„Šilo“ pagrindinės mokyklos Comenius projekto ,,Vartokime ir rūšiuokime atsakingai. Už atliekų perdirbimą piliečiai!‘‘ dalyviai Linas Pernaravičius ir Marija Jakiševaitė kartu su projekto koordinatore Alma Kubrakoviene ir biologijos mokytoja Laimute Nazimoviene balandžio 15-18 dienomis viešėjo Lenkijos Sichov bendrojo lavinimo ir proftechninėje gimnazijoje, kurioje vyko projekte dalyvaujančių šalių – Prancūzijos (Gvadelupos), Belgijos, Ispanijos, Vokietijos, Lietuvos, Lenkijos – mokinių ir mokytojų susitikimas.
Sichov miestelyje gyvena tik 700 gyventojų. Iki artimiausio miesto Stašov, kuriame apie 15 tūkst. gyventojų, yra 12 km., iki Krokuvos -140. Mokykla, kurioje lankėmės, pastatyta šalia gražaus parko ir dvaro rūmų, priklausančių Radvilų palikuonims. Juose dabar įkurtas viešbutis, konferencijų salės, restoranas. Viename iš dvaro pastatų įrengta biblioteka, kurioje yra apie 2000 senų knygų ir žurnalų įvairiomis Europos kalbomis. Dvaro savininkas – Radvilų giminės palikuonis Stefan Dunin-Wąsowicz atvyko susitikti su mokytojais, apgyvendintais rūmų viešbutyje, ir maloniai papasakojo apie dvaro istoriją ir savo siekį surinkti visus 20 000 leidinių, kurie buvo bibliotekoje iki pastatų nacionalizacijos 1940 metais.
Mokykloje mokosi 220 moksleivių, iš jų – 50 bendrojo lavinimo gimnazijoje – licėjuje, 170 – profesinio rengimo skyriuje, kuris ruošia virėjus, žemės ūkio specialistus, automechanikus. Mokyklą sudaro 4 pastatai: 2 mokomieji korpusai, bendrabutis, puiki sporto salė su treniruokliais ir aikštynas. Veikia daug neformaliojo ugdymo būrelių. Dirba 27 mokytojai.
Projekto dalyviai susipažino su mokykloje vykdoma projektine veikla. Daug gražių darbų eksponuojama parodoje ,,Pagamink iš atliekų‘‘ arba ,,Naujas atliekų gyvenimas“. Dirbiniai išties įspūdingi: iš padangų pagaminti vazonai gėlėms gali tarnauti ne vienerius metus ir puošti aplinką, iš popieriaus pinti krepšiai gali praversti buityje ir t.t. Mokiniai kaip ir kiti piliečiai rūšiuoja popierių, plastiką, stiklą.
Projekto dalyviai Vokietijos, Belgijos, Prancūzijos (Gvadelupos), Ispanijos, Lietuvos atstovai atsivežė anketinių tyrimų apie atliekų tvarkymą mokyklose ir šeimose duomenis. Pasitarimo metu rezultatai išanalizuoti, palyginti, o informacija bus paskelbta projekto tinklalapyje.
Iki šio susitikimo kiekvienos šalies mokiniai kūrė projekto logotipus. Šalys, išrinkusios po 3 geriausius savo mokinių darbus, pristatė tarptautiniam konkursui. Geriausiu pripažintas lenkės sukurtas logotipas, o mūsų mokyklos šeštokės Vaivos Stankevičiūtės darbas užėmė antrą vietą.
Daug diskutuota dėl projekto tinklalapio, kuriamo žodyno atliekų rūšiavimo ir perdirbimo tematika, numatyti darbai kitam periodui iki susitikimo Lietuvoje.
Buvome vaišinami moksleivių pagamintais lenkų tradiciniais patiekalais, gavome patiekalų receptų.
Vizito dalyviams suorganizuotos kelios išvykos. Pirmoji – į cemento gamyklą, laikomą viena moderniausių ir gražiausių Lenkijoje. Įmonė sužavėjo žalia išpuoselėta teritorija. Į gamyklą suvežamos panaudotos padangos bei plastmasės atliekos, kurios deginamos gaminant cementui reikalingą klinkerį. Pasiekiama 2000 laipsnių temperatūra, todėl nėra atliekų, kurios patektų į atmosferą ir terštų gamtą. Deginimo procese likusios dalelės taip pat panaudojamos cemento gamybai. Lankėmės ir buitinės elektrotechnikos perdirbimo įmonėje. Stebėjome procesą, kurio metu plastikas atskiriamas nuo metalo. Panaudoti prietaisai patenka į mašiną, o didelis magnetas pritraukia metalą. Didesni prietaisai ardomi rankomis. Įmonė, sudariusi sutartis, teikia išrūšiuotą produkciją tiek Lenkijos, tiek užsienio šalims. Aplankėme naujametinių žaisliukų gamybos įmonę. Stebėjome procesą, kaip žaislai gaminami, dekoruojami, spalvinami – tai daugiausia rankų darbas. Taip pat apžiūrėjome buvusio vienuolyno kompleksą ,,Auksiniame miške‘‘. Šiuo metu čia veikia galerija, parodos, muziejus.
Paskutinę susitikimo dieną praleidome Krokuvoje. Tai trečias pagal dydį Lenkijos miestas. Nuo 1038 metų iki 1596 metų Krokuva buvo Lenkijos, o vėliau iki 1918 metų Didžiosios Kunigaikštystės sostinė. Praėjome pro pagrindinius miesto vartus – Krokuvos barbakaną (gynybinis įtvirtinimas) – vedančius į senamiestį. Visas senamiestis kartu su Vaveliu yra įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Vavelis tai kalva ir architektūrinis kompleksas – buvusi Lenkijos karalių rezidencija. Ant kalvos stovi katedra, kurioje vykdavo Lenkijos monarchų karūnavimas, čia palaidoti šventieji ir monarchai. Nuo kalvos atsiveria žavi Vislos kilpa ir įspūdingi miesto vaizdai.
Šiame susitikime turėjome puikią galimybę susipažinti su Sichov mokyklos projektine veikla, šalies patirtimi rūšiuoti ir panaudoti atliekas, Lenkijos istorija bei kultūra. Mokinius labiausiai džiugino galimybė bendrauti su įvairių šalių vaikais, tobulinti savo užsienio kalbų įgūdžius. Šį kartą atvykę mokiniai buvo apgyvendinti visi kartu mokyklos bendrabutyje, todėl labai greitai susibendravo ir užteko vos kelių dienų, kad taptų draugais.
Mokytoja Laimutė Nazimovienė