2013 m. pradžioje Švietimo mainų paramos fondas kvietė teikti paraiškas ir gauti finansinę paramą projektams, skirtiems ugdymo karjerai, orientavimo karjerai, profesinio veiklinimo ir kitoms su profesiniu orientavimu susijusioms veikloms. Viena iš fondo finansuojamų sričių – profesinio veiklinimo iniciatyvų organizavimas (pažintinės ekskursijos į darbo vietas, susitikimai su darbdaviais, praktikos ir savanorystė, kt.).
Iš daugiau kaip dviejų šimtų gautų paraiškų dotacija skirta šešiolikai projektų. Tarp jų – dviems Ukmergės „Šilo“ pagrindinės mokyklos mokinių išvykoms.
Šviečiant kaitriai gegužės saulutei grupė 1-5 kl. mokinių su lydinčiomis mokytojomis Ramune Blusyte ir Edita Januškevičiene vyko į Vilnių. Tikslinės grupės mokiniai, dalyvaujantys ESFA finansuojamame projekte „Mokyklų pagalba darbingiems tėvams“, praeitą vasarą vykdė pažintinę veiklą rajone, t.y. aplankė daug įvairių rajono objektų (įstaigų, įmonių, dvarų, beglogių gyvūnų prieglaudą), susipažino su įvairiomis profesijomis, pabuvojo neįprastose darbo vietose.
Ši ekskursija – tai ankstesnės veiklos tęsinys.
Pirmiausia sostinėje apsilankėme Policijos departamente prie VRM. Ten mus mielai pasitiko projekto „Kam to reikia?“ savanoris, Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis ir palydėjo į Centrinį policijos muziejų. Jį prižiūrinti vyr.specialistė Rasa Bataitytė supažindino su eksponatais (spauda, leidiniais, ženklais, nuotraukomis), pasakojančiais apie Lietuvos policijos istoriją nuo 1918 m. iki 1940 m. Bene įdomiausias vaikams eksponatas buvo įvairių užsienio šalių policininkų kepurių rinkinys. Jas galėjo pasimatuoti visi norintys ir bent trumpai „pabūti“ policijos darbuotojais.
Kitoje salėje mokiniai nuščiuvę klausėsi vyr. specialisto Kęstučio Mateikos pasakojimo apie įvairius policininkų anksčiau naudotus ir dabar naudojamus ginklus bei kitą amuniciją. Daug kas nežinojo, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę rusiški ginklai buvo pakeisti čekiškais (dėl metalo savybių), kad valstybės vadovų Apsaugos departamentui pirmieji ginklai buvo padovanoti Izraelio vyriausybės, kad riaušėms malšinti naudojamas Oliverio Vinčesterio šautuvas ir t.t.
Įspūdingiausia akimirka, kai vaikams buvo leista paimti į rankas įvairių ginklų, apžiūrėti juos, pasimatuoti neperšaunamąsias liemenes, pagamintas su titano plokšte Kauno tekstilės institute, užsimauti pirštines su apsauginiu smėlio sluoksniu, išbandyti antrankius, dujokaukę.
Atsisveikindami su Policijos departamento pareigūnais nemažai ekskursijos dalyvių pareiškė norą būti policininkais, todėl visiems buvo priminta, kokias savybes reikia ugdyti, kaip ir kur mokytis, kad svajonės pildytųsi.
Antroji ekskursijos dalis – apsilankymas kino teatre „Pasaka“. Visi yra įpratę, kad į kino teatrą einama žiūrėti filmų.
Mūsų kelionės tikslas buvo susipažinti su kino istorija, kino operatoriaus darbu. Mokinius pasitikusi kino teatro darbuotoja Guoda Ungulaitytė papasakojo daug įdomių faktų: 1905 m. kino teatras duris atvėrė ne tik JAV, bet ir Lietuvos sostinėje Vilniuje, vienos valandos filmui reikia net 1 km 700 m juostos, per vieną sekundę yra parodomi 24 kadrai ir t.t.
Pažiūrėjęs trumpą filmą apie kino istoriją – pagrindinius kino atsiradimo ir vystymosi etapus – vaikai gavo dovanų žaismingus pratybų sąsiuviniu, kuriuos turėjo užpildyti ir taip pasitikrinti savo žinias. Smagu, kad visiems puikiai sekėsi atlikti šią užduotį.
Kino operatoriaus darbo vietoje mokiniai susipažino, kaip atrodo filmo „Argo“ kino juosta, kiek vietos ji užima, sužinojo, kaip tokia ilga juosta būna transportuojama iš vieno kino teatro į kitą, o taip pat – ką reiškia žalia juostelė, einanti išilgai juostos, bei kodėl ekranas yra su skylutėmis. Vaikai iš arti pamatė pagrindines kino rodymo priemones, susipažino su kino projektoriaus veikimo principu.
Ekskursijos dalyviai liko labai patenkinti išvyka. Įvairių jaunesniųjų klasių (1-5 kl.) mokiniai praplėtė akiratį, ugdė socialinius įgūdžius, susipažino su reta kino operatoriaus profesija bei turėjo galimybę palyginti anksčiau įgytas žinias t.y. iki kelionės ir po jos apie labai dažnai sutinkamų policininkų darbą.
Ši projektinė veikla buvo finansuota iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Ši medžiaga atspindi projekto vykdytojų, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos Komisijos ar jos institucijų požiūrį. Europos Komisija neatsako už šios medžiagos turinį bei už galimą informacijos panaudojimą.
Karjeros koordinatorė Edita Januškevičienė