Pradinis Švietimas Gandrų sugrįžimo šventė Deltuvoje

Gandrų sugrįžimo šventė Deltuvoje

2791
0

Kovo 25-oji Gandrinės – graži lietuvių tradicinio kalendoriaus šventė. Tai tokia didelė šventė, kad net paukščiai lizdų nesuka. Gandras – nacionalinis mūsų paukštis. Jis neša laimę, gerovę, gali net žmonių ligas paimti ir į pelkes nudanginti… Ir labai svarbu, kaip pirmąkart gandrą pamatysi. Jei skrendantį – gerai, tais metais visuose darbuose spartus būsi, jei tupintį – vangiai viskas seksis, o jei pirma pamatai varlę, tai jau visai blogai – vargsi su darbais kaip ta varlė. Šią dieną bitės iš avilio pirmą kartą po žiemos išlenda, meška miške iš žiemos guolio keliasi, raiste gyvatės aukso vainiką ritinėja. Žodžiu, daug visokių dalykų dedasi…

Linksmai ir žaismingai Gandrų sugrįžimo šventė buvo paminėta Deltuvoje. Suskrido „gandriukai“ ne tik deltuviškiai, bet ir iš Ukmergės vaikų lopšelio darželio „Nykštukas“. Visi smagiai „varlinėjo“ žaisdami lietuvių liaudies žaidimus, varžydamiesi sportinėse estafetėse, šokdami tradicinius šokius. Stengėsi kuo aukščiau pakelti kopūstus (pagal tradiciją šeimininkės tą dieną pakilnodavo per žiemą išlaikytas kopūstų galvas), rankomis „aruode“ (jį mums atstojo medinė geldelė) budino ir žarstė javų sėklą, o kad varles gaudant kojos nesušlaptų, prašė šiaučiaus jiems batus pasiūti, dar minė mįsles, skaičiavo parskridusius paukštelius. Svečiai pagal Laimą Usonę vaidino „Varlytės istoriją“, šoko Žemės dienai skirtą šokį.

Visi žino, kad gandrai namus aplanko nešdami vaikus. Todėl darbo turėjo ir vaikučių vadovės. Kad Deltuvoje ir Ukmergėje nepritrūktų vaikų, jos ant seno vežimo rato turėjo suruošti gandrui lizdą. Ši netikėta užduotis visus labai pralinksmino.

Vėliau visi buvo pakviesti į lauką pažiūrėti ar jau parskrido gandrai. Ėjo visi ne bet kaip, o aukštai keldami kojas – „gandrinėdami“.

Apsukus ratą, visų laukė maloni staigmena: ant medžių kiekvienam šventės dalyviui paliktos „gandro lauktuvės“.

Šventę užbaigė gandrinių pavakariai. Visi vaišinomės prie bendro stalo. Seni žmonės sakydavo: gandras pavakarius atneša, o rudenį per šv. Baltramiejų ir išsineša. Juk prasideda pavasario darbai, visiems reikia kaupti jėgas.

UKC Deltuvos filialo renginių organizatorė Daiva Stimburienė

Ankstesnis straipsnisPOLICIJOS SUVESTINĖ: Rado nusiaubtą negyvenamą namą
Sekantis straipsnisPatarimai, KAIP IŠSIRINKTI ŠALDYTUVĄ

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia