Pašalpų prašytojų mažėja

    1238
    0

    DSC-9151-6367

    Nuo 2014 metų sausio mėnesio savivaldybė įgavo daugiau galių skiriant piniginę socialinę paramą ir  socialinių pašalpų teikimą vykdo kaip savarankiškąją funkciją, t. y.  socialines pašalpas moka iš savivaldybės biudžeto lėšų. Lyginant 2013 ir 2014 metus, socialinės paramos gavėjų sumažėjo 33 procentais. 2014-ųjų metų pradžioje gaunančių socialinę pašalpą buvo 3217 asmenų,  metų  pabaigoje – 2115.

    Lėšos socialinėms pašalpoms mokėti sumažėjo 35 procentais.  Per 2014 m. socialinių pašalpų išmokėta 6 mln. 108 tūkst. Lt., panaudota 69 proc. šiems metams socialinėms pašalpoms skirtų lėšų,  sutaupyta 2 mln. 692 tūkst.Lt (2014 m. biudžete socialinėms pašalpoms buvo  numatyta 8.800 tūkst. Lt ).

    Kad pašalpos būtų skiriamos ir teikiamos efektyviau ir veiksmingiau, miesto ir kaimo  seniūnijose dirba savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytos Socialinių reikalų komisijos.  Miesto Socialinių reikalų komisijos pirmininkė – Nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė, kaimiškųjų seniūnijų komisijų  pirmininkais yra paskirti seniūnai, jiems talkina komisijų nariai – bendruomenių pirmininkai ar nariai, seniūnaičiai, socialiniai darbuotojai, švietimo, policijos ir medicinos darbuotojai, kiti aktyvūs bendruomenės nariai – tie, kurie geriausiai žino savo teritorijoje gyvenančių šeimų gyvenimo sąlygas, materialinę situaciją ir kam labiausiai tokia parama reikalinga.

    Pagrindinis šių komisijų tikslas – pamatyti, išgirsti socialinės paramos gavėją, padėti jam, sudrausminti ir teikti Socialinės paramos skyriui rekomendacijas dėl piniginės socialinės paramos teikimo, sustabdymo ar nutraukimo. Per 2014 metus įvyko 108 komisijų posėdžiai ir apsvarstyti 635 prašymai skirti piniginę socialinę paramą.

    Piniginės socialinės paramos prašytojų namuose lankosi socialiniai darbuotojai, komisijų atstovai, surašomi gyvenimo ir buities sąlygų patikrinimo aktai, teikiamos rekomendacijos dėl paramos teikimo, neteikimo ar sustabdymo.

    Savivaldybė turi teisę darbingus, nedirbančius ar nesimokančius darbingo amžiaus asmenis, gaunančius socialinę pašalpą, pasitelkti visuomenei naudingai veiklai. 2013 metais visuomenei naudingai veiklai atlikti buvo pasitelkti 1357 asmenys  ( socialinės pašalpos gavėjai). Per 2014 m. išduota nukreipimų atidirbti 4612 asmenų. Dirbo 3579 asmenys. Nedalyvavo visuomenei naudingoje veikloje 1033 asmenys, arba 29 proc.  Daugiausia dirbo mieste  – apie 41 proc. pašalpos gavėjų. Kaimiškose seniūnijose daugiausiai dirbo Deltuvos ir Pivonijos seniūnijose – 294 ir 292 asmenys.

    Pagal Ukmergės rajono savivaldybės tarybos patvirtintą socialinių pašalpų teikimo tvarką sugriežtintas socialinių pašalpų skyrimas rajono gyventojams, skolingiems savivaldybės biudžetui už komunalinių atliekų tvarkymą. Savivaldybės administracija turi  teisę skolininkams neskirti socialinės pašalpos. Tik sumokėjus 20 proc. turimos skolos, pašalpa yra skiriama. Per 2014 metus už komunalinių atliekų tvarkymą  iš pašalpos gavėjų išieškota daugiau kaip 174 tūkst. Lt.

    Sugriežtintas pašalpų mokėjimas ir tėvams, kurių vaikai dėl nepriežiūros apgyvendinti vaikų globos namuose ar pas globėjus. Tokiems tėvams mokama 50 procentų mažesnė socialinė pašalpa.

    Įsigaliojus naujai piniginės socialinės paramos skyrimo tvarkai, vyksta didesnis bendradarbiavimas su darbo birža, mokesčių inspekcija ir kitomis valstybinėmis institucijomis.

    Apie tai, kas anksčiau buvo laikoma „vieša paslaptimi”, tarkime, jog vienas ar kitas asmuo turi nelegalių pajamų, tačiau gauna socialinę paramą, pradėta kalbėti garsiai, dėl tokio asmens yra kreipiamasi į mokesčių inspekciją, jis įpareigojamas deklaruoti savo pajamas ir turtą. Pasitaiko atvejų, kuomet savivaldybės specialistams pradėjus aiškintis dėl asmens galimai neteisėtai gaunamos socialinės paramos, šis praneša apie tai dar keliems pažįstamiems, kurie taip pat galimai piktnaudžiauja valstybės parama. Taigi, tai veikia ir prevenciškai.

    Akcentuotina, kad piniginė socialinė parama skiriama nepasiturinčiam žmogui, šeimai tuomet, kai yra sunku išgyventi, išmaitinti save ir savo šeimą, išlaikyti savo būstą, kai netenkama darbo, sumažėjus pajamoms. Tokie žmonės ir šeimos paramą gauna ir gaus toliau. Tačiau parama negali būti skiriama darbingiems, dirbti nenorintiems žmonėms. Blogai, kai modelis „gyventi iš pašalpų” tokiems žmonėms buvo tapęs gyvenimo būdu, perduodamu iš kartos į kartą, arba, kai socialinė pašalpa tampa priedu prie nelegaliai gaunamų pajamų.

    Negalima absoliučiai teigti, kad socialinių pašalpų mažėjimas – tai tik sugriežtintos kontrolės pasekmė. Yra žmonių, kurie patys ieškosi darbo, kimba į sezoninius darbus, eina uždarbiauti pas ūkininkus, tad ir pašalpų prašytojų vis mažėja.

    Nuo 2014-ųjų neabejotinai einame didesnio paramos teikimo skaidrumo link. Tikimės, kad mažės piktnaudžiavimo atvejų, parama pasieks tuos, kurie ir turi ją gauti, kuriems jos labiausiai reikia.

    Piniginės socialinės paramos skyrimo patirtis, pokyčiai buvo aptarti sausio 18 d. vykusioje konferencijoje. Renginyje dalyvavo rajono Socialinių komisijų nariai, rajono savivaldybės vadovai, Socialinės paramos skyriaus darbuotojai.

     Savivaldybės informacija

    ukmerge.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia