Gegužės 7 dieną 18 val. Ukmergės kultūros centre įvyks naujo lietuviško filmo „Dingęs: Europos Sąjungos politinis gyvūnas“ nemokama peržiūra. Šis filmas – intensyvi publicistinė dokumentika apie pilietiškumą šiandieninėje Lietuvoje.
Filme, neapeinant nė vieno aštraus ir skausmingo kampo, užfiksuotos 2012 metų visuomenės gyvenimo realijos. Tai nepatogus ir atviras filmas apie mus, apie tai, kokie mes esame praėjus beveik dešimtmečiui nuo įstojimo į Europos Sąjungą.
Pagrindinis klausimas, kurį pradėjus kurti filmą režisieriui Audriui Lelkaičiui padiktavo Vilniaus oro uoste kalbinti išskrendantys lietuviai, buvo „kodėl vienur gyventi bloga, o kitur – gera?“ Ieškodamas atsakymo, režisierius visus metus buvo greta veikliausių Lietuvos gyventojų grupių – nuo akcijos „Darom“ iki nacionalistinių eitynių organizatorių, protestuotojų prieš R. Castelucci spektaklį bei „violetinės bendruomenės“ Garliavoje.
Filmas tapo aikšte pasisakyti kiekvienam, paliekant žiūrovui galimybę pačiam įvertinti ir susidėlioti Lietuvos bendruomeniškumo paveikslą. Filme, pagrįstame aktualiausiais 2012-ųjų įvykiais, yra apie 90 herojų, iš kurių minčių ir išgyvenimų supintas stiprus ir abejingų nepaliekantis siužetas.
„Aš gerbiu visus savo filmo herojus, nes kiekvienos bendruomenės, kurioms jie priklauso, deklaruojami tikslai dažniausiai lyg ir šviesūs. Tačiau objektyvūs vaizdai atskleidžia, kad daugelyje jų nuo tų tikslų nueinama į nekritišką, emocijomis pagrįstą mąstymą, kuriame dažnai nebelieka racionalumo“, – teigia A. Lelkaitis.
„Manome, kad bendruomeniškumo problemos, nagrinėjamos filme „Dingęs“, yra aktualios visiems Lietuvos ir kitų panašią patirtį turinčių ES šalių žmonėms. Esame dėkingi, kad rėmėjų, visų pirma Europos Komisijos dėka, turime galimybę šį filmą parodyti nemokamai“, – sako Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorė Dovilė Šakalienė.
Kodėl vienos Europos Sąjungos bendruomenės klesti, o kitos skursta ekonomine, socialine ir kultūrine prasme? Koks tas šiandieninis „Europos Sąjungos pilietis“ ir kokia jo kasdienybė? Europos Sąjunga visokia. Vieni skęsta alkoholyje, kiti kenčia vienatvę, kaimynų abejingumą, skurdą ir neteisybę.
O kažkur šiaurėje Estijos Vormsi salos pakrante bėgioja avys, kurias gano visi, nes avys – visų. Džiaugsmas ir skausmas – irgi bendras, visų. To priežastys slypi ir žmonių tarpusavio santykiuose – Vormsi saloje žmonės gyvena kaip viena šeima. Arba Vokietijos Wildpoldsried gyventojai. Jie pamatę, kad jauni žmonės išvažiuoja į didmiesčius ir gyvenvietėje lieka vien senoliai, nutarė atgaivinti miestelį. Žmonės pasistatė 9 naujus bendruomeninius pastatus, gyvenvietė suklestėjo ekonomiškai, jaunos šeimos ėmė vis dažniau grįžti. Žmonės čia praktiški – vietoj verkimo jie ieško ką daryti.
2010 m. už filmą „Vilniaus getas 2009“, iš arti atskleidusį Vilniaus romų taboro kasdienybę, Audrius Lelkaitis buvo apdovanotas Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės
žurnalistų kūrėjų asociacijos įsteigtu apdovanojimu – Vytauto Gedgaudo premija.
Dokumentinė juosta „Dingęs: Europos Sąjungos politinis gyvūnas“, kurios režisierius nerekomenduoja jautriems žiūrovams, gali tapti vienu įdomiausių lietuviškų filmų 2013 metais.