Pradinis Lietuvos naujienos Po Seime priimtos pataisos VRK ragina rinkėjus pasitikrinti asmens dokumento galiojimo laiką

Po Seime priimtos pataisos VRK ragina rinkėjus pasitikrinti asmens dokumento galiojimo laiką

391
0
vrk.lt nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi kitąmet vyksiantiems trejiems rinkimams ir referendumui, kviečia rinkėjus pasitikrinti, ar jų asmens tapatybės dokumentų galiojimas neartėja prie pabaigos. Tie rinkėjai, kurių dokumento galiojimas yra pasibaigęs daugiau kaip metus iki rinkimų dienos, turi kreiptis, kad būtų įrašyti į rinkėjų sąrašą.

Seime priėmus Rinkimų kodekso pataisas, įsigaliojo nuostata, pagal kurią į rinkėjų sąrašą automatiškai nebebus įtraukiami asmenys, ilgiau nei metus iki rinkimų dienos neturintys nei vieno galiojančio asmens dokumento – nei paso, nei asmens tapatybės kortelės.

Mūsų turimais skaičiavimais iš Lietuvos gyventojų registro duomenų, pagal kuriuos sudarome rinkėjų sąrašus, matome, kad šiuo metu yra 14 099 rinkėjai, kurių asmens tapatybės dokumentai yra pasibaigę ilgiau kaip vienerius metus. Skaičius nėra mažas ir būtų labai apmaudu, jei dėl tokio neapsižiūrėjimo rinkėjui reiktų papildomai kreiptis į rinkimų komisiją, todėl labai raginu rinkėjus pasitikrinti jų turimų asmens dokumentų galiojimo laiką ir jei jis yra pasibaigęs, arba artėja prie pabaigos, nedelsti ir pasikeisti dokumentą į galiojantį, kad atėjus rinkimams nieko papildomai nereikėtų daryti “, – Rinkimų kodekso pokyčius komentavo VRK pirmininkė Lina Petronienė.

VRK jau yra pradėjusi rengti įgyvendinamuosius teisės aktus, nustatančius asmenų įrašymo į rinkėjų sąrašus tvarką. Šie teisės aktai turėtų būti parengti iki šių metų pabaigos.

Pasak VRK pirmininkės, „rinkėjai išsaugo teisę balsuoti rinkimuose net ir pasibaigus jų dokumentų galiojimui, tačiau tokiu atveju, jei jų dokumentas negalios ilgiau nei vienerius metus, jiems reikės įdėti papildomų pastangų. VRK darys viską, kad kuo daugiau rinkėjų apie šią naują tvarką sužinotų ir suspėtų dokumentus pasikeisti“.

Iki šiol VRK rinkėjų sąrašus sudarydavo remdamasi Lietuvos gyventojų registro duomenimis, iš kurio rinkėjai, sulaukę 18 metų amžiaus ir kuriems teismo sprendimu nėra apribota teisė dalyvauti rinkimuose, automatiškai būdavo įtraukiami į rinkėjų sąrašus.

Rinkimų kodekso 57 ir 61 straipsnių pakeitimo konstitucinis įstatymas>>

Pataisos numato, kad „asmenys, turintys teisę rinkti, tačiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintys nė vieno galiojančio <…> pilietybę patvirtinančio asmens dokumento, norėdami dalyvauti atitinkamuose rinkimuose, privalo kreiptis į pasirinktą rinkimų komisiją su prašymu įrašyti juos į rinkėjų sąrašus“.

2024 m. gegužės 12 d. Lietuvoje vyks Respublikos Prezidento rinkimai ir Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo, birželio 9 d. – rinkimai į Europos Parlamentą, o spalio 13 d. – Seimo rinkimai.

vrk.lt

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia