Mokykloje paminėta Pasaulinė širdies diena

    1050
    0

    Kiekvienais metais paskutinį rugsėjo sekmadienį minima Pasaulinė širdies diena. Šiais metais tai rugsėjo 29 diena.

    Pasaulinė širdies federacija ir Lietuvos širdies asociacija ragina imtis veiksmų, siekiant išsaugoti gyvybes tų, kuriuos taip mylite. Tam skatinama sveika mityba ir fizinis aktyvumas, raginama atsisakyti žalingų įpročių.

    IMG 3095

    Šios dienos proga Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, kartu su Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos parlamento nariais, organizavo akciją, kurios metu mokyklos parlamento nariai visiems mokytojams ir mokyklos darbuotojams dalino po obuolį bei segė mažas širdeles.

    P1180997

    Šiai dienai paminėti buvo sukurtas specialus stendas su lankstinukais, nurodančiais kas alina širdį bei kaip išvengti rizikos veiksnių, informacija rodoma ir per mokyklos televizorių.

    Mokytojų kambaryje visi buvo vaišinami obuoliais, galėjo sužinoti įdomių ir naudingų receptų, kurie padėtų stiprinti širdies veiklą bei kokių priemonių imtis, kad sumažinti rizikos veiksnius, įtakojančius širdies ir kraujagyslių veiklą.

    IMG 3074

    Akciją organizavo Visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistė Justina Petronytė, Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos neformalaus ugdymo organizatorė Danguolė Griguolienė bei mokyklos parlamento nariai.

    vilkmerge.lt

    Justinos Petronytės ir Giedrės Šuminskaitės nuotr.

    IMG 3080

    IMG 3081 IMG 3090

    IMG 3098

    IMG 3084

    IMG 3082

    P1190005

    IMG 3089

    P1180998

    IMG 3078

    ***

    Apie Širdies ir kraugyslių (ŠKL) ligas: jos, įskaitant ir insultus, nusineša žmonių gyvybes per anksti. Jos sukelia 17,3 mln. mirčių kasmet ir šie skaičiai nuolatos auga. Manoma, kad iki 2030 metų 23 milijonai žmonių kasmet mirs nuo ŠKL – tai yra daugiau nei Australijos gyventojų.

    Vis dar egzistuoja mitas, kad širdies ligos ir insultas pasitaiko tik vyresnio amžiaus ir pasiturintiems žmonėms. ŠLK serga tiek vyrai, tiek moterys, bet vis dėlto moterų rizika yra nepakankamai įvertinta. Širdies ligos iš tikrųjų yra didžiausios žudikės, tiesiog pražudančios moteris, sukeliančios 1 iš 3 moterų mirčių. Skaičiai šokiruoja – maždaug viena mirtis per minutę. Labai svarbu, kad visi sužinotų apie šią šiurpią statistiką ir riziką susirgti širdies ligomis ir imtųsi veiksmų, kad apsaugotų save ir savo šeimas.

    Vaikai taip pat yra pažeidžiami: ŠKL rizika gali atsirasti dar prieš gimimą, vaisiaus vystymosi metu, ir toliau didėti vaikystėje bei paauglystėje dėl nesveikos mitybos, nepakankamo fizinio krūvio ir rūkymo.

    Vaikai taip pat gali patirti tiek širdies ligas, tiek ir insultą. Jie gali susidurti su emocinėmis pasekmėmis, matydami kaip suserga jų mylimas žmogus, be to, jie taip pat yra fizinių širdies ligų ir insulto padarinių rizikos grupėje.

    Šiuolaikinė visuomenė gali prisidėti prie vaikų širdies ligų rizikos veiksnių mažinimo. Tai ir mityba, turinti per mažai kalorijų ar per daug „blogųjų” riebalų ir cukraus, tai ir netinkama veikla, pavyzdžiui, kompiuteriniai žaidimai, kurie stabdo fizinį aktyvumą, o kai kuriose šalyse ir tabako reklama bei įstatymų netobulumas, skatinantys jo vartojimą arba aplinka, kuri prisotinta tabako dūmų.

    Kiekviena šeima turi imtis atitinkamų veiksmų ir gyventi taip, kad jų širdys būtų sveikos.

    Pasaulinė širdies federacija šiais metais didžiausią dėmesį skiria moteriai – kaip šeimos centrui, nuo kurio priklauso visos šeimos narių ir artimųjų širdies sveikata.

    Įvardijami tokie pagrindiniai rizikos veiksniai, įtakojantys ŠKL:

    * gausi riebalų ir cholesterolio mityba;

    * mažas fizinis aktyvumas;

    * rūkymas;

    * stresas;

    * nutukimas;

    * padidėjęs lipidų (riebalų) kiekis kraujyje;

    * padidėjęs kraujospūdis;

    * cukrinis diabetas, sutrikusi gliukozės apykaita;

    * padidėjęs kraujo krešėjimas, klampumas;

    * amžius (vyrams per 45 m., moterims – per 55 m.)

    * paveldimumas: anksti pasireiškusios ŠKL artimiesiems – tėvams, broliams, seserims (širdies infarktai, insultai ar staigios mirtys vyrams iki 55 metų, moterims – iki 65 m.).

    Kaip sumažinti tikimybę susirgti širdies ligomis:

    * valgyti subalansuotą, neriebų maistą, vartoto daug daržovių ir vaisių bei grūdinių kultūrų;

    * kiekvieną dieną skirti ne mažiau kaip 30 min. fiziniam aktyvumui;

    * nerūkyti;

    * mokytis atsipalaiduoti, valdyti stresą;

    * išlaikyti normalų (18,5-24,9 kg/kv.m) kūno masės indeksą;

    * kontroliuoti lipidų (riebalų) (norma < 5 mmol/l), gliukozės (norma nevalgius < 6,0 mmmol/l, pavalgius <8,0 mmol/l) kiekį kraujyje, arterinį kraujo spaudimą (<140/90 mmHG).

    Širdis yra įstabus organas. Kiekvieną dieną mūsų širdis vidutiniškai susitraukia apie šimtą tūkstančių kartų perpumpuodama tūkstančius litrų kraujo. Visa tai vyksta nenutrūkstamai metai iš metų – visą gyvenimą.

    Kol esame jauni ir sveiki, net nesusimąstome ir neįvertiname, koks sudėtingas ir sunkus yra širdies darbas. Be to, dažnai tuo net piktnaudžiaujame: nepalankiai veikdami širdį alkoholiu, nikotinu ar kitais žalingais įpročiais.

    Sveiką širdį pradedame vertinti tik tuomet, kai pajuntame pirmuosius širdies negalavimus arba apie savo širdies problemas išgirstame iš gydytojo.

    Parengta pagal Lietuvos širdies asociacijos ir Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informaciją

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia