Balandžio 28 d rajone lankėsi aplinkos ministras Valentinas Mazuronis ir viceministras Linas Jonauskas. Ministras savivaldybėje susitiko su Ukmergės rajono savivaldybės vadovais, savivaldybės įmonių ir administracijos skyrių vadovais ir darbuotojais, atsakingais už daugiabučių namų renovaciją, teritorijų planavimą, atliekų tvarkymą, gyvosios gamtos išsaugojimą ir aptarė aktualius šių sričių klausimus.
Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo nariai Arūnas Dudėnas ir Kazys Grybauskas, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Dautartas, Ukmergės agentūros vedėjas Jonas Čivas, Ukmergės miškų urėdas Vigantas Kraujelis.
Balandžio 28 d. Ukmergės miškų urėdijoje Želvos girininkijoje bus sodinamas 5-tūkstantasis ąžuolo želdinių hektaras. Jubiliejinį ąžuolyną kartu su Želvos girininkija, nuolatiniais jos talkininkais – Želvos vidurinės mokyklos mokiniais sodino ir taip Ukmergės bei visus šalies miškininkus pasveikino aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, aplinkos viceministras Linas Jonauskas, Generalinės miškų urėdijos generalinio urėdo pavaduotojas Gintaras Visalga, ukmergiškiai Seimo nariai Kazys Grybauskas bei Arūnas Dudėnas, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Dautartas, Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas Edvardas Bartkevičius, Ukmergės rajono vicemeras Rolandas Janickis, Ukmergės rajono agentūros vedėjas Jonas Čyvas, Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės specialistai Kristina Baltrušaitytė, Renatas Kolka, kiti garbūs miškininkų svečiai ir draugai.
K. Jarmalavičiaus nuotr.
5 tūkst. ha ąžuolų – lygiai pusę visos Ąžuolų atkūrimo ir įveisimo programos užduoties, kurią šalies miškininkai vykdo nuo 2009 metų. Iki 2020 metų jie ketina pasodinti 9 tūkst. ha ąžuolynų.
Pasodino simbolinį hektarą
Visoje šalyje ąžuolynų atkūrimo programą simbolizuojantis ąžuolų hektaras, vakar pasodintas Medinių miške. Septynerių metų Otilija mišką sodino pirmą kartą savo gyvenime.
„Paprastai pradinukų į talkas dar nesivedame. Bet Otilija taip norėjo, taip prašė, kad negalėjome jos nepaimti“,- prisipažino talkininkus – jaunuosius miško bičiulius, Želvos vidurinės mokyklos mokinius atlydėjusi jų mokytoja Rasa Povylienė.
K. Jarmalavičiaus nuotr.
Želvos vidurinės mokyklos mokiniai – nuolatiniai Želvos girininkijos talkininkai ir draugai. Tad ir šį kartą sugužėjo jų visas būrys. Tačiau šį kartą buvo šventė – ne darbas. Talkininkų buvo tiek daug, kad kiekvienam pasodinti tereikėjo tik po vieną ryšelį ąžuolų.
„Aš pasodinau pusantro“,- džiaugėsi Otilija.
Nežinia kuo daugiau džiaugėsi ministras – valstybiniuose miškuose sodinamais ąžuolais ar rožinėmis kojinaitėmis po birže švytruojančia Otilija. Tikriausia – lygiai ąžuolais ir Otilija – visais ąžuolų sodintojais.
„Šis ąžuolynų hektaras – tai visų jūsų prasmingų darbų simbolis“,- Ukmergės ir visos šalies miškininkus pasveikino jis.
Simbolinį ąžuolynų hektarą papuošė ir įamžino medžio skulptoriaus Valentino Butkaus medžio skulptūra.
K. Jarmalavičiaus nuotr.
Pasodintas vietoj eglių
Penkitūkstantasis valstybinių miškų ąžuolų hektaras Medinių miške pasodintas eglių buvusioje biržėje.
„Šį, Medinių, mišką vietiniai žmonės vadina ąžuolynu – jame tarp eglių ir kitų spygliuočių bei lapuočių auga ir stotingi gražūs ąžuolai. Vadinasi, ši augavietė tiks ir ąžuolams“, – kodėl ąžuolams parinkta būtent ši biržė paaiškino Ukmergės miškų šeimininkas – Ukmergės miškų urėdas Vigantas Kraujalis.
K. Jarmalavičiaus nuotr.
Ukmergės miškų urėdija ąžuolus sodina ne tik Medinių – visuose miškuose. „Jeigu tik augavietė tinkama sodinti ąžuolui, visada sodiname jį“,- sakė Ukmergės miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Vilius Palionis.
Simbolinis ąžuolų hektaras – šįmet yra devintas Želvos girininkijoje pasodintų ąžuolų hektaras, Ukmergės miškų urėdijoje – 55-tas. „Šįmet pasodinome 55,5 ha ąžuolynų, pernai – 46,9 ha, užpernai – 59,2 ha. Nuo 2009 metų pasodinome 300 ha ąžuolynų“,- suskaičiavo Ukmergės miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas.
Penki tūkstančiai – lygiai pusę
Ąžuolas – viena vertingiausių vietinių miško medžių rūšių. Lietuvoje yra nemažai jam tinkamų augaviečių, tačiau, Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, 2005 metais ąžuolynai užėmė tik nepilnus 2 procentus visų miškų plotų.
Tai lėmė kompleksas ąžuolui nepalankių veiksnių: ligos ir kenkėjai. Ypač nemažai ąžuolynų praretino prieš keletą metų prasidėjusi mokslo nepaaiškinama džiūtis.
Todėl 2005 metais buvo priimta Ąžuolų atkūrimo ir įveisimo programa, pagal kurią valstybinius miškus auginančios šalies miškų urėdijos įsipareigojo iki 2020 metų turimų ąžuolynų plotus padidinti 2,5 proc. – papildomai įveisti apie 9 tūkst. ha naujų ąžuolynų.
5 tūkst. ha ąžuolų – lygiai pusę šios programos užduoties.
„Nuo 2006 metų vyko programos vykdymo paruošiamieji darbai – rinkome sėklas, auginome sodmenis. Nuo 2009 metų programą jau pradėjome vykdyti konkrečiai, tai yra pradėjome sodinti ąžuolynus. Ir štai šįmet jau įpusėjome. Tad iki 2020 metų savo įsipareigojimus tikrai įvykdysime “,- neabejojo generalinio miškų urėdo pavaduotojas Gintaras Visalga.
ukmerge.lt, ukmu.lt informacija