Pristatytas katalogas „Ukmergės krašto medžio drožėjai ir dievdirbiai“

    1307
    0

    virselis

    Balandžio 12 dieną, Ukmergės Kraštotyros muziejuje, pristatytas katalogas „Ukmergės krašto medžio drožėjai ir dievdirbiai“, kuriame pateikiami muziejuje saugomų medžio skulptūrėlių ir altorėlių vaizdai, priklausantys Ukmergės krašto autoriams.

    Katalogo sudarytoja Kristina Darulienė trumpai pristatė katalogą, kurį sudaro 40 puslapių, o jį išleido UAB „Valdo leidykla”. Keli puslapiai skirti tekstui, apžvelgiančiam senuosius medžio drožėjus Kazimierą Katiną, Juozo Zapalskį, Mykolą Vyšniauską, tėvą ir sūnų Bernardą ir Kazį Gezevičius ir kt., pateiktos trumpos senųjų ir dabartinių Ukmergės drožėjų biografijos. Leidinyje taip pat yra 28 fotografijos, iliustruojančios muziejaus lobius – sakralines skulptūrėles, kurios daugiausia rinktos nuo stogastulpių ir koplytstulpių. Už katalogo išleidimą K.Darulienė dėkoja Kultūros ir spaudos rėmimo fondui, taip pat visiems kitiems, prisidėjusiems prie leidinio pasirodymo: Egidijui Daruliui už nuotraukas, tuometiniui Kultūros skyriaus vedėjui Juliui Zareckui, Ukmergės Kultūros centro etnografei Vilmai Sabaliauskienei, drožėjams Rimantui Zinkevičiui,  Valentinui Butkui bei kitiems už patarimus bei pastabas.

    kat1

    Praeitais metais lapkričio-gruodžio mėnesį muziejuje vyko liaudies meno paroda, kurioje eksponuotos muziejuje saugomos tautodailės vertybės, šiuo metu muziejuje galima išvysti tik parodos iliustraciją. Turą tikimąsi pradėti dar šiais metais ir pirmas miestas į kurį ketinama vežti parodą – Molėtai. Ateityje planuojama išleisti analogišką katalogą, kuriame atsispindėtų muziejuje esančių ir Ukmergės krašto audinių kolekcija.  

     

    kat3

    Susirinkusius į katalogo pristatymą, muzikinėmis dambrelio kompozicijomis, skirtomis medžio drožėjams, pradžiugino Egidijus Darulis, tuo pačiu pademonstravęs savo dambrelių kolekciją. Renginį pradėjo tik šį rudenį susibūręs Ukmergės krašto moterų kanklių trio.

    kat6

    „Kiekvienas toks leidinys, nesvarbu ar jis didelis, ar mažas, yra svarbus, todėl, kad šie turtai, ilgus metus gulėję saugyklose ar buvę ekspozicijose, dabar išeina į pasaulį ir leidžia pažinti tai, kas būta, kas turėta. Tokie susitikimai, muziejai, turėtų padėti žmonėms susiorientuoti, kas yra tikros vertybės ir kas yra tęstina,”- kalbėjo Lietuvių liaudies kultūros centro tautodailės skyriaus specialistė Elena Počiulpaitė, kuri taip pat  apžvelgė medžio drožybos situaciją Vilniaus apskrityje.

    kat4

    Kultūros skyriaus vedėjos pavaduotojas Julius Zareckas padėkojo muziejui už tai, kad išleido katalogą ir tai padarė ne bet kaip, o pakankamai atsakingai ir sąžiningai. „Toks katalogas negadina nei nuotaikos, nei interjero”, – dalinosi įspūdžiais J.Zareckas. 

    kat5

    K.Darulienė susitikimo pabaigoje akcentavo ir tai, kad istorija yra šiandien ir kartais nesuskumbama apklausti kokio nors žmogaus, o po to būna per vėlu. Panašiai atsitiko su drožėjų Bernardo ir Kazio Gezevičių paskutine likusia gyva giminaite, kuri gyveno Deltuvos senelių namuose ir buvo perdavusi muziejui skulptūrėles ir altorėlius. Tuo metu nebuvo iškelto uždavinio sužinoti ką nors daugiau apie autorių, todėl inventorinėse knygose liko tik gimimo data. Užteko palaukti tik 2 mėnesius, norint pakalbinti dar likusią giminaitę, bet ir to užteko, kad nebeliko ko kalbinti. Tokios istorijos pamoko, kad darbo reikia imtis jau šiandien ar bent rytoj ir nelaukti to mėnesio kito.

    kat

    Pabaigoje svečiai galėjo peržiūrėti filmuotą medžiagą iš Rimanto Zinkevičiaus ir Valentino Butkaus dirbtuvių.

    kat7

    Visi norintys įsigyti katalogą, kreipkitės į Ukmergės kraštotyros muziejų. Katalogo kaina: 20 Lt.

    vilkmerge.lt

    {youtube}5iLM8PbJzJ8{/youtube}

    kat8

    kat9

    virselis

    nuotraukavirselis1

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia