Nekviestam svečiui namuose – ne vieta: pelėsį reikia naikinti

    1793
    0

    visu-spalvu1

    Neseniai pasikeitėte langus plastikiniais ir nustebote, kad namuose atsirado pelėsis? Nieko keisto – kol pro langus švilpaudavo vėjas, butas ar namas nuolat buvo natūraliai vėdinamas, o kai natūralaus vėdinimo nebeliko, pelėsis „okupavo“ butą.

    Pelėsiui atsirasti ir plisti svarbiausi yra du veiksniai: aplinkos drėgmė ir temperatūra.

    Kas gi tas pelėsis? Dažniausiai tai siūliniai grybai. Šitie „siūlai“ auga ir šakojasi sudarydami „siūlų tinklą“ – grybieną. Pelėsiai augina mažytes sporas, kuriomis vyksta dauginimasis. „Siūlų tinklas“ ir sporos gana dažnai esti tam tikros spalvos (juodos, pilkos, rudos, žalsvos), kas daro jas matomas paprasta akimi.
    Pelėsiai sparčiai plinta ten, kur yra padidėjusi drėgmės kondensacija, kur yra prastas vėdinimas, nepakankamas šildymas arba susidarę šalčio tiltai. Pelėsiui vystytis yra būtinas vanduo, tinkamas mitybinis substratas ir teigiama temperatūra. Mitybiniu pelėsių substratu patalpose gali būti statybinės bei apdailos medžiagos, klijai, interjero detalės, dažai, dangos, baldai, įvairūs namų apyvokos daiktai ir netgi drabužiai bei avalynė.
    Pelėsis – ne tik „kosmetinė“ problema. Ilgai manyta, kad pelėsis yra nekenksmingas. Dabar jau nustatyta, kad vieni pelėsių grybeliai gali sukelti alergiją, kiti – plaučių ligas, migreną, bronchitą, astmą. Žmogaus sveikatai pavojingi ne patys grybai, o jiems augant išsiskiriantys toksinai, kurie kenkia žmogaus nervų, imuninei sistemai, smegenų ląstelėms. Jei toksinių ar pavojingų mikroorganizmų koncentracija didelė, pati artimiausia gyvenamoji aplinka gali tapti sunkių ligų priežastimi. Kai kurios grybelių rūšys gali sukelti organizmo intoksikaciją, diatezę vaikams, alergiją, peraugančią į bronchinę astmą, migreną, slogą, bronchitą, širdies ir kraujagyslių pažeidimus, mikotoksikozę, laringitą, tracheitą, pneumoniją, konjunktyvitą, pienligę, stomatitą, dermatitą, egzemą, kriptokokinį meningitą ir net onkologines ligas. Pelėsio sukeltomis ligomis gali susirgti visa šeima. Kartais žmonėms, kurių imunitetas sumažėjęs, pelėsiai gali pažeisti vidaus organus. Visos išvardintos ligos yra lėtinės ir sukelia sunkumų gydant. Ne visada pelėsio dauginimasis yra lydimas matomo jo augimo, tačiau bet kuriuo atveju pažeista medžiaga tampa pelėsio sporų šaltiniu, todėl pirmasis užterštumo pelėsiu požymis – jo sporų atsiradimas ore. Kaip radiacija arba sunkieji metalai daro nematomą poveikį organizmui, taip ir pelėsiai veikia žmonių sveikatą ir būstą.
    Tikriausiai jau išbandėte visus įmanomus kovos su šiuo bjauriu sienų darkytoju būdus: valėte sienas vandens ir acto tirpalu, namuose darėte skersvėjį, taip bandydami išvėdinti ir nusausinti drėgną sieną, šildėte ją galingais šildytuvais, deginote pušies ar kadagio šakelę, net kavą, kad tik namie maloniai kvepėtų, visose pašalėse prikaišiojote kvapniųjų mėtų šakelių… Deja, niekas negelbsti, visos šios priemonės tėra laikinos.
    Kai kas bando kovoti taip: pelėsio pažeistą sienų tinką nukapoja ir iš naujo nutinkuoja geru, kokybišku tinku, leidžia sienai išdžiūti, ir tik tada dažo ar kitaip dekoruoja. Ir šis būdas padės tik laikinai: jei namuose bus drėgna, per keletą metų pelėsis vėl išlįs.

    Gerokai veiksmingesnis būdas, kuriam nereikia išleisti krūvos pinigų, – prieš dažant sienas pelėsį nugramdyti. Tačiau jis nėra tik paviršinė problema ir paprastai giliai įsiskverbia į sieną, paviršių reikia gerai nuplauti karštu vandens, sodos ir skalbimo miltelių tirpalu. 10 l vandens reikia 100 g sodos ir 1 šaukšto skalbimo miltelių. Tas vietas dar galima dezinfekuoti 5 proc. chloramino tirpalu arba fungicidais. Tik įsitikinus, kad pelėsis visiškai sunaikintas, reikia išdžiovinti sieną ir tada pradėti ruošti sienų paviršių apdailos darbams. Tiesa, reikia naudoti specialų gruntą, kurio sudėtyje yra medžiagų, stabdančių pelėsio atsiradimą. Neskubėkite džiaugtis – jei pastatas pažeistas kapiliarinės drėgmės, pelėsis vis tiek po kiek laiko atsiras.
    UAB „Bikuvos prekyba“ bei kitose statybinių medžiagų parduotuvėse jau galima įsigyti specialias itin efektyvias priemonėmis – RP WOOD prieš pelėsį. Ši čekų gamintojų sukurta priemonė efektyviai naikina pelėsį, grybelį, kitas biologinės kilmės apnašas nuo visų žinomų paviršių – plytelių, betono, medžio, plastiko, tinko, tapetų, tekstilės ir tt. Gali būti naudojama tiek lauke, tiek patalpų viduje. Kadangi priemonė gaminama su chloru ir be jo, ja galima naikinti pelėsį netgi sveikatos priežiūros įmonių bendrose patalpose, jau nekalbant apie baseinų, SPA, grožio salonų, dušo kabinų ar kitų patalpų ar paviršių valymą. Priemonė yra su purškikliu, tad ja ypač paprasta naudotis.
    Alergiški žmonės gali rinktis pelėsio naikinimo priemonę be chloro, kuri ne tik efektyviai naikina pelėsį, bet ir neleidžia jam atsirasti ilgesnį laiką. Ši priemonė gaminama be kvapo, taip pat citrinų ir avokado kvapo, tad dabar RP WOOD priemonės prieš pelėsį – ne tik efektyvios, bet ir maloniai kvepiančios.

    Užs. nr. 126

    sss

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia