Sukurta harmonija iš akmens pristatoma ukmergiškiams

    1062
    0

    P1600008

    Pirmą kartą Ukmergės Kultūros centro dailės galerijoje pristatoma paroda, į kurios atidarymą iš Izraelio specialiai atvyko pasaulinio garso skulptorius Saadia Bahat. Parodos atidarymas sutraukė būrį ukmergiškių, svečių iš kitų šalies miestų.

    Parodoje „Skulptūrų harmonija“ – įvairių formų skulptūros iš akmens, didelių S. Bahat darbų reprodukcijos. Lankytojai, patekę į galeriją, pajunta, koks plastiškas meistro rankose gali būti akmuo, kokias formas galima išgauti ir kaip galima jį nudailinti. Kai kurie parodos lankytojai buvo nestebę – „negi tai iš akmens?“.

    Parodos atidaryme dalyvavo ir skulptorių sveikino rajono meras Algirdas Kopūstas, dainavo folkloro ansamblio „Pyniava“ sutartinių giedotojų grupė. Viena galerijos šeimininkių Laimutė Dzigaitė skulptorių ir visus susirinkusius pavaišino ukmergietiška duona. Egidijus Darulis padovanojo svečiui leidinių apie Ukmergę ir Ukmergės žydus. Lietuviškai kalbantis skulptorius, iš 29 laipsnių šilumos patekęs į vos ne nulinės temperatūros orą, papasakojo apie savo gyvenimą, darbus ir kalbą pabaigė: „tiek daug lietuviškai seniai kalbėjau“.

    Po atidarymo 84 metų svečias pasakojo, kad gimęs Alytuje buvo ištremtas iš Lietuvos prieš 69 metus. Į Lietuvą jis pirmą kartą atvyko 1996 metais – norėjo žmonai parodyti kur jo šaknys, kur stovėjo lovytė. Vėliau sekė kelionės į gimtinę su vaikais, anūkais.

    Savo darbų parodas Lietuvoje autorius pradėjo rengti neseniai. Ukmergėje tai tik trečia paroda. Pirmosios surengtos Vilniuje ir Alytuje. Iš Ukmergės paroda keliaus į M. K. Čiurlionio galeriją Kaune.

    Paklaustas, kodėl parodai autorius pasirinko Ukmergę, S. Bahat nusišypsojo: „Egidijus (Darulis) labai geras žmogus, parašęs labai gražų laišką“. Po to skulptorius Kultūros centro puslapyje internete matė, kad galerija tikrai labai graži. Ir ja nenusivylė.

    Šį kartą į Lietuvą atvyko tik dviems dienoms – sudalyvauti parodos atidaryme. S. Bahat atvyko vienas, „nes žmona nežino nė vieno žodžio lietuviškai. Todėl nesuprasdama kalbos atvažiuoti daugiau nenori“. Autorius juokauja, kad jam 84 metai, o žmonai – tik 82, bet ji nesijaučia jauna, o skulptorius priešingai – „dar jaunas“. Jis remiasi gyvenimo filosofija – pasakyk, kiek tu turi entuziazmo, pasakysiu tavo amžių. Apie amžių sprendžiama, žiūrint kaip ir kiek žmogus dirba. Skulptorius pasakoja, kad namuose visi sako, „kad 25 valandas jau radau ir noriu rasti 26“.

    Papildomos valandos S. Bahat reikalingos darbui, poilsis ne tiek svarbus. Nors teigiama, kad tokiam darbui reikia turėti sveikatos, bet skulptorius teigia, kad „darbas daro sveikatą“. Akmens apdirbimo įrankiai nelengvi, dirbti su jais taip pat nelengva. Nors akmens apdirbimo diskas sveria 6 kilogramus, po valandos darbo jis pasunkėja jau iki 8, po trijų-keturių – jau iki 10 kilogramų.

    Kūrybos skulptorius nevadina sunkia, nes nežino, kiek metų dar galės dirbti, todėl dirba dabar. Tuo labiau, kad apdirbti akmeniui yra gerų įrankių. Skulptoriaus teigimu, akmenį apdirbti yra lengviau negu medį – medžiui šlifuoti reikia geros rankos, o akmeniui – labai gerų įrankių.

    S. Bahat pasakoja, kad kūryba užsiima jau seniai. Daug laiko reikalavo inžinieriaus darbas. Bet vieną kartą grįžus namo ir radus vaikus pridariusius eibių, jo žmona pareplikavo, kad taip elgiasi vaikai, kurių tėvo niekada nebūna namuose. Teko sumažinti darbus. Bet skulptūros buvo kuriamos vakarais ir naktimis.

    Sulaukus 65 metų ir išėjus į pensiją S. Bahat nutarė būti mažiau inžinierium, o daugiau menininku. Bet inžinieriaus žinių reikėjo ir jos labai pravertė kuriant skulptūras. Darbo patirtis padeda taip sujungti akmens formas, kad nematyti jokių jungimų. Taip išsprendžiama daug techninių problemų.

    Per savo kūrybinius metus S. Bahat sukūrė įvairaus dydžio skulptūrų, kurios buvo įvertintos įvairiais apdovanojimais. Šio menininko skulptūros puošia Izraelio miestų viešąsias erdves, taip pat nemažai savo kūrinių S. Bahat padovanojo mokykloms. Jis surengė daugiau nei 20 personalinių parodų, dalyvavo daugiau negu 20-yje parodų su kitais autoriais, kurios rengtos Japonijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Italijoje, JAV, Vietname.

    Per savo kūrybinę veiklą autorius sukūrė per 300 skulptūrų. Dalį jų galima pamatyti autoriaus tinklapyje http://www.s-bahat.com/.

    Spalio 31 dieną Kultūros centro dailės galerijoje atsidarys dar viena užsieniečio menininko – italo Mario Prencipe tapybos darbų paroda.

    S. Bahat skulptūrų paroda veiks iki spalio 31 dienos. Galerijos lankymo laikas: antradienis – penktadienis – 14-18 val; šeštadienis – 11-15 val; sekmadienis-pirmadienis – uždaryta. Galerijos lankymas nemokamas.

    Arvydas Pėšina

    {besps}iz{/besps}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia