Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Korupcijos prevencijos valdyba įvertino Lietuvos Respublikos savivaldybėse veikiančių antikorupcijos komisijų veiklą 2012 metais ir nustatė šių komisijų veiklos trūkumų.
Antikorupcijos komisijos yra sudarytos 59-iose savivaldybėse (išskyrus Visagino savivaldybę), tačiau ne visos komisijos veikia efektyviai.
STT pareigūnų nuomone, antikorupcijos komisijų veiklos efektyvumą mažina šie veiksniai:
1. Įstatymuose nereglamentuota savivaldybių antikorupcijos komisijų sudarymo tvarka, nenustatytos komisijos narių teisės ir pareigos, kompetencijos ribos, todėl šių komisijų veikla yra skirtinga, nors jos ir veikia pagal savivaldybių tarybų patvirtintus veiklos nuostatus.
2. Daugumos savivaldybių antikorupcijos komisijų veikla yra per daug formali, nevisiškai vykdomos ar netinkamai vykdomos komisijų nuostatuose įtvirtintos funkcijos.
3. Kai kurios savivaldybių antikorupcijos komisijos rengia komisijos nuostatus, nors ir vadovaudamosi kitų savivaldybių antikorupcijos komisijų sudarymo ir veiklos praktika, tačiau nuostatuose neįtvirtina konkrečių funkcijų, susijusių su savivaldybėje įgyvendinama valstybės politika korupcijos prevencijos srityje.
4. Per mažai teikiama informacijos. Dažniausiai interneto tinklalapiuose savivaldybės skelbia tik informaciją apie savivaldybėse veikiančių antikorupcijos komisijų sudėtį ir komisijų veiklos nuostatus, bet neskelbia savivaldybės antikorupcijos komisijų veiklos rezultatų, pavyzdžiui: komisijų veiklos ataskaitų, komisijų priimtų sprendimų.
Specialiųjų tyrimų tarnyba šį apibendrinimą pateikė Lietuvos savivaldybių asociacijai, kuriai siūlo surengti diskusiją apie savivaldybių antikorupcijos komisijų veiklą.
Ukmergės rajono savivaldybės Antikorupcijos komisija sudaryta Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2011 metų rugsėjo 29 dienos sprendimu Nr. 7-133. 2012 metais įvyko 3 komisijos posėdžiai.
2012 metų rugpjūčio 14 dieną Savivaldybės Antikorupcijos komisijos posėdžio metu svarstyta informacija apie savivaldybės administracijos darbuotojų kaitą nuo 2011 metų balandžio mėn. Savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininkas K. Grybauskas supažindino Komisijos narius su Savivaldybės tarybos nario A. Kalesniko kreipimusi į Antikorupcijos komisiją dėl galimų korupcijos apraiškų reorganizuojant savivaldybės administracijos skyrius, priimant darbuotojus ir valstybės tarnautojus. Tarybos narys prašė nustatyti, ar nėra korupcijos apraiškų vykdant asmenų įdarbinimą nuo 2011 metų liepos 1 dienos. Posėdžio metu konstatuota, jog savivaldybės administracijoje priimant darbuotojus į darbą trūksta viešumo ir skaidrumo, galima įžvelgti korupcijos elementų. Atsižvelgiant į tai, Savivaldybės administracijos direktoriui rekomenduota atsakingai vertinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras, taip pat viešai skelbti visą informaciją apie esamas laisvas darbo vietas, nustatyti kriterijus atrenkant darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.
Taip pat minėto posėdžio metu svarstytas Savivaldybės korupcijos prevencijos programos ir priemonių plano vykdymas – nuspręsta rekomenduoti administracijos direktoriui paskirti administracijos valstybės tarnautoją, atsakingą už korupcijos prevenciją, taip pat Savivaldybės Antikorupcijos komisijos posėdžiuose svarstyti pateiktus sprendimų projektus, dėl kurių Tarybos nariams asmeniškai ar svarstant komitetų posėdžiuose kyla įtarimų, kad gali būti korupcijos apraiškų.
2012 metų rugsėjo 25 dieną posėdžio metu svarstytas Ukmergės rajono savivaldybės 2011-2012 metų korupcijos prevencijos priemonių plano vykdymas. Konstatuota, jog Priemonių planas yra vykdomas. Nutarta kitą Komisijos posėdį organizuoti spalio pabaigoje ir į posėdį pakviesti Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėją, kad pristatytų korupcijos prevencijos planus švietimo srityje.
2012 metų spalio 29 dieną posėdžio metu svarstytas Ukmergės rajono savivaldybės 2011-2012 metų korupcijos prevencijos priemonių plano vykdymas. Posėdžio metu nutarta organizuoti jaunimui skirtą renginį korupcijos prevencijos tema, pagal išsakytas pastabas pakoreguoti gyventojų apklausos dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės anketą ir vykdyti apklausą.
Visą apibendrinimą skaitykite ČIA.
vilkmerge.lt archyvo nuotr.