Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Ar elektromobilis jums tinka? Pagrindiniai elektromobilių privalumai ir trūkumai

Ar elektromobilis jums tinka? Pagrindiniai elektromobilių privalumai ir trūkumai

163
0
©pixabay.com

Lyginant su įprastais benzinu ar dyzelinu varomais automobiliais, elektromobiliai pasižymi gerokai didesne gausa privalumų, tačiau jie taip pat turi ir tam tikrų trūkumų. Paprastai vartotojai, kurie nusprendžia įsigyti automobilį, susiduria su viena ir ta pačia dilema: kokį automobilį pasirinkti – visiškai elektrinį automobilį, hibridinį elektromobilį ar benzinu arba dyzelinu varomą transporto priemonę.

Todėl vertėtų aptarti svarbiausius klausimus, susijusius su elektromobiliais, tokiu būdu padedant kiekvienam iš jūsų daug lengviau priimti galutinį sprendimą.

Kaip veikia elektromobiliai?

Elektromobilis – tai bet kokio tipo transporto priemonė, kuri yra varoma akumuliatoriumi, įkraunamu iš išorinio elektros šaltinio.

Šiuolaikinėje rinkoje yra labai daug elektrinių ir hibridinių automobilių klasių, įskaitant visiškai elektrinius automobilius ir iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius, kurie naudoja ir elektrinę, ir vidaus degimo technologiją.

Glausta elektrinių transporto priemonių istorija

Nemaža dalis žmonių yra įsitikinę, kad elektromobiliai yra XXI a. išradimas, tačiau jie labai klysta.

Elektromobilių technologija yra bene tokio pat senumo kaip ir vidaus degimo varikliai. Tačiau anuomet pastarųjų transporto priemonių kainos buvo gerokai žemesnės, greitis – didesnis, o rida – ilgesnė. Todėl neilgai trukus būtent jie išpopuliarėjo visame pasaulyje, o elektromobiliai liko nuošalyje.

Tuo tarpu elektromobilių bumas prasidėjo tuomet, kai transporto priemonių rinkoje ėmė atsirasti hibridinių automobilių modeliai. Jie buvo tvaresnis pasirinkimas, tačiau net ir pastaruoju atveju jų eksploatavimui vis dar reikėjo naudoti ir iškastinį kurą.

Kada pasirodė pirmieji elektriniai automobiliai?

Pirmieji elektriniai automobiliai pasirodė XIX a. pabaigoje. Įdomu tai, kad iki 1900 m. greičio rekordas priklausė būtent elektrinei transporto priemonei.

Be to, pažymėtina, kad šiuolaikiniai elektromobiliai, kuriuos galime įsigyti rinkoje, geba pasiekti aukščiausią efektyvumo lygį. Tai rodo, kad jie gali būti gerokai greitesni už analogiškus benzinu ar dyzelinu varomus automobilius (ypač tuomet, kai yra kalbama apie transporto priemonės greitėjimą).

Kokie yra elektromobilių privalumai ir trūkumai?

Visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą, elektromobilių populiarumas kiekvienais metais auga. Tačiau nors jie turi nemažai pranašumų prieš tradicines transporto priemones, vis dėlto, jie taip pat pasižymi ir tam tikrai trūkumais, pvz., mažesniu nuvažiuojamu atstumu, didesnėmis pradinėmis išlaidomis ir kt.

Todėl pateikiame jums pagrindinius elektromobilių privalumus ir trūkumus.

Elektromobilių privalumai

Jei prieš įsigydami naują transporto priemonę imsite lyginti elektromobilio privalumus su įprastinių transporto priemonių privalumais, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos privalumus:

Mažinamas anglies dioksido pėdsakas

Kadangi elektrinės transporto priemonės neišskiria CO2 ir kitų prie šiltnamio efekto sukėlimo prisidedančių dujų, jos yra daug ekologiškesnės. Be to, jei elektromobilio įkrovimui pasirenkama atsinaujinanti energija, pvz., jei saulės energija naudojama namuose, jie mus supančiai aplinkai tampa dar draugiškesni.

Mažesnės išlaidos

Elektromobilį įkrauti elektra yra gerokai pigiau nei mokėti už degalus. Nors pripildyti degalų baką gali prireikti daugiau nei 60 eurų, visiškai įkrauti tokį elektromobilį, kaip „Tesla“, paprastai kainuoja apie 8-13 EUR.

Priklausomai nuo elektros energijos kainų, elektromobilio savininkas vidutiniškai per metus gali sutaupyti nuo 1 400 iki 1800 eurų. Tuo tarpu, jei elektromobiliu reguliariai važiuojama ilgesnius atstumus, atlikti skaičiavimai rodo, kad galima sutaupyti net ir 4 000 eurų, jei lygintume išlaidas, patiriamas važiuojant benzinu ar dyzelinu varomu automobiliu.

Mažesnės techninės priežiūros išlaidos

Jei iki šiol eksploatavote benzinu ar dyzelinu varomą transporto priemonę, puikiai žinote, kiek išlaidų nulemia reguliarus tepalų keitimas. Tačiau jei važinėsite elektromobiliu, apie tepalų keitimą galėsite pamiršti visam laikui.

Ir tai nėra vienintelis privalumas. Elektromobiliams nereikia atlikti daugybės reguliarių techninės priežiūros darbų, kurie yra būdingi su vidaus degimo varikliais veikiančioms transporto priemonėms. Pažymėtina, kad elektrinėse transporto priemonėse yra ir mažiau judančių dalių, o tai lemia retesnę ir pigesnę techninę priežiūrą.

Kokybiškesnis veikimas

Elektromobiliuose nėra išmetimo sistemos, todėl jie veikia tyliau ir važiuoja sklandžiau, kas nulemia daug malonesnę vairavimo patirtį. Svarbus elektromobilių privalumas yra susijęs ir su jų elektros varikliais, kurie reaguoja kur kas greičiau nei mechaniniai varikliai. Tai lemia, jog sukimo momentas ir transporto priemonės veržlumas būna didesni.

Elektromobilių trūkumai

Nors elektriniai automobiliai turi daug privalumų, vis dėlto, jie nėra be trūkumų.

Gali tekti ieškoti įkrovimo stotelių

Nors elektromobilį galite įkrauti ir savo namuose, rasti viešą įkrovimo stotelę ne visuomet yra paprasta – ypač, jei vykstate į tolimesnę kelionę ar jums dažnai tenka važiuoti mažiau apgyvendintomis vietovėmis.

Jei gyvenate ten, kur vis dar nėra įrengtos elektromobilių įkrovimo stotelės, elektromobilis jums gali sukelti papildomų rūpesčių.

Tačiau, sparčiai rinkoje populiarėjant elektrinėms transporto priemonėms, kasmet vis daugiau vietovių įrengiamos elektromobilių įkrovimo stotelės. Be to, dabar galima pasinaudoti ir nauja aplikacija iš carone.app, kurios pagalba surasti elektromobilių įkrovimo stotelę ir įkrauti savo elektromobilį tampa daug lengviau.

Įkrovimas gali užtrukti

Pripildyti tradicinės transporto priemonės degalų baką tetrunka kelias minutes, tačiau elektromobilio įkrovimas gali užtrukti (žinoma, tai labai priklauso ir nuo to, ar elektromobilio akumuliatorius yra visiškai išsikrovęs).

Nors tai priklauso nuo elektromobilio tipo ir akumuliatoriaus dydžio, paprastai norint visiškai įkrauti elektromobilio akumuliatorių su įprastu elektros lizdu, gali prireikti net iki dviejų dienų.

Žinoma, šiandieninėje rinkoje yra ir greitųjų įkroviklių, kurių pagalba per 15 minučių galima įkrauti tiek akumuliatoriaus, jog būtų galima nuvažiuoti beveik 320 kilometrų. Kita vertus, tokia galimybė nėra be trūkumų, kadangi jei greitasis įkroviklis bus naudojamas per daug dažnai, jis gali pakenkti elektromobilio akumuliatoriui.

Didesnės pradinės transporto priemonės įsigijimo išlaidos

Nors eksploatuojant elektromobilį galima išvengti didelių techninės priežiūros išlaidų ir didelių sąskaitų už degalus, o mokesčių lengvatos gali kompensuoti elektromobilio kainą, vis dar daugumos elektromobilių pradinė kaina yra gerokai didesnė nei tradicinių transporto priemonių.

Akumuliatoriaus keitimas gali pareikalauti didelių investicijų.

Jau minėjome, kad elektromobilių techninė priežiūra yra minimali, palyginti su benzinu ar dyzelinu varomais automobiliais, tačiau jei per elektromobilio eksploatavimo laiką jums bent vieną kartą teks pakeisti akumuliatorių, tai pareikalaus didelių investicijų. Rinkoje akumuliatoriaus kaina yra apytiksliai 5500-6000 eurų.

Nuvažiuojamas atstumas yra ribotas

Priklausomai nuo elektromobilio modelio, elektra varoma transporto priemonė paprastai gali nuvažiuoti nuo 160 iki 640 kilometrų (nors yra ir galingesnių modelių, tačiau jų kainos daugumai vairuotojų yra sunkiai įkandamos).

Be abejo, didelei daliai vairuotojų toks atstumas nėra didelė problema, nes paprastai dauguma vairuotojų per dieną nuvažiuoja mažiau nei 60 kilometrų. Tačiau jei jūsų kasdienės kelionės būna gerokai ilgesnės, tai gali sukelti didelių problemų.

Ir nors galima pasitelkti mobiliąsias programėlės maršrutų planavimui, atsižvelgiant į įkrovimo stoteles, gyvenant nuošalesnėse vietose visa tai gali nulemti nemažas laiko sąnaudas.

Ar jums verta įsigyti elektromobilį?

Ką tik susipažinote su pagrindiniais elektromobilių privalumais ir trūkumais. Tačiau nepaisant jų, galutinis sprendimas dėl elektromobilio įsigijimo priklauso tik nuo to, kur gyvenate ir koks yra jūsų požiūris į tvarumą bei ekologiją. Be to, jei automobiliu kasdien važiuojate trumpus atstumus, siekiate sumažinti išlaidas ir priklausomybę nuo iškastinio kuro, elektromobilis jums gali būti tinkamas pasirinkimas.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia