Šilumos karas išgąsdino bankus

    1370
    0

    IMG 9216

    Bankai netiki, jog savivaldybės valdomai bendrovei UAB „Ukmergės šiluma“ pavyks be nuostolių išsikapstyti iš šilumos ūkio karo. Skolinti įmonei pinigus sutinka tik vienas šalies bankas. Neoficialiuose pokalbiuose, tiek rajono vadovai, tiek politikai užsimena, kad bankai nenori skolinti įmonei, nes vyksta teisminiai ginčai tarp UAB „Ukmergės šiluma“ ir buvusio šilumos ūkio nuomininko UAB „Miesto energija“. Buvęs šilumos ūkio nuomininkas, už atimta turtą tikisi iš savivaldybės įmonės prisiteisti 14 mln. litų.

    UAB „Ukmergės šiluma“ parengė du investicinius projektus: „Gamtinių dujų pakeitimas į biokurą, įrengiant iki 6,5 MW galios biokuro katilą katilinėje Šviesos g., 17 centralizuotam šilumos tiekimui Ukmergėje“ ir „Susidėvėjusių centralizuoto šilumos tiekimo tinklų keitimas diegiant naujas technologijas katilinės Nr.3 aptarnavimo teritorijoje“. Įmonė šiems projektams įgyvendinti gavo 2 mln.Lt ES paramą. 7,3 mln. Lt prie projekto bendrovė turi prisidėti savo ar skolintomis lėšomis. Kadangi įmonė laisvų lėšų neturi, jos pagrindinė akcininkė savivaldybė, nusprendė kreiptis į bankus ir projektus finansuoti skolintomis lėšomis.

    UAB „Ukmergės šiluma“ paskelbė viešuosius pirkimus, kuriais susidomėjo tik AB „Šiaulių bankas“. Bankininkai pateikė kredito sutarties projektą, kuriame numatytos kredito gavėjo prievolių užtikrinimo priemonės iki kredito išmokėjimo.

    Viena iš jų – kurios nors Ukmergės rajono savivaldybės įmonės laidavimas 2 mln. litų sumai grynais bei įmonės nekilnojamuoju turtu. Bankas taip pat reikalauja, kad būtų pašalinta rizika dėl galimo neigiamo teismo sprendimo civilinėje byloje su ieškovu UAB „ Miesto energija“, kuomet UAB „ Ukmergės šiluma“ taps nemoki.

    Rytoj vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje politikai turės apsispręsti ar sutikti, kad dėl vienos katilinės statybos keliais milijonais litų bei visu nekilnojamuoju turtu rizikuotų kita savivaldybės įmonė UAB „Ukmergės vandenys“, kurie ir taptų paskolos laiduotojais. UAB „Ukmergės šiluma“ politikams taip pat siūlo pasirašyti susitarimą, kuriuo savivaldybė, esant neigiamam teismo sprendimui ir solidariai iš savivaldybės, ir UAB „Ukmergės šiluma“ priteisus žalą UAB „ Miesto energija“ naudai, prisiimtų pareigą šią žalą atlyginti.

    Vilkmerge.lt primena, jog buvę rajono vadovai nusprendė vienašališkai nutraukti šilumos ūkio nuomos sutartį su privačia bendrove.

    Ukmergiškiams tuomet jie žadėjo kone trečdaliu mažesnę šilumos kainą. Tačiau politikams šio pažado įgyvendinti nepavyksta. UAB „Ukmergės šiluma“ 2011-2012 m. I ketvirčio ūkinės finansinės veiklos patikrinimą atlikusi Kontrolės ir audito tarnyba, aptiko nemažai pažeidimų. Tikrintojai nustatė, jog savivaldybės įmonė didžiąją dalį remonto darbų pirko iš įmonių, kurių savininkai rajono Tarybos nariai. Be to, išrašytose sąskaitose būdavo padidinti darbų kiekiai ir kainos. Nustatyti du atvejai kuomet pinigai už darbus buvo sumokėti, nors ten ir niekas neatlikta. Iš bendrovės lėšų buvo perkami automobiliai, kompiuteriai, kondicionieriai, telefonai. Taip pat mokamos premijos darbuotojams. Jau tuomet šilumos kaina buvo viena didžiausių šalyje. Tačiau buvę rajono vadovai, paskelbę ekstremalią padėtį Ukmergėje, siekė ją dar padidinti.

    Pasikeitus rajono vadovams, šilumos kainos taip pat nemažėjo. UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas įtikino politikus, jog šilumos kainas reikia dar didinti. Tačiau Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija šiuos įmonės ir politikų užmačias apkarpė. Komisija nustatė mažesnes kainas, nei jų prašė UAB „Ukmergės šiluma“. Maža to, politikai nusprendė padidinti bendrovės vadovo R. Ragausko atlyginimą nuo 5 iki 7 tūkst. litų. Iš bendrovės Valstybinei kainų ir energetikos komisijai pateiktos pažymos matyti, kad Šventupės gyvenvietėje, biokuro katilinėje dirbantys kurikai gauna vidutiniškai 2000 litų viršijantį atlyginimą. Komisijos pateiktoje šalies šilumos kainų statistikoje, tarp įmonių šilumą gaminančių šimtu procentu iš biokuro, Šventupės gyvenvietėje nustatytas didžiausias darbo užmokesčio fondas. Šventupėje yra nustatyta didžiausia šilumos kaina, kūrenant katilines biokuru, šalyje. Čia šilumos vartotojai moka 25,51 ct/kwh, tuo tarpu uteniškiai šilumai gaminti naudoja tik 77 % biokuro. Bet jie už šilumą moka tik 16,88 ct/kwh.

     

    vilkmerge.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia