Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Svarbiausi sveikos gyvensenos principai

Svarbiausi sveikos gyvensenos principai

1127
0
mityba

„Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas – niekas“ (Sokratas)

Visi mes norime kuo ilgiau išlikti sveiki ir energingi. Tačiau kiek pastangų tam skiriame? Deja, tačiau dažniausiai per mažai. To pasekmė prasta savijauta, energijos stygius, įvairios sveikatos problemos. Siekiant to išvengti, kartais reikia pakeisti vos keletą įpročių. Daugiau apie juos ir pagrindinius sveikos gyvensenos principus pasakojame plačiau.

1. Subalansuota mityba

Pirmasis ir vienas svarbiausių sveikos gyvensenos principų yra subalansuota mityba. Daugelio mūsų racione trūksta skaidulų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių. Tačiau suvartojame per daug cukraus ir sočiųjų riebalų rūgščių. Skaidulos naudingos tuo, kad padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, mažinti cholesterolio kiekį, palaikyti gerą širdies, odos ir žarnyno būklę, kasdien skaidulų reikėtų suvartoti 25-35g. Esant jų trūkumui, gali atsirasti vidurių užkietėjimas, taip pat padidėti įvairių ligų rizika. Skaidulų gausu vaisiuose ir daržovėse, ankštiniuose augaluose, grūduose.Meta-analizių duomenimis, skaidulų kiekio padidėjimas 7 g/d. sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką 9 proc.

Polinesočiosios riebalų rūgštys yra svarbios nervinės sistemos funkcijai, kraujo krešėjimui, smegenų veiklai ir raumenų jėgai. Kai kurios iš jų žmogaus organizme nesintetinamos ir turi būti gaunamos su maistu. Tokios riebalų rūgštys dar vadinamos nepakeičiamomis. Jų gausu tokiuose maisto produktuose kaip žuvis ir vėžiagyviai, įvairūs augaliniai aliejai (linų sėmenų, kanapių sėklų, alyvuogių), ispaninio šalavijo, moliūgų ir saulėgrąžų sėklos, lapinės daržovės, graikiniai riešutai. Labai svarbus ir polinesiočiųjų riebalų rūgščių santykis, idealu, kai Omega 6 ir Omega 3 santykis 1:1 – 1:5.  Omega 6 didžiąja dalimi gauname su maistu, Omega 3 stebimas trūkumas. Patariama 1-2 k./sav. valgyti riebios jūrų žuvies ir vartoti rapsų bei sojos aliejaus, kad maisto davinyje netrūktų Omega 3 riebalų rūgščių.

2. Reguliarus fizinis aktyvumas

Kitas labai svarbus sveikos gyvensenos principas – reguliarus fizinis aktyvumas. Moksliškai įrodyta, kad jis padeda išvengti ir valdyti tokias sveikatos būkles kaip širdies ligos, insultas, diabetas ir netgi keletas vėžio formų. Fizinė veikla taip pat padeda išvengti hipertenzijos (aukšto kraujo spaudimo), išlaikyti sveiką kūno svorį, pagerinti psichinę sveikatą ir bendrą gyvenimo kokybę. Taigi stenkitės kuo daugiau judėti: vietoj lifto rinkitės laiptus, jei gyvenate netoli darbo, geriau į jį eikite pėsčiomis, o ne važiuokite automobiliu. Tokiu būdu dar ir praleisite daugiau laiko gryname ore, kas irgi naudinga sveikatai.

Pagal pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas per savaitę tikslinga 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinė fizinė veikla arba ne mažiau kaip 75 minutės didelio intensyvumo aerobinė fizinė veikla.

3. Tinkamas darbo ir poilsio režimas

Šiais laikais įprasta daug dirbti ir stengtis padaryti kuo daugiau. Tačiau dažnai tai lemia pervargimą, kuris neigiamai paveikia tiek mūsų emocinę, tiek fizinę sveikatą. Dėl šios priežasties labai svarbu skirti pakankamai laiko poilsiui, ypač miegui. Jo kokybė turi įtakos energijos lygiui, proto gyvybingumui ir gebėjimui susikaupti dienos metu. Nustatyta, kad nuolatinis miego trūkumas susijęs su padidėjusia širdies ir inkstų ligų, hipertenzijos, diabeto, insulto rizika. Taigi pasistenkite jam skirti pakankamai laiko. Taip pat nepamirškite pailsėti ir dienos metu. Raskite tam bent 20 minučių ir patys pamatysite, kaip jūsų savijauta pagerės.

4. Atsakinga sveikatos priežiūra

Dažnai mes pamirštame pasitikrinti sveikatą, kol nesusiduriame su vienokiomis ar kitokiomis problemomis. Tačiau šeimos gydytojai tam ir yra, kad palaikytumėte su jais ryšį. Šie specialistai padeda geriau pažinti savo sveikatos būklę, suprasti rizikos veiksnius ir išvengti ligų. Todėl nepamirškite reguliariai pas juos apsilankyti ir atlikti reikiamus tyrimus. Jei tai darėte jau seniai, paspaudę ant aukščiau pateiktos nuorodos, galite patogiai užsiregistruoti vizitui pas norimą šeimos gydytoją.

Sveika gyvensena nėra tokia sudėtinga, kokia gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Taigi nenuleiskite rankų ir pasistenkite dėl geresnės savo savijautos. Pasiryžkite pokyčiams, kurių teigiamais rezultatais džiaugtumėtės kiekvieną dieną, o šeimos gydytojai padės, palaikys ir motyvuos gyvensenos įpročių keitimo kelyje.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia