Bus renkami miesto garbės piliečiai

    996
    0
    savivaldybes_pastatas_003
    savivaldybes_pastatas_003
    Atnaujinta (video): 21:50
    Rajono taryba patvirtino „Ukmergės rajono garbės piliečio vardo suteikimo“ ir „Ukmergės rajono istorinio ir kultūrinio paveldo objektų, žymių kraštiečių atminimo įamžinimo programos“ nuostatus.

     

     

    Ukmergės rajono garbės piliečio vardo suteikimo nuostatai nustato vardo suteikimo sąlygas ir tvarką, garbės piliečio teises.

    Nuostatuose numatyta, kad rajono garbės piliečio vardas suteikiamas už ypatingus nuopelnus, pastangas bei išskirtinį indėlį į Ukmergės rajono mokslo, švietimo, kultūros, sporto, ekonomikos, socialinio vystymo bei kitas sritis ir aktyvią visuomeninę veiklą. Vardas gali būti suteiktas tiek Lietuvos, tiek užsienio šalies gyventojui. Per metus garbės piliečio vardas gali būti suteiktas ne daugiau kaip vienam asmeniui.

     

    Garbės pilietis stebėtojo teisėmis galės dalyvauti ir pasisakyti rajono tarybos bei jos komitetų posėdžiuose, lankytis visuose renginiuose, kuriuos organizuoja savivaldybės institucijos, nemokamai.

     

    Tačiau garbės pilietis vardą gali ir prarasti. Taip atsitiks, jei jis įstatymų nustatyta tvarka bus pripažintas padaręs tyčinį nusikaltimą, arba jei rajono taryba 2/3 visų narių balsų dauguma priims sprendimą, jog tam tikras jo poelgis yra nesuderinamas su garbės piliečio vardu arba jį žemina.

     

    Ukmergės rajono istorinio ir kultūrinio paveldo objektų, žymių kraštiečių atminimo įamžinimo programos nuostatai numato, kad į šią programą gali būti įtraukti Lietuvos ir Ukmergės krašto istorijai ir kultūrai reikšmingi objektai ar jų buvimo vietos, svarbius Lietuvos ar Ukmergės krašto istorijos faktus atspindinčių įvykių vietos.

     

    Įamžinti gali būti ir žymus kraštiečiai, nusipelnę mokslo, kultūros, švietimo, socialinio vystymo, ekonomikos ir sporto ir kitose srityse, įtraukti į pasaulio ir Lietuvos enciklopedijas, rajono garbės piliečiai, kraštui ypatingai nusipelnę žmonės, kraštiečiai, apdovanoti visų laipsnių Vyčio kryžiumi bei Lietuviškos spaudos draudimo metu Ukmergės krašte veikusių slaptų mokyklų mokytojai ir knygnešiai.

     

    Siūlymus dėl objektų, įvykių ir asmenų atminties išsaugojimo gali teikti rajono savivaldybės tarybos nariai, kultūros, istorijos ir mokslo įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

     

    Apie naujoves pagerbiant rajonui nusipelniusius piliečius, įamžinant svarbius įvykius, kalbamės su rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėju Juliumi Zarecku.

    zareckas
    Patvirtinti dveji nauji nuostatai. Kodėl šie nuostatai atsirado?

    Dar 2006 metais priimtose „Ukmergės kultūrinės raidos gairėse“ buvo numatyta sukurti programą, pagal kurią būtų parengti istorinių objektų ir kraštiečių įamžinimo nuostatai. Šios programos matmenų kūrimas prasidėjo dar pernai, rengiant Lietuvos 1000-mečio programą. Garbės piliečio vardo suteikimo iniciatoriai yra rajono tarybos nariai. Mes jau seniai galvojom, kad nusipelniusių asmenų pagerbimas Miesto šventės metu yra reikalingas tiek pačiam žmogui, tiek miestelėnam, išryškinant jų bendruomenės narį.

    Už ką garbės piliečio vardas gali būti teikiamas?

    Kažkokių konkrečių nuopelnų išvardinimo nepavyko rasti ir kitų miestų ar rajonų garbės piliečio vardo nuostatuose. Vardo suteikimas nebus vieno žmogaus nuomonė, tai spręs komisija, sudaryta iš įvairių įstaigų ir sričių atstovų.

     

    Kas gali siūlyti kandidatus gauti garbės piliečio vardą ar įamžinti atmintiną vietą? Ar komisija nebus užversta pasiūlymais?

     

    Siūlyti gali įstaigos, organizacijos ar pavieniai asmenys. Pasiūlymų gali būti daug. Bet tuo reikia džiaugtis. Gerai, jeigu žmonės šalia savęs mato gerbtinų žmonių. Jeigu būtų renkama iš vienos kandidatūros, ar išrinktam piliečiui tai būtų labai didelė garbė?

     

    Prieš keliolika metų atmintinos vietos buvo įamžinamos be jokios matomos tvarkos?

     

    Per nepriklausomybės laikotarpį buvo pakabintos gal tik kelios lentos žyminčios atmintinas vietas. Bet per dvidešimt metų tai pakankamai mažai. Turbūt kiekviename miestelyje, kiekvienoje gatvėje gyveno kažkoks žmogus, kurio atminimą privalu išsaugoti. Istorinės atminties išsaugojimui tai būtina.

     

    Kas vertins siūlomas kandidatūras? Ar bus jos teikiamos vertinti visuomenei?

     

    Visuomenės vertinimas nėra numatytas. Spręs komisijos. Žymių žmonių ir memorialinių vietų išsaugojimo programai teikiamas kandidatūras vertins Kultūros taryba, kuri sudaryta iš įvairių sričių ir institucijų atstovų. Visuomenei bus pristatomi komisijų sprendimai, ji savo nuomonę galės išreikti per ją atstovaujančias organizacijas.

     

    Kaip bus įamžinamos atmintinos vietos?

     

    Kaip tai padaryti, spręs įvairių savivaldybės skyrių, seniūnijų atstovai, rajono tarybos komitetų atstovai.
    {youtube}BcJfh9IS1-Q{/youtube}
    vilkmerge.lt
    {dybanners}33{/dybanners}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia