Gyvsidabriu nuodyti Ukmergės teismo darbuotojai nesėdi sudėję rankų – padavė valstybę į teismą. Grupinio ieškinio suma įspūdinga – virš 7 mln. eurų. Ukmergiškė Seimo pirmininkė ieškinį palaiko. Loreta Graužinienė įsitikinusi, kad valstybė iš tiesų nepakankamai rūpinosi užnuodytame pastate dirbusiais žmonėmis.
Prieš 3 metus tuometiniame Ukmergės teismo pastate ugniagesiai suringo beveik 3 kg gyvsidarbio. Netrukus po įvykio, atlikus laboratorinius sveikatos tyrimus, 40-čiai Ukmergėje dirbančių teisininkų nustatytas lengvo laipsnio lėtinis apsinuodijimas gyvsidabriu. Į sienas įsigėrusių nuodingų gyvsidabrio garų koncentracija leistinas normas viršijo tūkstančius kartų.
Valstybė yra išmokėjusi vienkartines pašalpas prokurorams, advokatams ir teismo darbuotojams. Nuodingus garus kvėpavę žmonės gydymui gavo po 1000 eurų į rankas. Vėliau prokurorai pašalpas gavo dar kartą, o teisėjai buvo pamiršti ir palikti likimo valiai. Jiems neliko nieko kito, kaip kreiptis į teismą.
Laikinoji Ukmergės apylinkės teismo pirmininkė Edita Zarembienė palaiko ukmergiškius:” Tiesiog žmonės 3 metus laukė. Jokios paramos ar rimtos pagalbos jie nesulaukė ir nutarė savo teises ginti teisme”.
31 teismo darbuotojo bendras ieškinys įspūdingas. Iš mokesčių mokėtojų kišenės norima 7,5 mln. eurų.
Advokatas Valdas Kersnauskas: „Kai kas sako, kad prokurorai, advokatai, tai ne jų darbo vieta ten, bet praktiškai kai 2003 metais buvo pirmą kartą rastas gyvsidabris, o po to jis buvo rastas ir 2012 m., tame teisme realiai mes praleisdavome 2/3 savo laiko. Ir teisme vykdavo ne tik procesas, bet ir pasirengimas bylom. Ypač daug laiko buvo praleista būtent toje salėje, kur rastas didysis gyvsidabrio kiekis. Mes esame gyvas organizmas, taigi kaip gali žmogus gyventi ir pas jį nebūti kokios nors toksinės cheminės medžiagos, jei netgi sienos, negyvas daiktas, yra prisigėrusios to gyvsidabrio.„.
Naujasis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis prie ieškinio neprisidėjo. „Valstybei dirbu jau daugiau kaip 20 metų ir man, kaip valstybės pareigūnui būtų sudėtinga dirbant tą patį darbą valstybei, kovoti su valstybe. Būtų sunkiai suderinama. Bet kiekvienas turi konstitucinę teisę ginti savo teises„.
Ukmergiškė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė savo miesto teismo darbuotojus palaiko: „Žmonės dirbo valstybei. Čia yra išskirtinis atvejis. Jie vykdė savo pareigą valstybei. Ir valstybė nepakankamai sureagavo į šį atvejį.„.
Išvalius gyvsidabrį, senasis teismo pastatas buvo perduotas Turto bankui ir laukia aukciono. Dabar Ukmergėje teisėjai dirba nepavydėtinomis sąlygomis. Jie glaudžiasi Policijos komisariato pastate, turi dvi sales, tačiau ir jas reikia dalintis su šeimininkais. Naujo teismo pastato Ukmergėje statybos ir įrengimas kainuos apie 2 mln. Eurų. Nukentėjusieji yra informuoti, kad prokurorai sustabdė tyrimą dėl teroro akto, nes įtariamųjų nenustatyta.
Reportažą žiūrėkite per LNK žinias nuo 4.00 min. čia: http://lnkgo.alfa.lt/visi-video/zinios-15/ziurek-zinios-1263
vilkmerge.lt
Pagrindinė archyvo nuotr.: Senasis Ukmergės teismo pastatas
Susiję straipsniai:
Rasti šeši kilogramai gyvsidabrio
Uždarytos abi teismo salės, pastate vėl dirbo specialiosios tarnybos
Netrukus spręsis teismo pastato likimas