Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Kamieninės ląstelės: kas tai ir ką reikėtų žinoti?

Kamieninės ląstelės: kas tai ir ką reikėtų žinoti?

863
0
Kamieninės ląstelės

Mes, gyvendami XXI amžiuje, turime nepaprastą galimybę būti didelių išradimų medicinos srityje liudininkais. Jei anksčiau galėjome tik įsivaizduoti tam tikras galimybes šioje srityje, šiandien turime teisę jomis pasinaudoti. Viena iš jų – kamieninių ląstelių iš naujagimio virkštelės kraujo išsaugojimas. Nors pasaulyje ši procedūra jau nebėra naujiena – Lietuvoje ji dar nėra visuotinai žinoma. Kamieninės ląstelės, išgaunamos iš naujagimio virkštelės bei placentos kraujo, yra neįkainojamas turtas perkeltine to žodžio prasme. Tai galimybė, reikalui esant, išsaugoti savo vaiko bei jam artimo žmogaus gyvybę, kadangi šio tipo kamieninės ląstelės gali išgydyti sunkias ligas: per 80 onkologinių ir kraujo ligų šiandien jau yra gydoma, pasitelkiant šias ląsteles.

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMO GALIMYBĖS PLEČIASI

Kamieninių ląstelių iš virkštelės kraujo kartais surenkama mažiau nei iš kaulų čiulpų, todėl mokslininkai nuolat tobulina būdus, kaip padauginti virkštelės kraujo kamieninių ląstelių laboratorijos sąlygomis, kad vieno virkštelės kraujo mėginio užtektų keletui transplantacijų. Vis daugėja mokslinių tyrimų duomenų, rodančių, kad virkštelės kraujas galėtų būti naudingas ir gydant kitas, ne vien kraujo, ligas. Jau yra paskelbta daug klinikinių tyrimų, kurie atskleidžia, kad virkštelės kamieninės ląstelės padeda pagerinti nuo cerebrinio paralyžiaus, nuo autizmo ir nuo išsėtinės sklerozės kenčiančių pacientų būklę. Su atliekamų klinikinių tyrimų bei ligų, kurioms virkštelės kamieninių ląstelių transplantacija taikoma kaip standartinė gydymo procedūra, sąrašu galima susipažinti paramos fondo „Virkštelės kraujo vadovas tėvams“ interneto svetainėje parentsguidecordblood.org.

KAIP IŠSAUGOMOS NAUDINGOSIOS LĄSTELĖS? 

Kamieninės ląstelės iš virkštelės ir placentos kraujo yra išgaunamos neskausmingu ir neinvaziniu būdu iš karto gimus naujagimiui, o virkštelės bei placentos audinio ląstelės yra surenkamos visiškai pasibaigus gimdymui. Taigi gimdymo eiga ir mamos bei vaiko sveikata nė kiek nesutrikdoma.

Po gimdymo liekantys audiniai teisiškai yra gimdyvės nuosavybė ir kiekviena besilaukianti moteris turi teisę išsaugoti šiuos vertingus audinius nepriklausomai nuo to, kur ji gimdys. Kad viskas vyktų sklandžiai, reikia pasirūpinti iš anksto. Likus maždaug 1–2 mėnesiams iki numatyto gimdymo termino, reikėtų kreiptis į licencijuotą audinių banką, kuriame nėščiajai įteikiamas specialus virkštelės kraujo ir audinio surinkimo rinkinys, užpildomi specialūs medicininiai dokumentai bei pasirašoma ląstelių saugojimo sutartis. Audinių banko darbuotojai taip pat informuoja ir apmoko medicinos personalą, kaip atlikti virkštelės kraujo, virkštelės ir placentos audinio paėmimo procedūras. Gimdymo metu surinkti virkštelės mėginiai specialiuoju transportu gabenami į laboratoriją, kurioje atliekamos visos reikiamos paruošimo ir kokybės įvertinimo procedūros, tuomet mėginiai užšaldomi labai žemoje –196 °C temperatūroje, taip naudingosios ląstelių savybės išlieka nepakitusios daugybę metų.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia