Eksperimento skaičiai: iš 74 žmonių už savo šiukšles sumokėjo tik 19

    982
    0
    siuksles51

     

    Du savaitgalius vykęs eksperimentas parodė, kad Lietuvoje žmonės už savo šiukšles nepratę mokėti.

     

     

    Komunalinių paslaugų ir ekologijos verslo bendrovė „Ecoservice” du savaitgalius Molėtų plente buvo pastačiusi konteinerį. Didelis plakatas ragino iš sodybų vykstančius žmones sukauptas šiukšles palikti ne prie konteinerių miesto prieigose ar tiesiog autobusų stotelėse, o mesti pakeliui į namus pastatytame konteineryje.

    Tokio eksperimento bendrovė ėmėsi norėdama išspręsti kiekvieną vasarą pasikartojančią problemą. Po savaitgalių automagistralėse esančios autobusų stotelės tampa sąvartynais, o miestų prieigose stovintys konteineriai būna perpildyti.

    „Aptarnaujame Vilniaus miesto gyventojus ir pastebime, kad vasarą po savaitgalių prie bendro naudojimo konteinerių aikštelių susikaupia didelis kiekis atliekų. Matome, kas darosi pakelėse ir autobusų stotelėse. Tokiai situacijai nesame abejingi, todėl galvojame, kaip sudaryti žmonės sąlygas civilizuotai atsikratyti šiukšlių. Ne kaip nusikaltėliams palikti jas kažkur prie svetimų konteinerių ar stotelėse, o sumokėjus už šiukšlių maišelį išmesti jį tam tikrose vietose. Nusipirkęs maišą, žmogus sumoka už šiukšlių sutvarkymą”, – sako „Ecoservice” generalinis direktorius Saulius Budrevičius.

    Per šešias praėjusio sekmadienio valandas pamatę konteinerį su užrašu „Čia galite išmesti savo atliekas” sustojo 42 automobiliai. „Ecoservice” darbuotojas ragino įsigyti šimto litrų specialiai pagamintus maišus šiukšlėms, kurių kainą žmonės galėjo patys pasiūlyti. Už tokią ekologinę paslaugą žmonės mokėjo nuo 20 centų iki 3 litų.

    Praėjusį sekmadienį per šešias valandas prie konteinerio sustojo 42 automobiliai. Išgirdę, kad už šiukšlių palikimą gali tekti mokėti 24 žmonės šiukšles vėl sukrovė į savo automobilius. Šeši šiukšlių atsikratė nemokamai. Tik dešimt sustojusių už šiukšlių išmetimą sumokėjo. Viso per du sekmadienius prie konteinerio sustojo 74 automobiliai. Už savo šiukšles sumokėjo tik 19 žmonių.

    „Eksperimentas parodė, kad visuomenė dar nepasiruošusi priimti tokios ekologinės paslaugos. Paprasčiau šiukšles išmesti pakelėje, palikti stotelėje arba prie svetimo konteinerio, už kurio išvežimą kažkam teks brangiau mokėti. Juk už tokį neatsakingumą ir abejingumą niekas nebaudžia. Tačiau mes ir toliau organizuosime akcijas, kviesime prie jų prisidėti už gamtosaugą bei aplinką atsakingas institucijas. Siekiama, kad Lietuvos žmonės už savo aplinką jaustų atsakomybę ir pamažu šio tikslo pasieksime”, – sako „Ecoservice” generalinis direktorius Saulius Budrevičius.

    Kol kas Lietuvoje tik samprotaujama apie tai, kad reikėtų bausti šiukšlintojus bei sutarčių dėl šiukšlių vežimo nesudariusius. Kol tai padaryti turinčios institucijos nesiima veiksmų sąvartynai auga pamiškėse ir stotelėse, o sudariusiems sutartis didėja mokesčiai, nes mokėti reikia ir už nelegaliai į konteinerius sumestas šiukšles.

    vilkmerge.lt asociatyvinė nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia