Į Nepriklausomybės atkūrimą galima pažvelgti įvairiai – rimtu mokslininko žvilgsniu, patrioto akimis, jaunimo įkarščiu. Bet galima pažvelgti ir kitaip – atkurti Nepriklausomybę padėjo muzika. Muzika, maištavusi prieš sistemą, muzika, subūrusi šimtus tūkstančių žmonių. Apie tai – jaunos režisierės Giedrės Žickytės filme „Kaip mes žaidėme revoliuciją“.
Filme prisimenami laikai, kai tūkstančiai žmonių rinkdavosi į grupių „Antis“, „Fojė“, „Katedra“ koncertus, kai vyko didelio populiarumo sulaukę „Roko maršai“. 1986 metais pasirodė kultinis muzikinis filmas „Kažkas atsitiko“, kuriame skambėjo legendinėmis tapusios Vytauto Kernagio, „Fojė“ ir „Anties“ dainos – „Santechnikas iš Ukmergės“, „Laužo šviesa“, „Kažkas atsitiko“ ir daugelis kitų. Kadangi filmas sulaukė didelio pasisekimo, vieni iš pagrindinių jo sumanytojų – grupė „Antis“ ir jos lyderis Algirdas Kaušpėdas iškėlė idėją surengti „Roko maršą“. Tai turėjo būti muzikinis renginys, kuris suteiktų galimybę tuo metu pogrindyje esančioms lietuviškoms roko grupėms išeiti į dienos šviesą.
Pirmas „Roko maršas“ buvo surengtas 1987 m. Jame be „Anties“ grojo grupės „Bix“, „Katedra“ ir Lietuvos pankų tėvas Nerijus Pečiūra su grupe „Už Tėvynę“. Šis renginys padarė perversmą ne tik muzikiniame, bet ir politiniame Lietuvos gyvenime. 1988 m. „Roko maršas“ atvirai rėmė susikūrusią Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinę grupę ir lietuvių siekį atkurti nepriklausomą valstybę. Visoje Lietuvoje vykusių „Roko maršo“ koncertų metu skambėjo Lietuvos himnas, plevėsavo tūkstančiai Lietuvos vėliavų. Vėliau sekė Baltijos kelias, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas, tragiški 1991 m. sausio mėnesio įvykiai… Liaudies himnais tapusios „Anties“, „Foje“, „Bix“, „Katedros“, Vytauto Kernagio ir daugelio kitų atlikėjų dainos amžiams įrašytos į mūsų tautos istoriją, tapo neatsiejama mūsų tautinės savimonės dalimi.
Apie visa tai ir apie spalvingą grupės „Antis“ įkvepėjo ir lyderio Algirdo Kaušpėdo asmenybę pasakoja filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“. Žiūrint šį filmą po kūną bėgioja šiurpuliukai, daugelis jo kadrų jaudina iki ašarų arba priverčia nuoširdžiai pasijuokti. Juk pasakojant apie „Antį“ ir A. Kaušpėdą be kandžios ironijos neapseisi. Filmas pasirodė pačiu laiku – dabar, kuomet mūsų tautai kaip niekad reikia moralinės atspirties, įkvėpimo šaltinio, kuomet reikia priminti, kad visuomet sunkumų akivaizdoje buvome tvirti ir susitelkę, o mūsų kūrybingumas padėdavo įveikti, rodos, neįveikiamus dalykus.
G. Žickytė jau gerai žinoma Lietuvos žiūrovams – ankstesnis režisierės filmas „Baras“ įvertintas „Sidabrinės gervės 2009“ apdovanojimu.
Filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ premjera Ukmergės kultūros centre įvyks vasario 24 d. Režisierė G. Žickytė pristatys filmą ir atsakys į žiūrovų klausimus.
Ukmergės kultūros centro informacija