Politikai diskutavo debatuose

    1109
    0

    debataPraėjusią savaitę naujienų portalas vilkmerge.lt ir rajono laikraščio “Gimtoji žemė” redakcija organizavo vasario 27 dieną vyksiančių rinkimų į Savivaldybės tarybą kandidatų viešus debatus. Renginį vedė “Gimtosios žemės” laikraščio vyr. redaktorė Genovaitė Kazielienė.

    Pakviesti visi

    Į debatus pakviesti buvo visų dešimties partijų atstovai bei du nepriklausomi kandidatai, dalyvausiantys rinkimuose į rajono Savivaldybės tarybą. Į renginį, vykusį sveikatingumo centre “SiNergija”, atvyko devynių partijų vadovai ir atstovai – Darbo partijos, Liberalų ir centro sąjungos, Lietuvos liaudies partijos, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos, Naujosios sąjungos (socialliberalų), Lietuvos socialdemokratų partijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Krikščionių partijos ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio.

    Nedalyvavo tik Partijos Tvarka ir teisingumas kandidatai, kadangi tuo pačiu metu vyko šios partijos rajono skyriaus ir kelių šiai partijai priklausančių Seimo narių bei europarlamentaro susitikimas su visuomene.

    Taip pat diskusijoje dalyvavo ir abu nepriklausomi kandidatai – Regina Kaupienė bei Vydas Paknys.

    Pirmą kartą organizuotų debatų metu politikai turėjo atsakyti į iš anksto pateiktą klausimą – kokią jie mato Ukmergės ateities viziją, kokios yra didžiausios rajono problemos ir kaip jie bandytų jas išspręsti.

    Po to kandidatams į Savivaldybės tarybos narius teko atsakyti į nežinomus klausimus. Jie buvo parinkti iš partijų ir nepriklausomų kandidatų rinkimų programų.

    Kandidatams buvo suteikta teisė ir užduoti klausimus vieni kitiems.

    Visi pretendentai renginyje galėjo dalyvauti su savo palaikymo komandomis, kurios turėjo teisę išsakyti po vieną repliką. Kiekvienas dalyvis galėjo atsinešti ir savo atributikos, informacinės rinkiminės medžiagos.

    Deklaruoti lengviau negu vykdyti

    Kalbėdami apie ateities viziją partijų atstovai minėjo tas pačias sferas – šilumos ūkio problemų sprendimas, senamiesčio, kitų pastatų tvarkymas, atliekų surinkimo tvarkos tobulinimas, naujų darbo vietų kūrimas, poilsio zonų prie Šventosios rengimas, žmonių saugumas ir t. t.

    Tik to, kas padaryta kadencijos metu, vertinimas skyrėsi. Šios kadencijos valdančiosios partijos teigė, kad pradėti darbai bus tęsiami, nes viskas buvo daroma žmogui, tenkinant jo poreikius, skiriant dėmesį kiekvienam besikreipusiam gyventojui, o opozicinių partijų atstovai “malė į miltus” valdžios veiksmus ir pasakojo apie savo planus. Jie teigė, kad buvo priimtas neteisingas sprendimas dėl šilumos ūkio, nes viską daryti reikėjo teisiškai, tad nebūtų buvę tiek išlaidų; kaltino dabartinius rajono vadovus, jog jau kelis mėnesius tęsiasi ekstremali situacija. Jų nuomone, rajone klesti ne savivalda, o savivalė, tyčiojamasi iš žmogaus. Ir žadėjo panaikinti savivalę, padaryti skaidrius viešuosius pirkimus, apsodinti miestą pigiais, lietuviškais medžiais…

    Tačiau renginio vedėjai uždavus klausimus, paruoštus pagal partijų rinkimines programas, paaiškėjo, kad vykdyti nėra taip lengva, kaip žadėti. Turėdami dvi minutes atsakyti į trumpą klausimą, dauguma politikų kalbėjo abstrakčiai, nelabai galėjo paaiškinti, kokiomis konkrečiomis priemonėmis padarys tai, ką žada rajono gyventojams, taip pat nesugebėjo paaiškinti kai kurių savo rinkiminės programos punktų esmės.

    “Susišaudė”

    Diskusijos dalyviai turėjo galimybę užduoti po vieną iš anksto paruoštą klausimą vienos iš pasirinktų partijų atstovams ar nepriklausomiems kandidatams.

    Daugiausiai klausimų sulaukė Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partijos skyriaus vadovė Janina Galiauskienė.

    Darbo partijos rajono skyriaus pirmininko pirmasis pavaduotojas Rolandas Janickas klausė, ar yra sąžininga prieš rinkėjus į kandidatų sąrašus įrašyti biudžetinių įstaigų vadovus, seniūnus, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojus.

    J. Galiauskienė atsakė, kad tai yra aktualus klausimas visai Lietuvai. Tačiau jei nuspręsta, kad tai galima daryti, tai ir daroma. Kita vertus, pirmininkės nuomone, tai yra patys geriausi, aktyviausi žmonės, kurie ir nebūdami rajono Tarybos nariais galės daryti įtaką rajono valdžiai.

    Valstiečių liaudininkų sąjungos rajono skyriaus pirmininko pavaduotoja Elena Mirinavičienė uždavė, kaip pati sakė, “nelabai patogų” klausimą: “Kokią naudą suteikėte rajonui, teikdami skundus įvairioms valstybės institucijoms?”

    Tėvynės sąjungos vadovė atsikirto, jog teigti, kad visus skundus teikė konservatoriai, yra neetiška. “Aš nenorėčiau pripažinti, kad mes nieko nedirbom, tik teikėm skundus. Norėčiau atkreipti valdančiosios koalicijos ir ypač valstiečių liaudininkų dėmesį į tai, kad jeigu žmonės dėl kažko skundžiasi, tai, vadinasi, kažkas iš tikrųjų negerai. Tai rodo, kad valdymas nebuvo tobulas, kad buvo neskaidrumo, “varymo į vienus vartus” – tik sau, saviems”, – konstatavo J. Galiauskienė.

    Naujosios sąjungos (socialliberalų) skyriaus atstovas Arūnas Rimkus norėjo sužinoti, iš kur konservatoriai gaus lėšų įvykdyti savo programos nuostatą “už žalią, atstatytą Ukmergę” ir kaip užtikrins pradėtų darbų tęstinumą.

    J. Galiauskienė atsakė, jog “žmonės pastebi, kad miestas – plikas kaip kulnas, ir klausia, kada bus atstatytas ir atkurtas. Lėšų galima ieškoti per verslininkus, privačius asmenis, gal iš kokių fondų. Ir nebūtina pirkti tuos tūkstančius kainuojančius medžius, nes gal miškų urėdija galėtų nebrangiai parduoti lietuviškų liepų…”

    Krikščionių partijos rajono skyriaus pirmininkas Ramūnas Skapas domėjosi, kodėl daug kalbėdami apie miesto atkūrimą, konservatoriai neišsako vizijos dėl kaimo ateities.

    „Gal ir nepaminėjome, bet tai nereiškia, kad užmiršome kaimą, ūkininkus, gyvenvietes. Aš nuolat galvoju, kaip kaime išlaikyti medicinos įstaigas, jog žmonės gautų socialines paslaugas. Kad visa tai galima būtų garantuoti, savivaldybei reikės prie to prisidėti ne tik moraliai, bet ir materialiai, nes kaime gyventojų mažėja, jis sensta. Reikia padėti ir ūkininkams, kurti ūkininkų ratelius. Būtina atgaivinti kaimų, miestelių šventes ir visa kita“, – pasakojo J. Galiauskienė.

    Tik prieš kelis mėnesius susikūrusiai Lietuvos liaudies partijai atstovavęs nepartinis Julius Kazėnas teiravosi, ar pasiteisino sukurta koalicija ir ar buvusios koalicijos partnerės po rinkimų vėl panašiai susivienytų. Padvejojęs, kuriai partijai užduoti šį klausimą, pasirinko Lietuvos socialdemokratų partiją.

    Šiai politinei jėgai atstovavęs Ukmergės skyriaus pirmininko pavaduotojas Arūnas Dudėnas teigė, kad jie tikisi, jog rinkėjai juos palaikys ir jie galės dirbti vieni, o jei taip neatsitiks, tai gali būti, kad socialdemokratai dirbs su tais pačiais partneriais.

    Socialdemokratų vardu A. Dudėnas teiravosi Liberalų ir centro sąjungos dėl kandidatų, žinomų verslininkų, pateiktų deklaracijų: “Ar normalu, kad pagal deklaracijų duomenis žinomi verslininkai uždirba mažiau negu, sakykim, paprasta bibliotekininkė. Ar tai yra vengimas rodyti didesnes pajamas?”

    Anot atsakiusio į klausimą šios partijos rajono skyriaus pirmininko Regimanto Baravyko, “verslininkai nėra kito pasaulio, kitos orbitos žmonės. Kritiniu laikotarpiu jie solidarizuojasi su aplinka ir atitinkamai mažina savo atlyginimus”. Ir pridūrė: “Paklausk bet kurio milijonieriaus, kiek jis kišenėje turi pinigų? Vieną kitą litą. Visi pinigai “įsukti” į verslą, jie “dirba”. Ir nieko nuostabaus, kad verslo žmonės dabar mažai uždirba. Tiesiog toks laikotarpis”.

    Nepriklausoma kandidatė Regina Kaupienė pastebėjo, kad yra partijų, viena jų – Valstiečių liaudininkų sąjunga, kurių sąrašuose labai daug tokių žmonių, kuriuos išrinkus į rajono Tarybą, dėl įstatymo reikalavimų jie privalėtų pasirinkti – ar būti Tarybos nariais, ar toliau eiti pareigas. “Bet dar neteko girdėti, kad koks direktorius ar vedėja atsisakytų savo darbo. Jiems atsisakius būti Tarybos nariais, į ją patenka “dubleriai”, t. y. tie, kurie sąrašuose yra įrašyti žemesnėse pozicijose”, – kalbėjo R. Kaupienė.

    E. Mirinavičienė atsakė, jog jie pasiskaičiavo, kiek galėtų gauti mandatų. ir į pirmąjį dešimtuką įrašė tuos kandidatus, kurie gali būti Tarybos nariais ir toliau dirbti.

    Nepriklausomas kandidatas Vydas Paknys priminė, kad Naujoji sąjunga (socialliberalai) pažymėjo, jog savivaldybę slegia didelės skolos, ir prašė paaiškinti, kaip konkrečiai jie pasiruošę mažinti tuos įsiskolinimus.

    Kaip vieną tokių galimybių A. Rimkus nurodė tai, kad tokiam mažam rajonui nereikia dviejų administracijos direktoriaus pavaduotojų. Jis sakė, kad anksčiau tą darbą atlikdavo vienas žmogus, tad kitą reikėtų atleisti. “Tai vienas pavyzdžių. O gerai paieškojus galima būtų atrasti ir daugiau”, – baigė pasisakymą A. Rimkus.

    Lietuvos liberalų sąjūdžio rajono skyriaus pirmininkė Lina Sukackienė pateikė klausimą Darbo partijai: “Norėčiau, kad Darbo partijos deleguotas investicijų generolas Rolandas Janickas labai tiksliai atsakytų ir, jei aš klystu, pataisytų. Mano žiniomis, dabartinės Menų mokyklos pastatų remonto vykdymo metu buvo aišku, kad stogai defektuoti, darbai atlikti nekokybiškai, grindys išklotos nuodingomis, garuojančiomis ir vaikų sveikatai kenkiančiomis medžiagomis. Jūs džiaugiatės savo pasiekimas, bet mano supratimu, man būtų nesmagu netgi stoti viešai prieš publiką, žinant, kad yra šitokios problemos”.

    R. Janickas teigė, kad vienas žmogus visko padaryti negali ir negalės, tai yra komandinis darbas, todėl “iš kontekso ištraukti vieną asmenį yra nekorektiška”. Anot jo, tuomet, esant kritiškai Dailės mokyklos pastato būklei, nuspręsta jos neuždaryti, o suremontavus dalį pastato, kuriame anksčiau buvo vaikų lopšelis-darželis, ją ten perkelti. “Darbus darę rangovai garantavo, kad viskas bus atlikta kokybiškai, ir mes neatsakome, jei kas elgiasi nesąžiningai. Be to, prisiminkime, kokios šiemet buvo oro sąlygos”, – sakė R. Janickas.

    Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų ir Liberalų ir centro sąjungos atstovai klausimus uždavė vieni kitiems.

    Liberalcentristas Juozas Armanavičius konstatavo, kad Ukmergės ligoninė yra viena iš aštuonių likusių regioninių ligoninių ir paprašė atsakyti, kaip konservatoriai įsivaizduoja paslaugų plėtrą ir kokybę ir ar apskritai yra tam pasiruošę.

    Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partijos skyriaus vadovė iš karto atsakė, kad jie tam yra pasiruošę. Dedama daug pastangų, kad į rajoną atvyktų jaunų gydytojų, ruošiamas projektas, kuris bus paremtas Europos Sąjungos lėšomis, dėl Psichikos dienos stacionaro įkūrimo prie Pirminės sveikatos priežiūros centro. Jau pasirašyta sutartis su širvintiškiais, kad į Psichikos dienos stacionarą bus atvežami ir jų pacientai.

    J. Galiauskienė liberalcentristų klausė: “Deklaruojate, jog šiandien savivalė, rytoj – tvirta savivalda, tai kaipgi mes pereisim nuo šiandien egzistuojančios savivalės prie tvirtos savivaldos?”

    R. Baravyko nuomone, mūsų rajone savivalda suprantama iškreiptai: manoma, kad savivalda – tai savi, saviems, tarp savų. “Tarybos daugumai nereikalinga kita nuomonė, kita mintis, nereikalinga tartis su žmonėmis, su piliečiais, ir dėl to turime teismus dėl šilumos, atliekų surinkimo ir tvarkymo, besitęsiančius ginčus su miesto bendruomene dėl Šventosios pakrančių tvarkymo. Prasidėjo nonsensai dėl Smetonos dvaro renovacijos ir pritaikymo, “Draugystės” kino teatro ir kiti. Mes siūlome pilietinės visuomenės kūrimą, žmones aktyvinti dalyvauti savivaldoje, kad kuo mažiau valdžia kištųsi į bendruonenės poreikius. Kelti idėjas, priimti sprendimus, juos realizuoti ir kontroliuoti turi bendruomenė”, – sklandžiai išdėstė liberalcentristų vadovas.

    GZbaneris_copy

     

     

     

    Dainiaus Vyto pagr. nuotr./ Dėl rajono ateities diskutavo (iš kairės) V. Paknys, A. Dudėnas, A. Rimkus, J. Galiauskienė, R. Baravykas, R. Skapas, J. Kazėnas ir L. Sukackienė.

     

    {youtube}lH0-nMUaiLg{/youtube}

    {youtube}C-vcZ3XVQmo{/youtube}

    {youtube}vcZ3XVQmo{/youtube}

    {youtube}eLQElXnrYHA{/youtube}

    {youtube}jBUFquoDY{/youtube}

    {youtube}g_jBUFquoDY{/youtube}

    vilkmerge.lt filmuota medžiaga

     

    3

    Iš kairės: J.Galiauskienė, R.Baravykas, R.Skapas

    4

    Iš kairės: J.Kazėnas, L. Sukackienė

    5

    Palaikymo komandos

    6

    Iš kairės: V. Paknys, A. Dudėnas, A. Rimkus, J. Galiauskienė, R. Baravykas

    7

    Naujosios sąjungos (socialliberalų) palaikymo komanda

    8

    Iš kairės: R.Janickas, R.Kaupienė, E. Mirinavičienė

    10

    Palaikymo komandos

    12

    Iš kairės: R. Kaupienė, E.Mirinavičienė

    13

    Liberalų ir centro sąjungos palaikymo komanda

    14

    J.Kazėnas

    15_copy

    E. Mirinavičienė

    17

    Naujosios sąjungos (socialliberalų) palaikymo komanda

    18

    Iš kairės: A. Dudėnas, A. Rimkus

    19

    Palaikymo komandos

    20

    V. Paknys

    21

    R. Skapas

    22

    L. Sukackienė

    23

    Valstiečių liaudininkų palaikymo komanda

    24

    Miesto seniūnas S.Jackūnas.

    25

    Iš kairės: J.Galiauskienė, R. Baravykas

    vilkmerge.lt nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia