Bulgarija pasitiko šiluma ir šypsenomis

    1012
    0

    P1000731

    Ukmergės Užupio vidurinė mokykla yra įsijungusi į tarptautinį Comenius projektą. Ši veikla yra finansuojama iš mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos respublika administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Tai yra  daugiašalės mokyklų partnerystės projektas, kuriame dalyvauja šių šalių mokyklos: Vokietija, Prancūzija, Italija, Bulgarija, Kroatija ir Lietuva. Šis projektas vyksta jau antrus metus ir bus užbaigtas 2112 metų pavasarį.

    Comenius projekto “Žaisti ar nežaisti su vandeniu?“ rudens etapo kelionės tikslas –  Pleveno miesto mokykla”Intellect” Bulgarijoje, į kurią šį rudenį išvyko ir Užupio vidurinės mokyklos komanda. Mūsų mokyklos Comenius komandos dalyviai  taip pat intensyviai ruošėsi susitikimui:mokytojos Nijolė Minkevičienė, Rusnė Zavadzkė ir Deimantė Masevičienė padėjo mokiniams pasiruošti netradicinėms pamokoms. Į Bulgariją mokinių komandą  lydėjo mokyklos direktorė R.Razmienė, projekto koordinatorė R.Zavadzkė ir menų mokytoja D.Masevičienė. Mokinių komandą sudarė 7 b klasės mokiniai Laura Zimblytė, Daria Tkach, Emilija Kasmauskytė ir Dominykas Pusvaškis. Mokinių įspūdžiai iš šio tarptautinio susitikimo pranoko lūkesčius.

    Iš vėsokos Lietuvos nuskridus į Sofiją, esančią Balkanų kalnų pašlaitėje, Bulgarijos sostinė mus pasitiko maloniu 30  laipsnių karščiu. Bulgarijos sostinė tikrai nustebino, kadangi akį žavėjo didingi pastatai, fontanai ir apsipylę įvairiaspalviais žiedais krūmai bei gėlynai.Mieste veikia Sofijos universitetas, Bulgarijos mokslų akademija, Medicinos akademija, Bulgarijos valstybinė konservatorija, Šv. Kirilo ir Šv. Metodijaus nacionalinė biblioteka. Yra nacionalinis gamtos istorijos muziejus, archeologijos muziejus, Sofijos istorijos muziejus.

    Visais išvardintais pastatais  galėjome  grožėtis pirmąją išvykos dieną. Smalsiai stebėjome kaip keičiasi sargyba prie prezidentūros. Aplankėme ir vieną iš žymiausių ir gražiausių katedrų  – Aleksandro Nevskio. Didžiulė ir ypatingo grožio Šv. Sofijos bažnyčia yra viena seniausių rytų ortodoksų bažnyčių Sofijoje. Būtent iš Šv.Sofijos bažnyčios ir kilo šio miesto pavadinimas. Visi mūsų projekto komandos nariai  buvome labai laimingi bei patenkinti. Mes pamatėme daug nuostabių vaizdų, nes Sofijos architektūros bei augalijos grožis yra nepakartojamas.

    Kitą dieną vykome į Pleveną, miestą, kuriame yra mokykla partnerė “Intellect”. Mieste gyvena virš 100 000 gyventojų. Apsistojome viešbutyje “Balkan”  – simbolišku pusiasalio pavadinimu, kur yra šalis, turtinga vynuogėmis ir saldžiosiomis paprikomis.Nuo pirmųjų dienų mus sužavėjo bulgarų svetingumas, vaišingumas, nuoširdumas ir šypsenos. Iš viešbučio autobusas vežiodavo  į mokyklą, kuri buvo tolokai. Mokykloje bendravome su kitų šalių mokiniais, diskutavome vandens tematika, pristatėme patarles , rašėme chartiją, bei laišką ateities kartoms apie vandenį: kodėl jis svarbus, kodėl jį reikia tausoti, kokiais būdais tai reikia daryti, kaip išvengti klaidų, vartojant vandenį, kaip išmokyti jaunąją kartą tausoti tyrą vandenį.

    Bulgarija turtinga vynuogynais ir vyndarystė yra viena pagrindinių pramonės šakų šalyje. Visi projekto dalyviai buvo pakviesti į vyno muziejų. Muziejuje sužinojome apie vyno gamybą, jo istoriją, laikymą Vakare gardžiavomės tautiniais bulgarų patiekalais: salotomis su avių sūriu, įdarytomis paprikomis, “balandėliais” vynuogių lapuose. Desertas buvo iš natūralaus jogurto su medumi ir graikinais riešutais.
    Sekančią dieną vėl vykome į mokyklą. Mokykloje  grupėse aptarėme galutinį laiško ateities kartoms variantą ir surašėme chartiją dėl teisės į tyrą ir švarų vandenį.Po užsiėmimų vykome į karo muziejų, ten pamatėme dvi panoramas, daug įvairių paveikslų bei ginklų, patrankas kurios yra pagamintos Vokietijoje ir Anglijoje. Vienoje iš panoramų pavaizduotas Pirmasis Rusijos-Turkijos karas, kuris  vyko 1768–1774 metais ir kurį pradėjo Turkija. Kitoje panoramoje pavaizduotas antrasis Rusijos–Turkijos karas (1787–1791 m.) .Panoramos sužavėjo savo didybe.

    Po to vykome į Pleveno miesto meriją, kur  susitikome su  Pleveno miesto meru. Čia įvyko mūsų tarptautinio susitikimo kulminacija – miesto valdžiai buvo  pristatyta ir iškilmingai įteikta chartija ir  laiškas ateities kartoms.
    Ankstų sekančios dienos rytą susiruošėme į ekskursiją – į senąją Bulgarijos viduramžių sostinę – Veliko Tarnovo. Veliko Tarnovo – miestas šiaurinėje Bulgarijoje, prie Jantros upės. Pirmiausia važiavome prie miesto viduramžių pilies. Prie pilies, ant kalno stovėjo ortodoksų bažnyčia. Ji buvo labai puošni, išpiešta įvairiausiais piešiniais. Bažnyčioje nebuvo nė vienos  sienos be pano – pieštų šventų paveikslų.

    Vėliau važiavome į Bacho Kiro uolą. Joje buvo rasta neandartaliečių kaulų. Uoloje buvo labai šalta – tik 12 laipsnių šilumos ir slidu. Užlipus aukščiau pamatėme prie uolos sienų prilipdytas monetas. Sakoma, kad turi sugalvoti norą ir monetą prilipdyti prie sienos, jei moneta prilips, noras išsipildys, jei ne, tai neišsipildys. Prie sienos ant žemės buvo prikrite labai daug monetų, gaila, kad tiek daug žmonių norų taip ir neišsipildė… Bandėme ir mes savo laimę…

    Šio projekto “Žaisti ar nežaisti su vandeniu?” etapo pagrindinis tikslas- parašyti chratiją ir laišką ateities kartoms bei paskelbti visuomenei –buvo pasiektas. Mokiniai iš visų šalių mokyklų ne tik bendravo, susipažino su kitų šalių kultūromis,  smagiai leido laiką užsiėmimuose ir pažintinėse išvykose, bet ir atliko svarbią misiją:priminė žmonijai koks yra svarbus vanduo kiekvieno mūsų gyvenime.

    Užupio vidurinės mokyklos 7b klasės mokiniai: Laura Zimblytė, Daria Tkach, Emilija Kasmauskytė ir Dominykas Pusvaškis

    P1000479

    P1000480

    P1000624

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia