Pradinis Aktualijos Pranešimai Dėl teisminio ginčo su bendrove „Ekonovus“

Dėl teisminio ginčo su bendrove „Ekonovus“

3223
3

Viešojoje erdvėje pasirodžius visuomenę klaidinančiai informacijai apie Ukmergės rajono savivaldybės teisminį ginčą su bendrove „Ekonovus“ dėl 2013 m. kovo 27 d. paslaugų pirkimo sutarties Nr. 20-179 sąlygų panaikinimo ir sutarties kainos sumažinimo, atsakingai pareiškiame, jog savivaldybė daro viską, kad būtų apgintas viešas interesas – susigrąžinti bendrovei „Ekonovus“ gyventojų sumokėtus pinigus už nepastatytą atliekų rūšiavimo liniją.

Vilniaus apygardos teisme nuo 2016 metų gruodžio 1-osios besitęsiantis ginčas yra gana sudėtingas, nes susijęs su kaltės klausimu. Ieškovas – Ukmergės rajono savivaldybės administracija siekia iš atsakovo – bendrovės „Ekonovus“ prisiteisti 425 tūkstančius eurų, kurie per kelerius metus buvo surinkti iš Ukmergės rajono gyventojų per vietinės rinkliavos mokestį ir minėtoje sutartyje buvo įskaičiuoti už atliekų tvarkymo paslaugos teikimą – numatytos atliekų rūšiavimo linijos įrengimą. O atsakovas teismui pateiktame priešieškinyje iš ieškovo reikalauja padengti jam daugiau nei 381 tūkstančio eurų žalą dėl negautų pajamų.

Taigi, ieškinio ir priešieškinio suma skiriasi tik 45 tūkstančiais eurų. O pastarosiomis savaitėmis garsus kalbėjimas viešojoje erdvėje vien tik apie šios civilinės bylos ieškinį, neminint priešieškinio, yra paprasčiausias žmonių klaidinimas.

Bendrovei „Ekonovus“ priešieškinio sumą paskaičiavo pasamdyti ekspertai. Tai buvo padaryta apskaičiavus skirtumą tarp įmonės faktiškai gauto pelno ir pelno, kurį ji būtų gavusi, jei būtų laiku suteiktas žemės sklypas linijos įrengimui ir ji pastatyta. O kita aplinkybė, dėl kurios įmonė negavo suplanuotų pajamų, buvo sumažėjęs atliekų kiekis. Tarp įmonės ir savivaldybės pasirašytoje sutartyje buvo nurodyta, jog Ukmergės rajone per metus susidaro apie 17 tūkstančių tonų mišrių komunalinių atliekų, tačiau iš tikrųjų jų teko tvarkyti daug mažiau: 2014 m. – virš 13 tūkstančių, 2015 m. – virš 14 tūkstančių, 2016 m. – beveik 12 tūkstančių, o 2017 m. – virš 11 tūkstančių tonų.

Savo ginčą šioje civilinėje byloje abi pusės kurį laiką – apie 6-7 mėnesius – nagrinėjo teisminėje mediacijoje. Šios procedūros metu abiems šalims buvo bandoma padėti ginčą išspręsti taikiai. Mediaciją vykdė patyręs teisininkas – Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Artūras Driukas. Nepavykus abiems pusėms taikiai susitarti dėl galimo žalos atlyginimo (bendrovė „Ekonovus“ savivaldybei siūlė atlyginti tik 50 tūkstančių eurų nuostolį), mediacija buvo nutraukta.

Po vėliau įvykusių kelių teismo posėdžių buvo priimta nutartis atlikti nepriklausomą teisminę ekspertizę ir tik po jos tęsti tolesnį šios bylos nagrinėjimą arba abiems pusėms pasirašyti Taikos sutartį.

Šia Taikos sutartimi bendrovė „Ekonovus“ įsipareigoja savivaldybei per 7 mėnesius atlyginti 150 tūkstančių eurų nuostolius. Minėtos Taikos sutarties pasirašymas jau š. m. gruodžio mėnesį leistų rajono savivaldybės tarybai svarstyti galimybes dėl vietinės rinkliavos mokesčio sumažinimo apie 10 procentų.

Kas laukia savivaldybės, jei būtų nuspręsta toliau tęsti teisminį ginčą, prognozuoti labai sunku. Pasak teisininkų, tai užtruks mažiausiai dvejus metus, pareikalaus didelių išlaidų (teismo ekspertizei, advokatams ir kt.) bet ir, įvertinus tam tikras rizikas (kol byla yra teisme jų jokiu būdu negalima skelbti), gali palikti savivaldybę „prie suskilusios geldos“. Remiantis įvykusia teismine mediacija, šioje byloje bet kokiu atveju bus bandoma įrodyti abiejų pusių kaltę ir tiek viena, tiek kita pusė visko, ko prašo, tikrai negaus.

Šių metų birželio 15 dieną įvykusiame jungtiniame Ukmergės rajono savivaldybės tarybos Kaimo ir aplinkosaugos, Biudžeto ir ekonominės plėtros bei Savivaldybės ūkio komitetų posėdyje buvo nuspręsta sprendimą dėl tolimesnio teisminio ginčo eigos priimti tada, kai bus gautas raštiškas bendrovės „Ekonovus“ derybų pasiūlymas su konkrečiais įsipareigojimais.

Antrą kartą – rugpjūčio 10-ąją – sušauktame jungtiniame minėtų komitetų posėdyje buvo pateikta informacija apie bendrovės pateiktą Taikos sutarties projektą, jo siūlomas sąlygas ir vykdymo terminus, taip pat pristatytos tolimesnio ginčo perspektyvos.

Už Taikos sutarties pasirašymą pasisakė 10 iš 15 rajono savivaldybės tarybai priklausančių trijų komitetų narių.

Vietos savivaldos įstatymas suteikia teisę Ukmergės rajono savivaldybės merui Rolandui Janickui pasirašyti minėtą Taikos sutartį, tačiau siekiant viešumo, skaidrumo ir bendro visų sutarimo, šis klausimas bus teikiamas rajono savivaldybės tarybai apsvarstyti rugsėjo 20 dienos posėdyje.

Vilniaus apygardos teismo posėdis dėl minėto teisminio ginčo rugpjūčio 16 dieną neįvyko ir savivaldybės atstovo prašymu yra atidėtas iki rugsėjo 26 dienos.

Ukmergės rajono savivaldybės administracija

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia