Kalėdinės eglutės kelias – be skriaudos miškui

    1247
    0

    IMGP1126

    Kalėdos gali būti be sniego, tačiau ne be kalėdinės eglutės. Be jos daugelis mūsų neišsivaizduojame šios šventės. Bet švęsti reikia be skriaudos kitam – ne tik žmogui, bet ir miškui.

    Mišką auginantys miškininkai veža eglutes į miestų ir gyvenviečių aikštes, vilioja nedidelėmis kainomis už jas, skelbia eglutės šakų dalijimo akcijas. Kodėl jie tai daro?

     

    Paieškos trunką visą dieną

    Pirmadienio rytą visa Balelių girininkija – miške. Visi trys eiguliai ir pats girininkas Vytautas Buzys. Ką jie ten daro? Krauna medieną? Matuoja būsimam kirtimui biržę? Ne. Ieško kalėdinių eglučių.

    DSC 0082

    Šlapi Balelių girininkijos miškai – ne pušynai ir ne eglynai. Beržynai, drebulynai ir juodalksnynai. Eglė čia, kaip ir pušis, – šventa pateptoji. Visaip puoselėjama  ir popinama. Branginama. Tačiau ateina Kalėdos ir eglučių reikia ne tik medelynui, kuris būtinu šios šventės atributu aprūpina visą Ukmergės miestą, bet ir Balelių gyvenvietės žmonėms. „Neturite eglučių?“,- pasibeldę į girininkiją paklaus jie. Ir, žinoma, nesupras, jei jų nebus.

    „Kai anksčiau į vieną hektarą sodindavome tris tūkstančius eglučių, problemos prikirsti jų Kalėdoms nebuvo“,- sako girininkas. Dabar niekas tokio skaičiaus eglučių nesodina. Sodina po du tūkstančius, pusantro tūkstančio.

    DSC 0087

    Miškui, žinoma, ir tiek nereikia. Jam ūgtelėjus eglutes teks praretinti, dalį jų iškirsti. Tačiau tam, kad eglynas būtų gražus, kertama ne užsimerkus –  kas antrą ar trečią eglutę. Kertama ta, kuri silpniausia, kreiviausia, iš kurios nebus geros medienos.

    Bet kreivos nereikia  ir Kalėdoms. Dauguma jų laukiančių, kaip jau įsitikino miškininkai, nori gražios – tiesios, taisyklingos lajos – kaip muliažinės eglutės.

    „Kas iš to, jei nukirsi kreivą, niekas jos neims ir reikės išmesti“,- įsitikinęs girininkas.

    Tokią rasti nelengva. Antai trys eiguliai nuo pat ryto braido po Taujėnų mišką, o įdienojus turi dar tik dešimt eglučių. Reikės ne mažiau dvidešimties.

    Vadinasi, trijų eigulių ir girininko kalėdinių eglučių paieškos truks visą dieną.

    DSC 0088

    Eglutė – su laimės simboliu

    „Va, šita graži. Bet per toli nuo kitos. Tegu dar auga“, –   gilyn į jaunuolyną lenda girininko pavaduotojas Darius Žiūra.

    Ši būtų – taip pat tinkama: tiesi ir graži, bet auga prie ąžuoliuko. Šiam dar reikia kailinių.

    „Radau“,- šaukia Dariaus kolega Raimondas Padolskas. Iš vieno kelmo auga dvi eglutės. Vienos, žinoma , nereikia. Raimondas – šmaukšt su kardu. Ėhė… Kol augo eglutė atsirėmusi į dvynės kamieną atrodė tiesi ir  grakšti. Kai nukirto – šakos nudribo, viena jų nulinko į Šiaurės pusę, kita – į  Rytų ir nė vienos – į Pietus. „Mesk“,- numoja ranka girininkas.

    IMGP1108

    Raimundas jau eina. Pakeliu išbrokuotąją. Gerai įsižiūri. Kokia ji graži, staiga pamatau.  Viena jos šakelė išrangyta, kaip iškankinto japoniško bonso,  kita – tokiais švelniais ir retais spygliais, kaip kėnio. „Kaip gražiai kybos ant jos sidabro varveklis“,- pamaniau.

    Dar geriau įsižiūrėjusi pamačiau ant trečios šakos kažką baltuojant. „Tai – voriukų lizdas“,- atpažino  girininkas.

    Sako, pamatyti vorą  iš ryto – laimė.  Jau neabejodama priglaudžiu atstumtąją.

     

    Kaina – simbolinė

    Tiesa, urėdijos medelyne nusiperku dar porą eglučių. Jų reikia mano atžalai  – vienos į  darbovietę,  kitos – į jos namus. Jauniems  reikia kuo daugiau Kalėdų šviesos, jų dvelksmo. Jo reikia jiems, kaip miško gaivos. Reikia ją įkvėpti, ją pajausti – kad tikrai patikėtų Kalėdomis.   

    IMGP1125

    Mano išsirinktos eglutės – nedidelės, bet kainuoja po vienuolika litų. Pigiau grybo, kaip sakoma.

    Medelyne parduodamų eglučių kaina, žinoma, neatstoja miškininkų darbo ir meilės, su kuria jie jas sėja, augina, paskui renka, veža, parduoda.

    Bet tą jie daro todėl, kad mes patys nebėgtume į mišką, nekirstume pirmos pasitaikiusios eglutės. Iš jaunuolyno, iš ąžuoliuko pašonės. Nekirstume  eglės, kuri po šimto metų taps duona ateinančiai kartai.

    IMGP1131

    „Neieškok tu tų eglių – gal užteks jų iš kitų girininkijų“ ,- Balelių girininkui pataria medelyno viršininkas Laurynas Knizikevičius.

    Iš kitų girininkijų, kuriuose daugiau eglynų, jau privežta tiek eglučių, kad kvepia visas medelynas, kvepia visa Gedimino gatvė, kurioje jis įsikūręs.

    O rytoj mišku pakvips visas miestas. Ukmergės ir  Širvintų.

    DSC 0093

    Dalins šakas

    Rytoj, nuo 13 valandos iki vėlaus vakaro Ukmergės mieste,  prie kultūros centro, adresu Kauno 8, Širvintų – prie prekybos centro „Maxima“, adresu Plento 60, Ukmergės miškų urėdijos miškininkai nemokamai dalins eglių šakas.

    Eglių šakos – kas kita. Jų nei specialiai auginti, nei ieškoti nereikia. „Taigi, rangovai jų iš biržės priruošė“,- sako Šešuolių girininkas Virginijus Šalčiūnas.

    Ruošti eglių šakas nėra labai sunku. Tik reikia suderinti eglių kirtimo biržėje laiką ir kirsti jas reikia ne automatizuota mašina, kuria dabar dažniausia kertamas miškas, o pjūklais.

    „Mašina šakas nudrasko, jos būna tinkamos tik valksmui“,- paaiškina Šešuolių girininkas.

    Papuošta  eglės šaka  – ne mažiau graži ir ne mažiau kvepia, nei  kalėdinė eglutė. O svarbiausia, jog ji nieko nekainuoja. Nei žmogui, nei  miškui. 

    Ukmergės miškų urėdijos inf.

    ukmu.lt

    IMGP1109

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia