyginimo klausimų, tačiau lemiamą pasitenkinimą procesu pareikštų nukentėjusioji šalis. Pastarasis procesas baigtųsi galutinio ir neskundžiamo susitariamojo akto, kurį tvirtintų teismas, surašymu. Toks institutas efektyviai taikomas JAV, Kanadoje, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse, kaimyninėje Estijoje.

    Generalinio prokuroro pavaduotojas pažymėjo, jog praėjusiais metais 70 proc. bylų buvo baigta iki 6 mėnesių ir tik 5 proc. ikiteisminių tyrimų užtruko iki dvejų metų.

    Pataisų projektas pateiktas Prezidentei ir Seimo pirmininkei. Su juo susipažinti galima prokuratūros interneto svetainėje.

    www.prokuraturos.lt

    www.sxc.hu nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia